catabeg

Turbina "fluiera"

703 posts in this topic

Dupa ce m-am pus astazi sa verific din nou toate conexiunile am gasit o pata mare de ulei pe furtunul care vine din partea stanga a intercoolerului si intra in turbina pe jos. Murdaria se afla la conexiunea care intra in turbina.

Sa fie aceasta sursa sunetului?

Am pus mai jos 2 poze:

0

Salutare

De curand am auzit un sunet ciudat la masina mea , este vorba despre un VW Golf 4 motor 1.9 tdi cod AJM. Acum cateva luni mi-a picat axul cu came si culbutorii , i-am schimbat iar de atunci am simtit o imbunatatire , parca ii un pic mai sprintena, dar tot odata parca au aparut si problemele si anume fluieratul la turbo , cred ca de altundeva nu ar avea de unde sa se auda. Pana in 1800-2000 RPM nu se aude asa tare dar dupa 2000 face mai tare. Tin sa precizez ca masina nu imi consuma ulei si nici nu scoate fum . Are 310.000 km verificati. Daca o las la relanti si o accelerez nu se aude aproape deloc . De tras trage foarte foarte bine, poate chiar mai bine ca inainte sa se fi defectat, singurul lucru care mi se pare ciudat dupa reparatie ii acel fluierat . Ma poate ajuta cineva cu o idee o parere ceva ? Multumesc frumos !

0

Verifica vizual starea paletilor turbinei,poate fi o coincidenta faptul ca a aparut acest "suierat" dupa  reparatia facuta la motor.Citeste cel putin cateva pagini in urma din acest topic si poate gasesti un caz ca al tau si solutii de rezolvare sau diagnosticare/verificare.

0