Jump to content

Actualizari la Codul Rutier


80-WILL
 Share

Postare recomandată

Cu sistemul actual de radare in care iti trimite acasa procesul verbal de contraventie chiar dupa 3 - 4 luni ce facem cu situatia in care masina mea este condusa de altcineva, depaseste viteza legala, il prinde radarul, amenda vine la mine. Odata cu amenda primesc si punctele de penalizare conform noului cod rutier? Cum fac sa scap de puncte ca plata i-o pasez preietenului. :)

Eu nu am gasit in noul cod ceva referitor la situatia descrisa mai sus.

Care e parerea voastra? Ce se face in astfel de situatii? :)

Modificat de Kyky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii dai in judecata si cu martori probezi acest lucru si se anuleaza procesul verbal. Desigur, in mod normal ar trebui sa fie prezenta macar o poza care sa justifice procesul verbal incheiat. Daca nu este, scapi usor. Daca se vede si soferul si nu esti tu, la fel. Daca nu se vede scapi. Ideea e ca se anuleaza procesul verbal care e pe numele tau. nu stiu daca se elibereaza altul pentru prietenul tau. Nu cred sa fie alta solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai grija sa specifici ca a fost o urgenta si i-ai dat-o doar in ziua aceea sa conduca. Prin lege esti obligat sa treci in talon, in cazul in care masina este condusa de alta persoana, cine merge cu ea. Nu stiu exact peste cate zile, dar trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu sistemul actual de radare in care iti trimite acasa procesul verbal de contraventie chiar dupa 3 - 4 luni ce facem cu situatia in care masina mea este condusa de altcineva, depaseste viteza legala, il prinde radarul, amenda vine la mine. Odata cu amenda primesc si punctele de penalizare conform noului cod rutier? Cum fac sa scap de puncte ca plata i-o pasez preietenului. :)

Eu nu am gasit in noul cod ceva referitor la situatia descrisa mai sus.

Care e parerea voastra? Ce se face in astfel de situatii? :)

Salut

acum cateva zile, unui prieten i-a venit ameda din 1 aprilie, ora x ; mai exact, i-a venit o hartie care solicita datele soferului (nr permis, adresa, etc) care a condus masina atunci. Pe hartie nu scrie absolut nimic de amenda, viteza sau altele... daca nu trimite datele cica se lasa cu amenda pt firma care detine masina...

Scenariul: masina cumparata din cj, cu leasing de bucuresti, inscrisa pe o firma din cluj. Mai interesant e ca masina avea nr rosii cand s-a comis ilegalitatea. (pe raza localitatii Comarnic) Deci se pare ca nu se joaca baietii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guvernul a aprobat, printr-o hot

Modificat de Michael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios cum merge treaba cu camerele; spre exemplu pe DN1, am venit cu masina cu nr de Zoll, cu vreo 170km/h in unele zone. Dupa care am aflat de camere. Asta intra in vreo baza de date comuna? ma cam indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu cred ca se va intampla nimic, pe dn1 am mers si eu cu numere rosii (cu viteza) si nu s-a intamplat nimic (acum 8-9 luni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu 100 pe DN1 prin localitati in urma cu 2- 3 saptamani cu masina inmatriculata pe firma, si pana acum nimic. sper sa ramana asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti vine o adresa la firma prin care aceasta e obligata sa comunice intr-un termen cine a condus auto la data de... . in caz ca nu comunici amenda este parca 3 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice masina inmatriculata in Romania (rosu, negru sau alte culori) are in spate un proprietar. Este al naibii de greu pentru un politist sa acceseze baza de date, sa se uite cine are numerele alea rosii in data de .... si sa trimita o amenda!

Cu firma: amenzile vin sigur pe firma. Daca firma vrea sa le plateasca, e treaba ei, oricum trebuie nominalizat cineva cand se plateste amenda si ala poate sa fie un sofer sau portarul. Dar pe viitor trebuie sa individualizezi clar amenda, ca firma nu poate acumula puncte de penalizare si cred ca nimanui nu-i convine sa ajunga sa faca o colectie de puncte nemeritate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masine inmatriculate pe firme vine o adresa de confirmare a conducatorului auto.

Pentru persoanele fizice nu vine asa ceva?

Problema ma doare pentru ca in familie conducem mai multi aceeasi masina care e inmatriculata pe numele meu. Fac zilnic naveta Ploiesti-Bucuresti si nu pot "suporta" si punctele celorlalti. Are cineva idee cum trebuie sa procedez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

formularul cu instiintarea in care completezi tu cine a condus are spatii punctate in stanga jos pentru persoane fizice si in dreapta jos pentru persoane juridice. daca nu remiti organului emitent formularul completat cu datele soferului pentru a se putea face procesul verbal ti se intocmeste tie (proprietarului, pf sau juridica) un proces verbal pentru necomunicare. cuantumul aferent pentru necomunicare este trecut pe instiintare. NU este trecuta viteza cu care a fost surprins soferul. asa ca daca ai dubii cu privinta celor 50km peste limita legala, poate este mai rentabil sa nu comunici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca intr-adevar vin "acasa" amenzile de pe DN1.

Eu am "furat-o" la Pucheni cu 72 km/h (atunci era limitare la 60, nu la 70 ca acum) pe 11 ian. si dupa 3 luni fara o saptamana, a ajuns la firma unde lucrez, dupa ce trecuse pe la firma de leasing... Nicio informatie despre ce s-a intamplat nu era pe hartie, dar fiind scris "in localitatea Puchenii Mari" m-am prins despre ce e vorba. :D

Le-am trimis un fax cu datele mele - adica m-am "autodenuntat"! :D

In 3 zile am gasit in cutia postala procesul verbal - trimis de la "postul" din Barcanesti la mine acasa, in Bucuresti.

Amenda pentru firma daca nu declara cine a condus autovehiculul "incriminat" este intr-adevar 300 RON (dar asta e pragul minim).

Singura parere de rau e ca am avut "doar" 2 km/h peste pragul pana la care as fi fost "iertat"... :D

Modificat de DAZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit saptamana trecuta plic cu amenda de la Cosereni. Amenda e din data de 3 iunie, cand inca nu stiam ca exista acel radar fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca nu am primit acest formular de instiintare! Am primit doar amenda in care eram trecut eu. Formularul de instiintare este obligatoriu atat pentru pf cat si pentru pj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Legislative update:

In Monitorul Oficial 876/26.10.2006 a aparut HG 1391 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Actul va intra in vigoare la 01.12.2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legislative update:

In Monitorul Oficial 876/26.10.2006 a aparut HG 1391 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice. Actul va intra in vigoare la 01.12.2006......

mai sunt articolele in care sunt legale detectoarele de radar?? cineva imi zicea cum ca le-ar fi scos,( eu unul nu prea cred ca se auzea la tv sau era deja pe forum :huh:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai sunt articolele in care sunt legale detectoarele de radar?? cineva imi zicea cum ca le-ar fi scos,( eu unul nu prea cred ca se auzea la tv sau era deja pe forum :huh:)

Da, sunt legale. Am cumparat eu ieri ultima publicatie si este scris ca poti folosi detectoare radar. Cred ca art. 44.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi gelu de info, abia astept sa pot pune detectoru la vedere :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

CE ESTE MAI IMPORTANT DIN NOUL COD, SE REFERA LA FAPTUL CA POLITIA TREBUIE SA DOVEDEASCA VINOVATIA SOFERULUI,NU SOFERUL SA DOVEDEASCA NEVINOVATIA PRIN CONTESTATII,TRIBUNALE,AVOCATI,MARTORI ETC.EXACT CA IN EU.DECI CAMERELE SI POZELE DIN TUFISURI AU ROLUL LOR.ATENTIE TOTUSI CE SEMNATI DACA SANTETI OPRIT.SANT SOFER PRO SI STIU ASTA DE LA CONDUCEREA FIRMEI CARE NE MAI ANUNTA DE NOUTATI DIN CAND IN CAND.CE POT SA SPUN DIN PROPIE EXPERIENTA CA AM PRIMIT INAPOI BANII DE AMENDA DIN GERMENIA DUPA CE AM SEMNAT CONSTATAREA .DUPA JUDECATA, BINENTELES FARA PERS MEA SAU IN URMA UNEI CONTESTATII,JUDECATORUL A DECIS CA POLITISTI CARE AU INTOCMIT ACTELE DE CONSTATARE NU ERAU IN MASURA CA INCASEZE BANII DE LA O PERS NON EU,DECI EROARE DE PROCEDURA.CHIAR DACA AM RECUNOSCUT FAPTA.AM HARTIILE DIN GERMANIA SI ACUMA PRIN CARE SANT ANUNTAT DE HOTARIRE.CAM ASA AR TREBUIE SA FIE DE ACUM IN COLO SI LA NOI.MA ROG TOTUL E RELATIV.DECI,ATENTIE CE SEMNATI DE ACUM IN COLO.O SA LE FIE GREU SA DOVEDEASCA INFRACTIUNEA.OK NE AMI AUZIM,OARECUM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dani cg interesante informatii

OT: de ce tipi la noi? :blink:

SANT --> SUNT

SANTETI --> SUNTETI

( ca sa nu mai vb. de HOTARIRE --> HOTARARE)

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu o varianta a noului Cod Rutier.

Nu stiu daca l-am pus in cel mai nimerit loc, rog moderatorii sa ma ierte, da' n-am rezistat :blink: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!