Jump to content

Lumini de bord Fabia


Florinel
 Share

Postare recomandată

nu stiti pe nimeni din oradea care stie schimba acele leduri din bord, si le si are? as vrea sa completez (tot cu verde) deoarece km este negru-este in intuneric. cred ca sunt arse...

Modificat de silviutz00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai asigura-te ca sunt arse. smd-urile se ard foarte foarte greu. iti ia 5 min sa desfaci sa te uiti la ele sa vezi in ce stare sunt, iti dai seama foarte usor daca sunt arse, se innegresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

2 filmulete care sper sa va ajute la schimbatul ledurilor de la bord. initial au fost facute pentru un coleg dar m-am gandit ca poate fi folositor si pentru alti. scuzati calitatea lor dar a fost facut in graba, noaptea. plus ca si youtube-ul le-a modificat putin.

http://www.youtube.com/watch?v=ZQwJaM4tdmI

http://www.youtube.com/watch?v=nJ1kg4zeWhk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu faci separatorul de lumina, se vor contopi culorile si va rezulta un roziu, nicidecum rosu.

Am vazut in sectiunea de tuning un anunt al unui coleg din Brasov care vinde SMD-uri cu 2 ron si cu montat/demontat/lipit 6 ron bucata. http://vwforum.ro/topic/68449-vand-leduri-smd-pentru-iluminat-bord-i-butoane/

salut. eu am schimbat la niste baieti super in pitesti tot interiorul cu 4 ron/smd si include montat demontat lipit si tot ce mai trebuie pe acolo. La sfarsit pentru recalibrarea acelor a folosit vag comul. sunt foarte multumit si o sa revin si cu niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot interiorul, inseamna tot bordul sau ce ca eu nu prea stiu. Scuze daca e o intrebare prosteasca...

Cate leduri SMD trebuie schimbate?

am primit de la AndreiSXG un filmulet, si as vrea sa stiu cate tre sa iau...

MErsi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei doar la bord, ai nevoie de aproximativ 24-26.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aproximativ 40 de leduri au fost( geamuri, aeroterma, bloc lumini, ceasuri bord, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care si-au schimbat lumina la bord: ledurile vechi se mai pot folosi dupa ce se deslipesc ? Adica, nu exista riscul sa se arda, sa se sparga, sa se rupa piciorusele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta depinde de cine le dezlipeste. daca esti atent poti sa le mai folosesti, daca esti grabit si nu te intereseaza, nu le mai folosesti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Vreau sa fac o smecherie si am neaparat nevoie de leduri verzi culoare originala Fabia. Ca sa fac o mica mutare ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce sens? este obligatoriu orice pistol de lipit care sa iti confere precizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista riscul la pistolul de lipit sa induca un camp electrostatic/magnetic si sa strice si alte componente de pe placa. La letcon nu exista acest risc ?

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare: stie cineva din ce fel de plastic este facut dispersorul de lumina ? As vrea sa-l remodelez / umplu niste gauri si sunt curios daca o rasina epoxy adera de el ( gen poxilina ).

post-5995-0-75246300-1297698569_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crezi ca e vre-un plastic special? e un plastic ca toate plasticele. prinde poxilina, nu are motiv sa nu prinda. de umplut eu as umple cu silicon, de modelat as modela cu chit pe baza de fibra de sticla (chiar daca e migalos, am garantia ca adera 100 %))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu poxilina era mai usor de procurat deoarece se gaseste in multe magazine. Chitul pe baza de fibra de sticla banuiesc ca gasesc doar pe la service-uri si nu in cantitati mici cum imi trebuie mie.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chit cu fibra de sticla se gaseste in practiker si la cutie mica, la raionul auto zona cu vopsele

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa gasesti pe la orice magazin de piese mai micut sau la vopsele. se vinde la cutiuta mica si e 12-15 RON. atentie mare la instructiuni si la raportul chit/intaritor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mam gandit si eu la o treaba pe care o as vrea sa o fac cand am timp dar mai intai am zis sa intreb pe cei care stiu.

Am ceasurile cu luminile verzi fabia 2002 si desi in pozele poate nu pare dar in realitate chiar se vede okay noaptea acel verde si nu ma deranjeaza asa tare inca dar acele de turometru, vitezometru,motorina si temperatura apei mi se par noaptea ca parca au o intensitate mai scazuta(cred ca se vede aspectul asta si in pozele de mai jos). Mam gandit la o cateva chestii:

1. Vopsesc asemeni colegului bestcopies acele cu un marcher peste acel alb. EU mam gandit sa le vopsesc peste stratul alb al acelor cu un marker verde(nu stiu ce dar ceva ce sa tina) dar oare va creste intensitate pe timpul noptii?

2.E unpic mai complicat si necesita resurse sa schimb doar ledurile de la ace in rosu si atunci vopsesc in rosu acele dar ma complic la cele 2 ace (motorina si apa) care nu au despartitoare si trebuie sa improvizez sau schimb ledurile in alb cum am vazut la unele modele de 02

Ce ma sfatuiti sa fac?

post-87483-0-37076000-1303308265_thumb.j

post-87483-0-84024000-1303308273_thumb.j

post-87483-0-28099300-1303308282_thumb.j

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0.4 L/H ??? asa de putin ? la mine pe benzina oscileaza intre 0.9/1 L/H. Why ? e cam offtopic dar am ramas surprins.

Modificat de azx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca nu vezi, azx, are motor diesel, nu benzina, deci e normal sa aiba consumul la relanti diferit de al tau. La mine sta pe 0,6l/h.

B0gdy, markerele NU cresc intensitatea ledurilor :) Ia si schimba-ti verdele ala anost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!