Jump to content

Modificare Portbagaj


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Doresc sa modific portbagajul la Skoda Octavia 1 LK

Ce ma intereseaza este sa gasesc o alta incuietoare pentru portbagaj avand in vedere ca vreau sa anulez tot ce este pe portbagaj.

Stie cineva de un pot cumpara o incuietoare care-mi permite sa deschid portbagajul din masina sau prin radio?

Orice varianta accept pentru ca vreau sa anulez butonul de pe portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doresc sa modific portbagajul la Skoda Octavia 1 LK

Ce ma intereseaza este sa gasesc o alta incuietoare pentru portbagaj avand in vedere ca vreau sa anulez tot ce este pe portbagaj.

Stie cineva de un pot cumpara o incuietoare care-mi permite sa deschid portbagajul din masina sau prin radio?

Orice varianta accept pentru ca vreau sa anulez butonul de pe portbagaj.

Nobody?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica sa-l descui din masina? Nu se descuie pe inchiderea centralizata? Si ce buton sa anulezi cxa doar are o clapa de care tragi sa se deschida. Daca vrei sa sa deschida fara sa te dai jos trebuie sa pui un actuator pa aceasta clapa si sa schimbi telescoapele de la haion a.i. la actionarea actuatorului haionul sa se ridice sub actiunea telescoapelor. De ce vrei acest lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica sa-l descui din masina? Nu se descuie pe inchiderea centralizata? Si ce buton sa anulezi cxa doar are o clapa de care tragi sa se deschida. Daca vrei sa sa deschida fara sa te dai jos trebuie sa pui un actuator pa aceasta clapa si sa schimbi telescoapele de la haion a.i. la actionarea actuatorului haionul sa se ridice sub actiunea telescoapelor. De ce vrei acest lucru?

nu vreau sa-l arunce si in sus....vreau doar sa actioneze clapa printr-un actuator...

de unde-l iau sa mearga pe skoda si cat costa?

sau daca exista sistem cu tot cu telescoape....sunt de acord si cu acela....de unde pot lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu vrei sa-l arunce atunci de ce te mai chinui, ca tot cu mana il vei ridica si tot din acelasi loc, asa ca nu e greu sa apesi pe clapa. Cred ca merge un actuator de logan sau de la vreo inchidere centralizata din magazine. Nu stiu daca sunt telescoape cu arc care sa ridice portbagajul oricum esti primul care vrea o asemenea deschidere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca nu vrei sa-l arunce atunci de ce te mai chinui, ca tot cu mana il vei ridica si tot din acelasi loc, asa ca nu e greu sa apesi pe clapa. Cred ca merge un actuator de logan sau de la vreo inchidere centralizata din magazine. Nu stiu daca sunt telescoape cu arc care sa ridice portbagajul oricum esti primul care vrea o asemenea deschidere...

Masina mea va arata asa.....adica curata....fara nimic pe portbagaj si cu acel eleron din imagine. Sta saracu in casa la mine si asteapta sa fie montat.

Intelegi de ce vreau asta?

Orice element pe portbagaj va strica aspectul in ansamblu.

sa iau de logan.....ce zici?

post-7175-1178114889_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Primesti si sugestii?

Fara suparare, mai bine fara acel eleron monstruos de mare.

Parerea mea, lasa bara, lasa stopurile, continua cu clean look-ul portbagajului dar cauta un eleron mai mic, mai discret si vinde-l pe asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Ca sa nu deschid topic nou ,inteb aici pe cei care au schimbat telescoapele la hayon care ar fi mai tari ,ca de cand a venit frigul nu prea vreau sa mai tina hayonul sus.. Mentionez ca am montat pe el si un eleron original RS , nu de fibra dar e totusi o greutate in plus. MS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai tari sunt cele de RS cu stergator pe luneta, 1U6827550H, de 565N

cauta Febi 27715, se pare ca sunt 565N , undeva la 100 lei bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci Febi 27715 e cel mai ok calit. pret....MS! De altceva nu potrivesc? sa fie mai tari...

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mult mai tari nu e sanatos pentru caroserie. Lasa.le pe astea.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tin si cele originale, de 515N... doar ca ... in timp pierd gazul. E ceva normal. Nu conteaza cat sunt de tari, pot sa fie si de 2000 N, daca pierd gazul tot aia e. 

Deci ia tu ce e recomandat pentru masina asta si o sa tina cativa ani. Mai departe, le mai si inlocuim... 

La Tour le-am schimbat dupa 10 ani. La O2 au 7 ani si inca tin, dar deja nu mai arunca asa voios in sus hayonul. E normala uzura. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si tourul meu are tot 10 ani deci.. le schimb sa vad care e diferenta intre OEM si Febi la bani ...aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 250 lei / buc cel original

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar am sa merg pe Febi s-au alt producator sa aibe 565N ...Oare pe ulei n-ar tine mai mult ? S-au nu sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da merg si pe ulei, dar mai ai nevoie de o pompa sa faca presiune de ulei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine dau mici semne de oboseala, insa am facut alta treaba:  dat fiind ca nu umplu portbagajul decat atunci cand plec in concediu, de cateva ori pe an, in rest nu am nevoie sa se deschida si polita, motiv pt care am desprins snururile alea de pe luneta si diferenta e notabila, asupra telescoapelor fiind o sarcina mai mica. Practic, accesul e ca la un portbagaj de sedan acum. Bineinteles ca la nevoie se pun imediat acele snururi la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da cred ca asa am sa fac si eu..  ca sta asa si cand n-o mai sta deloc am sa iau altele AM dar de RS din cauza greutatii eleronului...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau merge pusa o coada de matura pentru sustinere :), solutie vazuta la un nene cu un Opel Kadet Break din 1900 toamna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Dupa aproape un an ,odata cu venirea frigului am din nou probleme cu telescoapele de la hayon,am gasit febi 27715 cele de Rs de 565 N pe la 80 ron buc,  dar sunnt si mai ieftine c-am la jumate de pret la acceasi forta de ejectare dar nu stiu cat de bune sunt..de ex Magneti-Marelli ,Voi ce m-a sfatuiti?

Modificat de emilvef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Cristi! Deci pot lua si altceva mai ieftin ,numa sper sa nu iasa gazul din ele dupa un an doi ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma am comandat pe Febi am gasit la 70ron buc .sper sa fie ok sa tina ceva vreme..

Cum sa vad daca nu-s contrafacute?Ca am vazut si peste 100ron acelasi cod 27715...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!