Jump to content

Frana de mana


furiarosie
 Share

Postare recomandată

Salut

Am o intrebare de incepator: daca frana de mana e prea tare inseamna ca tamburii spate pot fi infranati si in mers normal?

La octavia 1 cam la cati dinti ar trebui sa tina, adica sa nu se miste masina din loc?

Merci

Modificat de furiarosie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu stie?

Macar a 2-a intrebare la cati dinti va tine frana de mana?

La mine a fost reglata la 3 dinti la ultima revizie si mi se pare cam prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu stie?

Macar a 2-a intrebare la cati dinti va tine frana de mana?

La mine a fost reglata la 3 dinti la ultima revizie si mi se pare cam prea tare.

Eu nu am tambure pe spate dar de obicei trag cam 5-6-7 dinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti s-au incalzit tamburii in mers?

Daca este scoasa din viteza si pe loc drept masina se misca usor?

Cursa maxima ar trebui sa fie 6-8 dinti.

Cam pe la 3 dinti ar trebui sa inceapa sa tina.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au infirbantat bine pe un traseu de 10 km sa zicem, dar in oras, nu mai stiu cate frane am pus.

Insa senzatia mea e ca trage mai greu masina, desi am lasat-o si libera si am impins-o usurel si merge. Dar nu am cu ce sa compar, nu stiu inainte cat de usor mergea impinsa.

La dinti asa cum am zis tine f bine de la al 3-lea si ma chinui sa trec la 4-5-6. Trebuie forta nu gluma. De cand am cumparat-o si pana la faza asta nu era clar asa de tare.

Cred ca totusi am sa ma duc sa-i mai dau drumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are sens sa o slabesti, daca pe drum drept, cu frana apasata, poti sa impingi masina cu mana.

Frana se intareste singura cand sistemul cu cremaliera de autoreglaj al sabotilor mai sare cate un dinte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cu frana apasata. Fara frana si scoasa din viteza merge impinsa destul de usor. Dar ultima data cand am impins eu o masina era o dacie 1300 deci sunt invatat cu greul :D

Modificat de furiarosie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un coleg merge super ushor, a schimbat mecanismul de la maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine tine la 2 dinti daca o trag usor si daca o actionez brusc merge 5-6 dinti(cursa mult mai lunga).La un TT al unui cunoscut merge maxim 3 dinti (asta daca te fortezi)si nu are probleme..... tine ok frana de mana nu se incalzeste nimic nu merge infranata doar are cursa foarte scurta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus punctul pe i ca sa zic asa :D Asta vroiam sa zic, ca daca trag frana usor merge bine pana in 3 dinti, dupa care trebuie sa trag tare. Cand am cumparat masina, anul trecut, nu era asa tare.

Oricum nu i-am mai facut nimic pentru ca am ridicat masina si am invartit rotile pe spate, merg frumos.

Tot azi am mai scos ulei din motor cam vreo 200ml, ca nu-mi place cand vad ca atinge nivelul maxim (in carte scrie ca nu e prea bine sa fie asa). Si parca si-a dat drumul motorul, trage mai bine. Deci nu era de la frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am o problema cu frana de mana. Obisnuiesc sa ma mai joc din cand in cand cu frana de mana (:offtopic:) si mi-am dat seama ca roata spate-stanga franeaza mai repede si mai tare decat cealalta. Am facut niste teste pana m-am convinns ca asa e.

Am desfacut o bucata din consola din consola sa vad putin cablul si se vede ca, cablul care merge la stanga e mai scurt ca si cursa decat cel care merge la dreapta, iar metalul care le tine e intr-o parte. Sper sa va dati seama.

Pot rezolva ceva din interior ? Adica, are rost sa desfac toata consola sau e de lucru la roti ?

Tin sa precizez ca am discuri spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mai da drumu la cablul de la roata care tine mai repede si mai strange in parte unde tine mai tarziu de la piulitele de pe cablul unde e metalul ala la consoloa din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu sunt sigur. Este piulita pe fiecare cablu ?

Din cate am vazut, este doar una centrala care tine metalul ce tine ambele cabluri.

O sa incerc sa desfac intr-o zi si o sa vad. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
teodorciurea

Teoretic frana de mana ar trebui sa tina de cand se aprinde becul in bord, si cu cat o tragi mai sus, cu atat sa tina mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu sunt sigur. Este piulita pe fiecare cablu ?

Din cate am vazut, este doar una centrala care tine metalul ce tine ambele cabluri.

O sa incerc sa desfac intr-o zi si o sa vad.

Exact asa e si la mine adica tablita aia care tine cablurile e intr-o parte. Cablul din stanga pare mai scurt decat celalalt. Eu am mai strans piulita pentru ca imi tinea cam sus frana (dupa aproape 9-10 clicuri se oprea). Acum nu stiu ce sa zic de treaba cu cablurile, o fi normal sa nu stea la acelasi nivel?! Nu am observat daca se infraneaza mai repede vreo roata (stanga fata de dreapta) si nici nu prea stiu cum sa masor lucrul asta.

Poate ma lamureste si pe mine cineva cum trebuie sa fie.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, hai sa-ti spun. Manerul de frana de mana este plasat mai pe stanga, mai apropiat de sofer, iar iesirea cablurilor din habitaclu este mai inspre dreapta formand unghiuri suplementare.

Iar in legatura cu 'masurarea'...

Am pus un prieten sa stea sa se uite si am tras frana de pe la vreo 30km/h, insa nu am tras-o la maxim cu moderat, stanga a blocat, iar dreapta a franat sacadat.

Daca o trag la maxim blocheaza ambele.

Poti face testul si fara cineva sa se uite luandu-te dupa urmele lasate. Te sfatuiesc sa faci testul pe iarba sau pietris, deoarece pe asfalt se poate produce uzura la piese.

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci e normal sa stea cablurile asa stramb. Ok, o sa incerc sa trag frana progresiv sa vad care blocheaza prima ..

Multam :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In legatura cu problema cu frana de mana care blocheaza doar o roata...

Am facut la reprezentanta un test de frana pe un aparat folosit pentru ITP si pe fisa rezultatului arata ca roata stanga franeaza cu o forta de ~2000 N (newtoni...cred) si dreapta cu ~1100 N.

E diferenta destul de mare, aproape ca stanga franeaza de 2 ori mai tare.

Cei de la Skoda au spus ca sesizeaza diferenta doar cand o roata franeaza aproape de 4 ori mai tare. :icon_bounce:

Vi se pare normal? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e normal, incearca sa reglezi de la tambure la roata care tine mai putin. Vezi ca are o limba cu niste dintisori trasa de un arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca am discuri...si sistemul e diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ai unul din cabluri care merge mai freu sau un etrier care merge mai greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o zi m-am urcat pe o rampa si am observat ca la roata dreapta (care nu prinde), parghia de care este prins cablul este mai deplasata in fata decat cealalta si incercand sa o pun in pozitia potrivita, mergea greu.

Ce pot sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie curatata, la mine merg amandoua foarte usor, incearca sa scoti cablul si atunci vezi cum merge pargia caci sar putea sa mearga cablul greu, nu parghia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi...o sa-l scot si o sa vad. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salut,

Voi reanvia acest topic din 2009 pentru a nu mai deschide altul.

Eu am probleme la Octavia 1 cu discuri pe spate. Atunci cand trag frana de mana, exista un ax la fiecare roata care culiseaza in momentul in care tragi de maneta. Problema se pune ca atunci cand  las maneta jos, axul nu mai revine pe pozitia "0", adica sa deblocheze roata. Trebuie sa bag mana prin spatele rotii sa imping in jos pe parghia axului pentru deblocarea rotii. Se poate remedia acel ax sa nu mai ramana blocat? 

Modificat de costy67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!