Jump to content

Placute frana - discutii cu si despre ele


Baracuda
 Share

Postare recomandată

Azi, dupa ce cu trei zile inainte mi se aprinsese martorul de placute uzate, am fost sa le schimb. Am cumparat un set Ferodo si m-am dus la service. Dupa ce rotile au fost date jos am remarcat ceva cam neobisnit : in timp ce pe partea stanga fata placutele mai aveam 2-3 mm maximum cele de pe partea stanga sa tot fi avut 8-10 mm. La o atenta observatie se pare ca si discurile de frana au avut de suferit , cel de pe partea stanga incepand sa aiba "buza" pecand cel de pe dreapta era in stare destul de buna. Mentionez ca masina la frane se com[porta cat se poate de normal fara sa traga stanga sau mai stiu eu ce, plus ca scanarea cu vag-comul nu a scos nimic la iveala. Este prima oara cand am asistat la schimbarea placutelor (inainte am avut numai "Lucas" dar scartaiau ingrozitor) asa ca nu pot spune daca si la celelalte schimbari a fost la fel! In cazul in care aveti idee dece se intampla acest lucru pls postati.

P.S. : mecanicii si un amic sustineau ca e posibil ca totul sa fie datorita functionarii defectuoase a pistonasului din etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mihai_urotiorc

    8

  • Fritz

    7

  • DraKu

    6

  • Rapier

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

am un mica nelamurire... am fost la mai multi mecanici si mi-au spus k placutele de frana de pe fata sunt OK, insa cele de pe spate sunt uzate. Ciudat este k martorul de frane, mi s-a aprins si am inteles ca doar placutele de frana pe fata au senzor.

astazi am schimbat si eu placutele de frana pe spate si martorul tot mi se aprinde... ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbarea si celor de pe fata :P, la Passat placutele de pe spate nu au senzor si cred ca la A4 e la fel. La unele placute de fata e posibil sa aibe senzorul pe la jumatatea lor si eu am aceeasi problema, placutele sunt la jumatate si am martorul aprins si am hoatarat sa mai merg un pic cu ele asa dupa care sa le inlocuiesc. Daca tii neaparat schimba-le daca nu obisnuieste-te cu martorul aprins si mai economisesti ceva bani :P.

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tine cont si de faptul ca, daca mergi PREA mult cu martorul aprins...o sa se duca senzorul. Si il schimbi si pe ala in acest caz. Acum, desi am Audi, nu am schimbat placutele inca si nu stiu sigur daca placutele vin sau nu cu senzor sau daca senzorul e separat. Daca vin cu senzor atunci se schimba odata. Daca insa se ia separat...take care

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai placutele de pe fata sunt singurele cu senzor si da, ele vin cu senzorul incorporat in placutza deci nu tre sa iti faci griji daca suna martorul in bord chit ca tu ai juma de placutza ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. a4 are senzor doar pe fata

2.cand le-am schimbat pe cele de pe spate mecanicul mi-a spus sa rulez 100 km fara frane puternice ..sa o calc usor frana altfel se "arde"placuta neuniform si incepe sa faca santuri pe disk in cele din urma ,dupa 100 km de rulat normal mi-a zis ca pot sa o calc fara probleme....deci poate de aici sa vina problema ta???? :)

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uzura ne-uniforma a placutelor de frana poate aparea din cauza unui pistonas care nu mai revine la pozitia normala. Atunci placuta ramane in contact cu discul de frana si freaca in continuare pe disc. Mergi pe un drum drept si vezi daca nu cumva iti "trage" volanul... Apoi mergi si fa o curatenie atenta a pistonaselor care se pot bloca datorita mizeriei. Sper sa scapi usor ca pret - nu poate fi foarte scump! PS: mai mult ca sigur, mecanicii au avut dreptate - pistonas defect/intepenit.Succes!

Modificat de b10wbd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cunoasteti firme producatoare de placute frana in special pt. A4 .... unele calitativ bune .... si de ce nu ... care sunt cele mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe forum ca gasesti cel putin o discutie despre placutele de frana.

Poti incerca sa pui placute FERODO. Is mai scumpe dar din cate stiu i-si fac treaba mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si nu am gasit nimik ...

Inafara de ferodo ... cele originale de la audi de cine sunt facute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pune ferodo!! eu am pus ... la cateva zile m-am infipt in carligul unei dacii. Avusesem Lucas da scartaiau rau de tot si am zis sa pun ferodo, dar erau ff proaste nu tineau de fel; asa ca am luat de la volksman Textar. Vreau sa iti spun ca e o diferenta de la cer la pamant. Nu arunca prea mult pe ATE deoarece scot aceeasi performanta ca Textar. Un set fata spate 3 milioane 300 de mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

topul calitatii: textar, ATE, Pagid... si ferodo sunt bune dar la ele exista 4 nivele de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE este de prim montaj si as spune eu locul I dpv al calitatii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi fiind nevoit am luat de la volksman textar ... sunt ok si pe mashina tot textar au fost alea vechi ... soo ...

M-ar tenta nishte ferodo ds sau racing cu alte discuri dar se potrivesc cu etrierii vechi ?? sau trebuie altzii si jante mai mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mikael_blue@yahoo.com

placutele ferodo sunt foarte bune dar sunt mai multe tipuri din p.d.vedere calitativ.daca puneti ferodo incercati sa ocoliti "tar ferodo",cautati "premier ferodo".lucas este firma cunoscuta dar lumea nu prea stie ca se produce si la vecini prin turcia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

textar no.1 pe dreaq ...imi scartie mereu si le-am luat de la volksparts nu din targ, pe spate am pus ferodo (parca 1,2 mil am dat pe ele) si merg f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pagid, sunt cam moi cred si imi fac jantele negre cat ai clipii... daca sunt mai moi, tzine si mai bine frana, se duc dreq mai repede si placutzele, dar nu itzi mananca mult din disc. however astea pagid au cam mult carbune cred, eu am avut un prieten care le-a dat jos ca sacartziau la fiecare frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

dorobantum, esti sigur ca textar-urile scartaie si nu ferodo-urile? :D Am glumit...dar poate fi ceva in neregula la un anumit lot. Eu tot textar am (si fata si spate), tot de la Volksman luate si nu imi scartaie de loc... O data sau de doua ori le-am auzit pe la inceput dar de atunci sunt foarte "tacute". Si franeaza f bine si nici nu s-au uzat excesiv...si chiar le-am folosit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

care-ar fi printre cele mai bune ?

banuiesc ca s-a mai discutat pe forum, dar nu am gasit :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am fost multumit doar de cele originale Audi, urmate la distanta de ATE.

De Ferodo rosu si verde nu am fost multumit deloc, iar DS (modelul sport) nu am incercat.

Vezi si:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5305

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8808

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6668

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca Textar, eu sunt fff multumit de ele iar audi echipeaza unele modele cu aceasta marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

originale daca nu vrei sa-ti faca masina la franare ca oltcitul

Si inca ceva ai grija ce pui ca s-ar putea la urmatorul schimb sa schimbi si discuriile

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ORIGINALE ALL THE WAY, schimbate intr-un service autorizat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce rai sunteti! Eu am ferodo si textar si nu am avut nici o problema la nici una dintre masini si folosesc franele intens. Nu am simtit o diferenta mare nici la cald. Si, apropo, cele originale ce marca credeti ca sunt? audi, sau vw?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!