Jump to content

Geometrie roti / reglare directie


MOTANUL
 Share

Postare recomandată

Deci in prima faza ar trebui sa mai le controlez daca sunt echilibrate ok, intr o roata am 1/2 azot doar pt ca am luat un cui si nu aveau azot la prima vulcanizare , oare contează ? E pe spate ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    16

  • gHapciu

    7

  • Al Bundy

    6

  • silviuc1981

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu contează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am schimbat zilele acestea bieletele de directie si am fost sa fac unghiul de fuga iar acolo mi-a spus ca unghiul de cadere este mai mare, producatorul accepta maxim 0.50 iar la mine era 1,23. Cauza ar putea fi amortizorul sau fuzeta, anul trecut eu am schimbat pivotii decat si mi-am facut directia la un service si mi-a facut-o tot in capetele de bara. Pivotii merg reglati? ma gandesc ca poate diferenta aia mica sa nu fie din reglajul de la pivot. Gropi am mai luat ca doar traim in Romania dar cred ca trebuia sa indoi si janta daca era sa indoi amortizorul sau fuzeta ca ma gandesc ca nu sunt chiar asa de unica folosinta. Orice parere e binevenita. O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut,
 
 Am si eu o problema cu Golful meu... sa va explic pe scurt ce s-a intamplat : Service > Constatare > schimb capete de bara + bieleta stanga si dreapta> geometrie .
prima oara au auds niste piese mai mari..ma refer la bieleta, au taiat din filet 

Prietene, ma gandeam si eu sa incerc Norauto, dar dupa ce zici aici... nu-i las sa se atinga de masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

eu nu recomand Norauto. Am facut la ei directia la un golf v pentru ca imi tragea putin dreapta si mi au dereglat si mai rau directia. Mi au inchis unghiul pe spate ,incat masina la viteza de peste 80km/h dadea impresia ca fuge de spate.(rotile din spate nu urmau celor din fata),desi aparatul lor mi a dat valorile corecte. Oricum am facut unghiul de fuga in alta parte si totul este ok. Nu oricine poate regla directia la golf v,se stie ca este mai pretentioasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, am intrebat la reprezentanta daca la geometrie conteaza diametrul jantelor si mi-au zis ca DA, ca se masoara raza

io care aveam geometria facuta de vara, am ajuns sa rod anvelopele de iarna pe interior

pe de alta parte, pe total roata dimensiunile raman aproape constante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce aproape mi-am distrus cauciucurile de vara datorita reglajului prost al rotilor eu fac verificarea geomtriei in fiecare primavara si iarna cand schimb rotile (17" vara si 15" iarna). Nu a fost niciodata nici o diferenta pe aparat datorita diametrului diferit si nici nu mi-a spus ceva de genul.

Eu cred ca e cam vrajeala... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vrajeala

 de la 15 la 17 difera caderea destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu toate astea eu nu am probleme, cel putin teoretic, cu uzura inegala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am remarcat o problema, uzura interioara pe anvelopele fata. Ma gandesc sa fac geometria, intrebare daca am dsg se face diferit fata de manuala  este vreun ritual :) sau nu are nici o relevanta asta. Multumesc.

Modificat de pit-bull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Poti incerca dansul ploii :))

 

Glumesc, cutia de viteze nu influenteaza directia.

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vin cu o intrebare, a ma modificat cineva unghiurile de la roti "camber" fata si spate ?! Am de gand sa le "trag" negatin cu -1.2 pe fata si -1.5 pe spate. Toata stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreo sa o faci mai stabila pe viraje?  sunt cam mari valorile, pe fata e  -0.25 +/- 0.20 specificatia si pe spate -1.25 +/- 0.20.

practic vrei sa termini anvelopele pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am amic are aceste "cote" de un an si nu sunt probleme, dar nu pe lupo, pe bmw e36.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

compari tigri cu caprioare.  BMW din fabrica are suspensia pe cadere negativa. Si ce treaba are bietul Lupo cu sportivitatea.... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ti-am spus cotele de fabrica. Tu decizi cat vrei sa ti le modifici. Dar sa vedem cum le modifici, intrucat caderea este reglata din constructie, nu este reglabila decat foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru fata sunt 3 variante:

1. Flansa reglabila

2. Pivot culisant

3. Bolt fuzeta

Eu aleg varianta 3 http://www.ebay.co.uk/itm/141293673109

Pentru spate este una singura;

http://www.clubgti.com/showthread.php?257949-HOW-TO-Fit-Adjustable-camber-toe-EZ-Shims-to-the-rear-beam-stub-axle

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cu modificari hardware se poate, insa repet in utilizarea de zi cu zi, s-ar putea sa nu fie prea ok.

 

Ne spui tu , dupa ce modifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Acum 2 zile am schimbat tot ce tine de bucse + directie pe fata la golf 4 1.9sdi din 2000. In urma schimbarii pieselor, pe drum drept masina tragea timid dreapta iar in viraj maxim stanga se auzea mai pronuntat zgomotul de la servo (fata de inainte).

Astazi am fost sa reglez unghiurile la un service specializat. 

Abaterea citita pe aparat era destul de mica dupa spusele mecanicului....a reglat un pic pe fata si a zis ca e ok acum...tot...desi pe aparat erau in continuare marcate cu rosu anumite unghiuri...nu prea am inteles care si cum.

Masina acum intradevar nu mai trage dreapta dar zgomotul mai puternic de la servo a ramas in viraj stanga....

Am primit o fisa pe care o sa o atasez.

Va rog daca aveti cunostinta si puteti interpreta datele primite sa stiu daca rezultatul este bun sau trebuie sa merg in alta parte sa refac unghiurile....

Multumesc anticipat!

geometrierotigolf4alex001d3d41.jpg

 


 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • Administrator
R_a_z_v_a_n
în urmă cu 19 ore, calin.g a scris:

@payzonee, ...

Ce spui tu e un compromis jenant pentru un posesor de VW....

Si nu numai ...

 

Topic curatat de ineptii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, stie cineva un service/vulcanizare pe ruta - Buzau-Bacau-Focsani unde pot sa-mi echilibrez rotile si sa-mi faca o geometrie? luni dimineata intre orele 7-11, de preferat la preturi accesibile nu la fel de nesimtite ca astea din Bucuresti -150 ron o geometrie la autosoft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te poti duce la elcargid la Buzau. Este 80 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara programare! va rog, merg intr-o delegatie de condus 7 ore, si nu am timp sa astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te duci dimineata s-ar putea sa nu ai nevoie de programare.

Da-le un telefon luni dimineata si intreaba-i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Cum vi se par valorile dupa ce am facut geometria? A facut geometria pentru ca imi tragea masina putin stanga si trebuia sa tin volanul nealiniat pentru a merge drept, lucru care s-a si remediat.

18015489_120332000244749994_1328991366_o.jpg

Modificat de mihaibzgica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!