Jump to content

Acte necesare deplasare in strainatate


DaniS
 Share

Postare recomandată

blackmilk, este de-ajuns doar buletinul si nimeni nu-ti va face probleme daca te legitimezi doar cu el. Eu m-am legitimat cu buletinul la doar vreo cate zile de la intrarea in UE (07.ian.2007) si nu a fost nici o problema. Oricum, legitimarea se face doar la iesirea din Romania. De acolo, nimeni nu te va mai intreba de niciun act (doar daca se fac filtre ale politiei).

Sa nu uiti sa-ti faci asigurare de calatorie sau sa-ti iei cardul de sanatate de la Casa de Sanatate, iar daca masina este pe firma ai nevoie de o imputernicire (teoretic, ca oricum nu te va intreba nimeni de ea).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DaniS

    4

  • VEKAU

    3

  • godoroja

    2

  • V i c t o r

    2

pentru adulti pentru calatoria in Europa trebuie cartea de identitate sau pasaport romanesc valabil pentru minor daca calatoreste cu un parinte musai pasaport care sa aiba pe pasaport trecut minorul sau procura notariala valabila de la cealat parinte ca minorul poate parasi tara, pentru masina asigurarea obligatorie cu specificatia ca trebuie verificat pe formularul de carte verde daca saiguratorul are conventie internationala cu tarile pe care le tranzitati (sa nu fie taiat cu x pe fata simbolurile respective altfel trebuie alta asigurare), procura de la firma de lesing daca nu sunteti propietar sau daca este masina pe firma, trusa sanitara valabila, stingator veste reflectorizante cel putin 2, pe timp de iarna pt ungaria cauciucuri de iarna si un saculet cu nisip. Atentie la legislatia specifica fiecarei tari de ex; in Grecia este interzis total detectorul de radar , primesti amenda chiar daca ti-l gasesc in masina. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cardul de sanatate de la Casa de Sanatate este gratuit?

stie cineva cat dureaza eliberarea lui?

este obligatoriu sau optional, doar in caz de probleme de sanatate?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic este gratuit, dar trebuie sa platesti expedierea lui prin firma de curierat (4-5 ron). De la depunerea cererii la casa de sanatate, a adeverintei de la job, copie c.i. si banutii de transport vine in 5-6 zile lucratoare. Are valabilitate 6 luni. Dar ca sa scapi de toata birocratia asta tampita (nu stiu de ce nu sunt emise si trimise tuturor asiguratilor fara sa mai stai pe la cozi, sa pierzi o zi pe acolo, sa astepti acasa curierul etc.) mai bine iti faci o asigurare facultativa.

Si apropo de acest card - un prieten a avut un accident in Germania (l-a lovit o isteata din spate), s-a rasturnat etc. A venit ambulanta si pe el care avea card si o mana rupta l-a dus la spital de unde a doua zi l-a externat desi nu mai putea de dureri de mana, spate, coaste etc. Gagica lui avea o asigurare facultativa la o firma de asigurari cunoscuta si desi nu avea decat mici zgarieturi a stat o saptamana intr-o rezerva curata, cu mancare excelenta, i-au facut toate analizele posibile, la plecare si-a gasit hainele spalate si calcate... Comparati singuri. Si pe tipa o costase asigurarea cca. 30 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ce stiti, se poate merge afara, cu masina, cu numere rosii de Romania?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK! Multumesc! M-am lamurit!

Imi pare rau ca nu am dat peste topic-ul respectiv.

Roger, dupa cum vezi, sunt cam nou pe forum. Nu stiu cum se procedeaza in momentul in care vrei sa-i multumesti cuiva pentru sfatul oferit. Se posteaza in felul in am facut-o eu acum? Se trimite un PM (asta mi-a fost intentia) ori se subantelege si nu se mai incarca forumul cu asa ceva. Nu stiu, dar sunt dispus sa invat.

Poti sterge ambele post-uri din topic, mai ales ca sunt sunt off!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Nu trebuie sa multumesti daca esti indrumat catre alte arii, topic-uri, etc. Intrebarea ta are legatura oarecum cu titlul acestui topic si e posbil sa mai existe discutii similare si in alte parti. Deci nu esti off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare !

Am tot citit pe forum insa nu am gasit clarificari referitoare la actele necesare anul asta pentru iesirea cu masina in leasing (Porsche Leasing) din tara si mers in Turcia. Sunt mai multe variante , dar nici una clara.

Intrebarea mea este:

in afara de carte verde, prelungire asigurare CASCO, imputernicire Porsche in romana si engleza ( tiparita dupa email) mai este necesara - obligatorie - si traducere in limba turca si legalizata la un notariat si apostila pe ea ?

multumesc si scuze daca nu am gasit pe undeva clarificarea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorinaccio_G5

am tot vazut ca iin strainatate daca se merge cu masina personala e bnevoie de cartea verde a masinii, dar se vorbeste de ea ca si cum ar fi un lucru aparte special, care se achizitioneaza cine stie cum...

intrebarea e: cartea verde nu e anexa RCA ului atunci cand ne facem asigurarea masinii oblogatorie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde in care tari mergi !Daca mergi in tari membre UE nu ai nevoie(e inclusa in RCA) daca e o tara non UE atunci ai nevoie. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorinaccio_G5

da, merci, era vorba de bulagaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Burady: raspunsul la intrebarea ta este DA! Oricum, cei de la leasing (iti va trebui originalul si trebuie sa ajungi la ei) te vor indruma unde sa te duci si sa faci toate formalitatile necesare pentru a putea ajunge in Turcia cu masina. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrucat zilele astea ma ocup cu toate cele ca sa ies in concediu afara cu o masina in leasing pe persoana fizica,va mai pun probabil si eu actele de care aveti nevoie:imputrenicirea de la leasing...care se elibereaza in baza:carte verde ce e inclusa de rca,supliment de furt extern-se da de cei de la casco,carte de identitate.cam asta ar fi,bineinteles mai trebuie si masina...concedii placute...

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Vreau sa dau o fuga de sarbatori pana in GERMANIA.Ce trebuie sa contina masina (acte+trusa+triunghi+etc) si ce acte trebuie sa detina pasagerii.Mi sa spus ca fiecare pasager trebuie sa detina si cate o vesta reflectorizanta,noi suntem 4pers.Trebuie obligatoriu saculetul de nisip in Ungaria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radusb23:

- ca acte la masina, trebuie sa ai asa: talon, RCA (+ foaia aia verde care e Cartea Verde), vignete (H si A-asta ultima lipita in parbriz; nu in portmoneu, nu pe geam lateral) si Casco (asta ultimul e optional).

- pasagerii trebuie sa aiba CI/pasaport, la alegere si asigurare de sanatate pe perioada sejurului (se poate incheia la orice firma de asigurari).

- in masina trebuie sa existe minimum o vesta reflectorizanta.

- sac de nisip nu e obligatoriu sa ai, ci cel mult recomandat.

- nu e obligatoriu sa ai lanturi sau lopata sau alte dracovenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radusb23:

- ca acte la masina, trebuie sa ai asa: talon, RCA (+ foaia aia verde care e Cartea Verde), vignete (H si A-asta ultima lipita in parbriz; nu in portmoneu, nu pe geam lateral) si Casco (asta ultimul e optional).

- pasagerii trebuie sa aiba CI/pasaport, la alegere si asigurare de sanatate pe perioada sejurului (se poate incheia la orice firma de asigurari).

- in masina trebuie sa existe minimum o vesta reflectorizanta.

- sac de nisip nu e obligatoriu sa ai, ci cel mult recomandat.

- nu e obligatoriu sa ai lanturi sau lopata sau alte dracovenii.

am uitat un lucru legat de triunghiul reflectorzant,cate trebuie sa ai pt ca un coleg din sb era sa ieie o amenda pt ca nu avea 2 triunghiuri aici la noi in tara

Modificat de radusb23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] era sa ieie o amenda pt ca nu avea 2 triunghiuri aici la noi in tara.

La inceput, mi-a venit sa rad, fiindca mi s-a parut aberant; am cautat in lege, insa, si acolo zice asa:

"Art. 8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

vreau sa merg de sarbatori in Austria si Germania cu o masina(Vw Transporter) care e pe numele firmei

e nevoie neaparat de procura notariala?....sau merge numai cu imputernicire de la administratorul firmei?

mentionez ca am mai iesit cu o masina de la firma in Rep Moldova si nu am avut nevoie decat de imputernicire

si inca o chestie: pe site-ul mae scrie ca pt masini de transport persoane de la 7+1 este nevoie de licenta transpot!!!

au mai fost forumisti cu T5 8+1 stiu ceva de reglementarea asta.?...sau e doar pt soferii profesionisti

multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, O sa plec saptamana viitoare din tara, si vreau sa'l iau pe bunicu' cu mine :blink:. Problema e ca are buletin de tip vechi (de vr'o 10-15 ani nu l'a mai schimbat, i l'au facut permanent). Trebuie sa isi faca unul nou, sau poate iesi din tara cu el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate stiu ii trebuie pasaport sau Carte de Identitate care nu este tot una cu Buletin. Cel mai bine e sa intrebi pe cineva de la politie daca poate...

Pentru a fi mai siguri iti recomand sa schimbe buletinul ca se face destul de repede cu taxa de urgenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut

trebuie sa aduc si eu o masina din italia care nu este pe numele meu, dar este inmatriculata in italia si are toate actele.

de ce acte am nevoie la vama?

merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Stie cineva de ce acte am nevoie pt a iesi cu masina pana in Turcia ?

Masina e luata cu Credit prin PorscheBank, iar in talon, la loc de cinste e scris numele celui batran :huh:

Este nevoie de imputernicire notariala avand in vedere gradul de rudenie ? (parinte)

Modificat de CeReBeL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Stie cineva de ce acte am nevoie pt a iesi cu masina pana in Turcia ?

Masina e luata cu Credit prin PorscheBank, iar in talon, la loc de cinste e scris numele celui batran :icon_thumright:

Este nevoie de imputernicire notariala avand in vedere gradul de rudenie ? (parinte)

Procura de la parinte,tradusa in engleza,turca daca se poate apoi legalizata si apostilata la notar si dupa aceea cu toate astea la ambasada turca pt o supralegalizare a lor.

Vezi ca sunt firme de traduceri care fac toate demersurile astea,nu stiu care si cum exact,da o cauttare si ai sa gasesti,succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut adica firme care fac inmatriculari faci si asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!