Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

am eu pe spate de prin aprilie...mi se par ok fata de cele premium (fata) care sunt groaznice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

O intrebare rapida: acum 30 min am schimbat placutele spate la O2 1.6 benzina 2006, in bord avea aprins senzorul, placutele nu au nici un senzor pe ele. Pe rampa , cele pe fata erau noi ( nici ele nu au senzor ), iar cele pe state erau duse, au fost schimbate dar martorul tot nu se stinge. Stie cineva de ce ? Am verificat si lichidul si e peste nivelul maxim , deci nu e de la nivelul lichidului. Oare trebuies sters cu VAG-ul, martorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mafia - Eroarea o stergi cu VagComul mi se pare.

Azi am schimbat si placutele de pe spate,mai aveau ceva dar am zis sa nu apuce sa strice discurile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cei ce nu au senzor pe placute de frana instalat din fabrica, a incercat cineva sa isi instaleze aceasta functionalitate la masina? Ma intereseaza care e procedura, cum se monteaza firele de la etrier pana in bord si ce codari ar trebui facute pt. maxidot.

Intreb deoarece nici masina mea nu a venit cu asa ceva dar as vrea sa imi montez placute cu senzor si sa mi se aprinda in bord cand au ajuns la limita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca nu are senzor pe fata nu ai ce eroare sa stergi, martorul dispare prin recodarea IC. Aprinderea martorului de placute de frana NU e o eroare si NU se stocheaza in memoria IC.

@DragosB Se poate monta se trag 2 fire de la roata pana la bord, unul se leaga la pinul corespunzator in IC si unul la masa bordului. Se comanda mufa de la capatul firului inspre roata si un set de papuci pentru reparatie si se codeaza IC cu senzor de placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma cu vreo 7-10k km sa aprins in bord martorul pentru placute, s-au schimbat cele pe fata, iar martorul sa stins, nu stiu cum ca nu am fost de fata. Acum aprins din nou fiind si schimband placutele pe spate, nu se stinge singur :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DragosB Se poate monta se trag 2 fire de la roata pana la bord, unul se leaga la pinul corespunzator in IC si unul la masa bordului. Se comanda mufa de la capatul firului inspre roata si un set de papuci pentru reparatie si se codeaza IC cu senzor de placute.

M-ai putea ajuta eventual cu ce coduri de produs trebuie comandate si ce codare trebuie facuta? Inca ceva, masina e dotata cu maxidot iar raspunsul senzorului ar trebui sa se vada pe el. Multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: asa e , ai dreptate daca n-are senzor n-are ce bec sa se aprinda (am mers "mecanic" pe ceea ce am eu la masina ) si intr-adevar nu este considerata o eroare ca sa poata fi stearsa - mea culpa ! :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la revizia de 4 ani (52 000 km parcursi).

Mecanicul a zis ca e obligat sa ma anunte ca placutele mai au 6-7 mm si ca pot sa mai merg vreo 4000 km cu ele ca oricum o sa se aprinda un bec in bord

Am vrut sa le schimb aveau originale la 5 mil si nu stiu ce firma la 240 RON, dar pt. ca am schimbat si lichidul de frana mecanicul ma sfatuit sa fac cei 4 000 km si apoi sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mc pentru sugestii, deci cu Vag Com-ul o sterg da?( But Fns). Eu am fost la un tip la skoda si am intrebat el e mecanic, si a zis ca normal ar trebui sa se stinga. Nu e ing. ca sa stie daca trebuie sters cu Vag-ul.

Postez niste poze cu placutele fata, spate si acel furtun de la senzor( daca ai furtunul (cablu) ai senzor placute frana ) masina e din 2006 benzina . Daca am grsit , rog sa fiu corectat.

In prima poza furtunul este cel de lichid de frana. Placuta are o mufa care se scoate foarte simplu, fara sa desurubezi, etc, iar continuarea firului face un Y cu firul de la senzorul de ABS si pleaca mai departe amandoua. Azi am schimbat pe fata placutele singur si m-am uitat pe acolo. Dupa schimb avertizarea a disparut pur si simplu. Senzor este doar pe placuta interioara de la roata fata stanga. Daca iti apare in bord inseamna ca firul ala de la placute ori e intrerupt pe undeva ori nu face contact bine la mufa.

Daca s-a rupt poti incerca sa lipesti capetele lui si dispare eroarea (solutia ieftina), dar va trebui sa fii atent dupaia ca nu te mai avertizeaza. Avertizarea apare in momentul in care circuitul e intrerupt. Azi cand am scos placutele vechi firul era rupt prin frecare si pur si simplu a cazut - nu mai era atasat de placuta (aveam avertizarea in bord de vreo 2-300km).

O alta solutie si mai ieftina e sa dezactivezi cu vag-com avertizarea pana la urmatorul schimb de placute. Mi se pare ca e in Instruments in Coding.

Inca ceva... cand am impins pistonasele inapoi am desfacut borcanasul cu lichid de frana si a curs din el pe cutia de viteze si mai jos. Dupaia am luat o seringa si am scos cam 20-30ml din borcanas ca era pana in gat. E pus in asa fel incat trebuie sa scoti tubul ala de la filtru de aer ca sa vezi nivelul. Poate sa atace ceva pe acolo, sa imi fac griji?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat azi la Serpico Craiova placutele fata.

Totul fain si bine insa, constat cu surprindere (neplacuta), ca nu au senzor, adica fir d`ala...

Pe bune, s-au zgarcit la un fir, pe care il avea pana si Renault-ul din 1989 a lui tata. :icon_thumright:

Deja incepe sa ma deranjeze aceste constatari: senzor de placute lipsa, senzor de ulei lipsa, bec la bricheta lipsa..stiu ca nu este mare lucru pentru unii, insa micile tampenii conteaza si mai ales ca masina nu a fost, ca si pret, una de entry-level.

Cand dai peste 18K EUR te astepti macar sa aiba asa ceva...este chiar culmea.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat si eu ieri fata spate cu senzor 4 mil cu tot cu manopera... fara senzor 290 setul fata spate.... Serpico aia avea in oferta oparca 280 fata fara senzor cu manopera....

Asa a fost configurata masina ta fara acesti senzori, daca era la comanda se puneau usor.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asta m-am gandit si eu..probabil asa a fost configuratia..asta e!

Am insistat sa le schimb la reprezentanta...si gresit am facut, deoarece pe cartea service nu scrie nicaieri ca trebuie sa schimbate placutele de frana.

Drept urmare..pe cele de spate o sa le schimb fara a mai merge in service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pana la urma ce marca de placute ati pus pe masini ? care mi scartaie asa tare ? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot TRW am pus prin octombrie

nu scartaie nimic pana acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand am cumparat masina (Sh) mi s-a spus ca are placute noi, iar la o inspectie vizuala asa parea. Acum , dupa jumatate de an, imi scartaie de parca as merge cu un troleu de acela vechi.. tre sa le schimb neaparat.

Intentionez sa-mi iau ATE, aveti vreo parere cu privire la marca aceasta?

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE este producator de sisteme intregi de franare, nu doar de placute. deci si placutele trebuie sa fie bune. Dar depinde unde sunt fabricate. La fel se intampla si cu TRW. PE masina mea, din fabrica are placute TRW - TRW scrie pe eticheta lipita pe placuta, pe metalul placutei este stantat FERODO (fata) si GALFER (spate)... deci observi ca nu mai stii exact cine produce anumite placute.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, eu le iau de obicei de la un prieten care se ocupa cu piese si m-a pus sa aleg intre ATE si TEXTAR spunandu-mi ca amandoua sunt la fel diferenta fiind la bani undeva la 20 ron. Vroiam TEXTAR dar cum nu avea pe stoc m-am ales cu ATE care, se comporta foarte bine, la doar 210 ron.

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

210 toate fata+spate sau doar spate,as fi si eu interesat sa cumpar pt masina mea

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 210 ron doar pe fata poti sa iei de banii acestia :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele nu sunt la fel de la 1,4 la 2,0 diesel...unele au senzor altele nu au , unele sunt pt fata altele pentru spate specificati mai oameni buni ce placute schimbati la acea suma.

Am adus placute fata pt 1,9 si nu s-au potrivit la 2,0 erau alt model...Deci difera probabil dupa anul de fabricatie si echiparea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat placute fata la masina din semnatura, FERODOO PREMIER 230 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am ferodo premier de aproape un an...scartaie rau de tot :angry: la primavara jos cu ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!