Jump to content

1,9 Tdi Pd 101 Vs 105 Cp


maximarian
 Share

Postare recomandată

In caz ca nu stiati,motorul de 101 are 105 defapt :) ,adica daca o pui pe dinamometru rezultatul e 105 cp.Nu stiu cum e la cel 105,dar stiu pe cineva care a pus pe dinamometru(in germania) un golf cu 101 cp si dupa cum am spus rezultatul a fost 105 ...

La autotest in vitan, la mine au iesit 110 cp pe AXR-ul de 101. Si cuplu 262 fata de 235 cat ar trebui sa aiba din fabrica (parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
La autotest in vitan, la mine au iesit 110 cp pe AXR-ul de 101. Si cuplu 262 fata de 235 cat ar trebui sa aiba din fabrica (parca).

Ce spui tu suna incurajator pentru posesorii de motoare AXR de 74 kw,daca ar mai posta si alti posesori rezultate asemanatoare de masuratori facute pe dinamometre diferite ar fi si mai interesant.

In cartea tehnica de la Octavia Tour (TDI AXR 74 kw) pe care o conduc,apare la date tehnice despre motoare mai multe variante de motorizari diesel PD ,cea mai mare fiind de 96 kw(130 CP).In oferte la reprezentanta Skoda sau pe site-ul oficial nu mai apare aceasta varianta de motor PD 96 kw pentru Octavia.Aveti idee care ar fi explicatia?Parerea mea e ca au redus norma de poluare de la euro 3 la euro 4 modificand parametrii motorului(remaping).Ma tenteaza o remapare de la 74 inapoi la 96 kw,asta daca nu ar exista si alte schimbari fizice ,de exemplu un ambreiaj mai slabutz comparativ cu cel de la motorul de 96 kw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

@sandumbogdan, eu unul nu am auzit de motor supraalimentat fara asa zis-ul "lag"

@inginerul, nu cred ca mai este cazul motoarelor de acum 20 de ani care trebuiau segmentate la 100k, si nici atunci , pierderea de putere nu era atat de evidenta, asa ca nu cred ca un motor de generatie noua, poate sa piarda chiar asa compresia in baie.

@maximandrei, sunt mai multe diferente intre motoarele de 74 si 96 Kw , nu doar de soft, si eu ma gandisem la asta, dar se pare ca difera si componentele motorului, asa ca o crestere de putere prin soft inseamna o solicitare mai mare a motorului.

Cat despre ideea ca motorul de 101 Cp ar avea de fapt 110, eu zic sa nu ne imbatam cu apa rece

bafta multa

Modificat de keyfan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Cat despre ideea ca motorul de 101 Cp ar avea de fapt 110, eu zic sa nu ne imbatam cu apa rece

bafta multa

Tata daca neamtu a zis o cifra pai aia e.

Cit inseamna cifra aia in romania e alta mincare de peste....

Fa 1000 de kilometri de autostrada in Germania si fa 1000 de kilometri in Romania, se compara? Nici pe aleiile lor de acces din strada principala spre locuinta nu sunt drumurile atit de proaste ca drumurile noastre.

Este evident ca motorul de 1.9 litri diesel de la VW este un succes de piata la vinzari.Dar cum sa vinzi cel mai bine un produs in care au investit sume uriase ca sa-l dezvolte si sa mearga la parametri care este , pentru un nou model ? Simplu il inbunatatesti, pe ici pe colo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu cel de 101 nu e PD in timp ce cel de 105 este PD, daca e asa atunci difera foarte mult sistemul de adminisie, ca tehnologie, ca performanta e cam tot aia
Al meu AXR de 101 CP este PD... no rules

plus ca sistemul de admisie.. nu cred ca difera... poate cel de injectie :P

Nu cred ca sunt atat de relevante testele acelea... Plus de asta depinde si de cum a fost intretinuta masina, etcParerea mea :P
:( Ticule, avem masini din acceasi serie !!!! :) AXR, 2002, februarie, negru,.... Modificat de puiufly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristianionut

:rolleyes: total de acord cu tine, in privinta calitatii drumurilor de la noi din tara cred ca un alt forum intreg nu ar fi de ajuns, pur si simplu NO COMMENT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si diferenta intre AVQ 101 cp si EDC16 si AXR 101 EDC15 si BXE 101cp EDC16 ar fi care ?

toate euro 4, PD ...

Doar unitatea ECU sa difere si cam atit ?

E un subiect interesant si sper sa vina cineva cu lamuriri mai sanatoase si nu diferente ca la x se aude turbina si la y nu se aude. Astea nu sint diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!