gabi71

Tempomat Golf V

743 postări în acest subiect de discuţie

M-am gandit sa scriu un scurt ghid pentru cei care au cumparat maneta de cruise control (tempomat) si nu kitul ca mine si au masina intre 2003 si 2006 timp in care nemtii probabil ca au redus "enorm" costurile nemaipunand acel "cablu" care este un fir intre consola volanului si mufa ECU. Deci in primul rand vedeti sub volan dupa ce scoateti capacu' modulul de control al volanului care are scris un cod (la mine era 1k0-953-549-A) si vedeti aici: http://wiki.ross-tech.com/index.php/Cruise...trofitting_(1K) daca suporta cruise control. In cazul in care suporta tot acolo in modulul ala intra doua mufe una (galbena la mine) cu 4 pini si cealalta T20d cu 20 de pini in care trebuie sa intre firul cu pricina in pinul 13 (sunt numerotati pe mufa pinii) ; mufa se scoate impingand cu o surubelnita siguranta rosie spre partea din fata a masinii. Firul trebuie dus de aici in mufa T12b in pinul 4 ;o mufa albasta cu 12 pini de la ECU care este foarte greu accesibila asa ca eu am dus firul direct la mufa T94 din modulul J220. Sub bordul masinii se scoate un capac prins in 3 suruburi si pe acolo e un manunchi de fire care trece printr-o garnitura spre motor. Firul l-am trecut pe acolo si a iesit undeva in spatele bateriei mai jos. Sub capota: am scos stergatoarele, placa de plastic care sta prinsa pe o sina de-a lungul parbrizului, motorul de stergatoare cu bratele lui(se tine in doua suruburi); acum cum te uiti la parbriz in stanga jos e modulul J220 care are doua mufe; aia mai mare este T94 cu 94 pini care se scoate tragand de o siguranata laterala. Firul ajuns pana aici se lipeste de firul deja existent din pinul 25 care este alb-negru si care vine de la T12b. Final. Si toata porcaria asta pentru functia on/off a cruise controlului caci restul functiilor sunt conectate deja. Deci pentru cei care nu si-au cumparat inca CUMPARATI KITUL CRUISE CONTROL NU DOAR MANETA si duceti-o la un service caci nervii nu merita!!! Pentru restu' sper ca am fost de ajutor macar un pic... Eu am stat si m-am uitat o luna la maneta cum ar putea ea sa aiba cruise control dar nu are... :biggrin:

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Salut,mi-am luat si eu maneta cu tempomat dar nu functioneza inca pt ca nu am calculatorul de coloana compatibil ,codul se termina in AK la al meu, ciudat pt ca in linkul de la tine zice ca suporta,dar nu inteleg cu firul ala pt ca mie nu mi-a tras niciunul si omul lucreaza la porche dar a zis ca nu e nevoie fiind masina din 2006 si acum trebuie sa caut cu AL la sfarsit.

0

Link către postare

Mai verifica treaba asta si din alte surse, ca si eu asa stiu ca merge cu AK.

Modificat de hiro
0

Link către postare

Eu nu garantez pentru link-ul ala, dar avand in vedere ca l-am gasit ca referire in multe articole de pe alte forum-uri cu "retrofiting cruise control" banuiesc ca nu zice prostii acolo. Daca tot ai ajuns la modulul de sub volan sa citesti codul scoate de control si mufa aia de care am zis si vezi la pinul 13 daca exista un fir alb cu negru. Si de asemenea banuiesc ca cel care ti-a pus maneta ti-a si activat functia prin vag-com caci altfel e inutil. O citire cu vag-com ar trebui sa-ti spuna care e problema acum..

0

Link către postare

Daca a mai facut cineva aceasta operatiune este rugat s-o impartasesca si cu ceilalti doritori. Eventual un DIY cu ceva poze si costuri.

0

Link către postare

Un pic diferit de la noi(la ei se schimba si coloana electronica a volanului) insa esenta e acceasi: http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3716659

Enjoy! :icon_cool:

0

Link către postare

La masinile Golf5 mai noi anii 2006-2008 nu trebuie tras nici un fir,in afara de maneta nu trebuie altceva!Am montat la cateva masini mai noi si nu trebuia nimic in afara de maneta cu functia tempomat si activare cu VagC.

Cu bine.

Modificat de VAG4Ever
0

Link către postare

La mine este pentru masina din semnatura. Daca e asa, multumim pentru informatie.

0

Link către postare

Si eu vreau tempomat pe golfu meu.. maine dimineata ma duc la un tovarasi care lucraeza la PBN sa`mi monteze minunatia :( acum sa vedem cum o fi, deoarece am inteles de la el ca ar fi nevoie sa schimb si calculatorul de volan pentru ca masina e 2005 ( sau cam asa ceva ). o sa revin cu detalii :D

0

Link către postare

Am rezolvat problema cu tempomatul... la 2004 2205 trebuie schimbat calculatorul de coloana, e nevoie de un nou cablu tras pana la calc de motor,

e ceva de munca si de demontat, dar acum am cruise control :)

0

Link către postare

Vreau si eu sa cumpar tempomatul, masina e model 2008 si din ce ati spus pare destul de usor. Trebuie neaparat sa fie montat la dealer daca masina e in garantie? E greu de montat sau ma pot descurca? Mai exista vreo problema care poate aparea in afara de ce a fost deja mentionat?

0

Link către postare

Salut,

masina mea est fabricata in 2005 dar cu serie de sasiu 2006.

Din seria se sasiu se poate afla daca trebuie schimbat si calculatorul?

poate ma ajuta cineva

ss este WVWZZZ1KZ6P008142.

Multumesc,

0

Link către postare

WVWZZZ - la tine e mult mai usor, trebuie inlocuita doar maneta si activata funtia cu vag-ul, iar daca ti la garantia masinii tale trebuie montat in service, ceea ce inseamna ca te costa ceva ma mult in jur de 3 mil.

golfulet v - la tine e putin incerta treaba. dupa seria de sasiu iti poate raspunde nimeni la intrebare pana nu demonteaza si vede ce calculator de coloana ai. dar daca maisna e fabricata 2005 sigur trebuie inlocuit.

Cine vrea sa-si monteze cruise control sa ma anunte si ii fac legatura cu baiatul meu, lucreaza ieftin.

0

Link către postare

Dupa seria pe care a dat-o golfulet V, masina lui e fabricata in 2006(al 8-lea caracter de la dreapta la stanga din seria de la caroserie indica anul de fabricatie al masinii) si nu ar trebui schimbat calculatorul...

0

Link către postare

Am comandat maneta

O sa vad pe urma ce o sa fac.

Sper sa nu fie nevoie de schimbarea calculatorului. Imi pun speranta in seria de sasiu de 2006

Modificat de golfulet v
0

Link către postare

Comanda se da la dealer sau in alta parte? Preturi, ceva? Din ce am inteles de la B32FDY, la masina din semnatura trebuie schimbata doar maneta si activata cu VAG-ul, nu?

0

Link către postare

La cat de simplu este nu vad de ce m-as duce la service si nici pentru ce ar vrea atatia bani...

0

Link către postare

Nu stiu de unde a aparut ideea asta cu schimbatul nu stiu carui calculator... :vaidecapulmeu:

Eu am montat cruise control la al meu 1.9 TDI din 8/2005 :P si nu a fost nevoie decat de maneta si de un fir care vine din spirala volanului(acel calculator de care vorbiti probabil) in ECU.A fost putin de munca insa a meritat pe deplin.Maneta am cumparat-o noua de pe ebay si a costat 60 eur (a venit in cutie Vw cu tot cu instructiuni de montaj).Asa ca asta cu calculatorul e alt zvon scos de mecanicii romani...

Am uitat sa mai scriu aici pentru ca l-am montat acum vreun an :(!

0

Link către postare

Mi-as monta si eu tempomat. Masina fiind din 2006, isstalarea este simpla si rapida. Mai trebuie sa gasesc si meseriasul care sa mi-o monteze. Daca aveti vreo recomandare, feel free. Merci.

0

Link către postare

Pentru cei care spuneti ca instalarea manetei e simpla, trebuie sa aveti grija de urmatoarele lucruri:

• va trebuie o cheie mai speciala ca sa desfaceti volanul, este o stea in nu stiu cate colturi;
  • va trebuie un VagCom neaparat ca sa activati maneta;
  • cand puneti la loc volanul, acesta trebuie recalibrat, pentru ca este un senzor in volan care indica pozitia volanului la caseta de directie (chiar si pentru cei ce nu au ESP). Daca aceasta adaptarea nu este facuta, servodirectia nu va mai functiona si veti face muschi serios pana ce ajungeti la cineva care chiar se pricepe sa faca adaptarea servodirectie.

Asa ca nu va aventurati singuri daca nu stiti exact procedurile de readaptare. Oricum, aceste proceduri se gasesc pe site la RossTech pentru cei interesati.

0

Link către postare

deci la momentul actula cat mai costa sa iti pui un tempomat? pret piesa+pret manopera, bineinteles cel mai ieftin?

0

Link către postare

Istef, am spus ca este usor numai dupa ce am citit aici, dar m-am documentat mai bine intre timp si probabil ca e tocmai chiar asa simplu. Oricum precizarea ta este binevenita, pentru ca la prima vedere dupa ce s-a vorbit pe aici parea prea usor. Eu personal o sa il montez la service autorizat pentru ca vreau sa schimb si volanul cu ocazia asta si nu cred ca mi-ar permite garantia sa ii fac eu asemenea modificari.

Revenind la subiect, am comandat astazi tempomatul la PBN si a fost 202,12ron fara TVA. Codul piesei este: 1k0 953 513 G 9B9. Ma intreb de ce la Golf este tempomatul la un loc cu faza lunga si semnalizarile, la Passat de exemplu sunt 2 lucruri separate :lol:

Modificat de WVWZZZ
0

Link către postare
deci la momentul actula cat mai costa sa iti pui un tempomat? pret piesa+pret manopera, bineinteles cel mai ieftin?

In jur de o 100 de euro cel mai ieftin! Cu manopera facuta de cine stiu eu, care este in Bucuresti si nu te rupe de bani.

Precizez si eu ca nu este atat de simplu. Referitor la recalibrare eu am fost nevoit sa schimp pana si spirala volan.

Concluzia : sunt al dracu de de complicate aceste modificari pe partea electronica a masinii. Deci mare atentie pe cine lasati sa isi bage nasul!

Modificat de Cily
0

Link către postare

Nu stiu ce ati schimbat voi..... :icon_thumright:

Pe mine m-a costat 60 eur tempomatul nou cumparat de pe ebay si 100 lei manopera la service.Ideea e ca se demonteaza destul de multe chestii cum ar fi motorasul de la stergatoare,volanul si cateva plastice.Daca operatia este facuta cu grija si atentie totul merge foarte usor.Ce mi-a placut cel mai mult este faptul ca masina avea ghidaj din fabrica pentru a duce firul de la volan la ECU.Trebuie sa il monteze cineva care are multa rabdare.Eu am participat la montaj si nu mi s-a parut o mare operatiune insa necesita multa rabdare!

Deci pe mine m-a costat la vremea aia(acum vreun an) 100 eur totul!

0

Link către postare

Deci trebuie scos si volanul ? Hmm, eu cum vreau sa-l schimb, cred ca as impusca 2 iepuri. Volan piele si cruise control.

Am o rugaminte; seria caroseriei mele este: WVWZZZ1KZ6P017938. Imi trebuie maneta cu acel cablu, sau fara, ca sa stiu ce comand ? Mii de multumiri.

Modificat de Co5ma
0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.