Jump to content

Metrotehnica


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am deschis topicul acesta ca sa-mi spun si eu "amarul" vis-a-vis de dealerii Seat din Bucuresti la care am fost eu...
Am comandat deja un Seat Ibiza 2006 1.4i 85 CP + fresc si ajunge pe ~15-20 iulie
Povestea incepe asa:
Primul dealer la care am fost se numeste Ena www.enagrup.ro (Braila - Galati) unde agentul de vanzari a fost foarte amabil si cooperant dar cand a venit vorba de eficienta mai greu... Adica: mi-au gasit masina asa cum vroiam eu dar nici un "cadou" nici un discount si livrare in 4-5 saptamani... Buuuun
Am un prieten care are un Seat Leon 2 2.0 TDI 140 CP tunat cumparat recent de la Porsche Bucuresti Aviatiei cu pretul de ~30.000 euro DDP. Vorbesc cu el sa merg tot la PBA www.pba.ro ca sa vad daca gasesc o masina cu livrare mai rapida de 4-5 saptamani (cu el s-au comportat exemplar --> si directorul reprezentantei a venit si l-a salutat cand si-a ridicat masina ca de... era vorba de un client de 30.000 euroi pe o masina pe care o iei cu alta motorizare si decent dotata si cu 16.000 euroi DDP...)
Buuuun --> ma duc si vorbesc cu agentul care i-a "intermediat" si lui vanzarea masinii si ii zic: "am toti banii, tot ce vreau e o masina neagra cu 85 CP si cu pachetul Fresc care sa se livreze cat mai repede" ---> Raspunsul dealer-ului: "cea mai rapida livrare se poate face in 6(sase) saptamani (la Braila mi-au zis 4-5 saptamani  ) pentru o masina asa cum vreau eu"
Buuun... Ma supar smile.gif si iau vwforum.ro la puricat si dau de : Metrothehica (www.metrotehnica.ro) despre care numai vorbe de bine (nu am gasit nici macar un post denigrator la adresa dealerului Metrotehnica)
Zis si facut --> Ma duc pana la sediu la ei -am mancat o paine de la Obor pana la Metrotehnica dar a meritat cu varf si indesat---> DEZNODAMANT Nicusor mi-a gasit in 2 minute masinuta EXACT asa cum vroiam eu --> cu livrare in 2(doua) saptamani + alte 2 bonusuri (in afara de promotia All Inclusive)
Ca sa nu mai zic si de dosarul de leasing de care tot Nicusor s-a ocupat si a 2-a zi aveam raspunsul pozitiv cu toate conditiile cerute de mine (reziduala 30% & co.) cu toate ca firma nu statea in acte chiar stralucit...
CONCLUZIE: Daca vreti sa va luati un SEAT repede si bine eu va sfatuiesc sa mergeti cu toata increderea direct la Metrotehnica (il recomand pe Nicusor) si nu va mai pierdeti timpul pretios cu nazurile si incompetenta altor dealeri...
Daca vreti mai multe detalii puteti sa-mi dati PM

Sintetizat:

Porsche Bucuresti Aviatie au fost cei mai "neplacuti" (livrare in 6 saptamani si replici spuse timid de genul "noi nu vindem discounturi vindem masini" biggrin.gif (reactia mea sincera --> MARSH MA D-AICI ) Si astea cu toate ca am venit cu recomandare de la cineva care cumparase cu 2 luni inainte de la ei o super-masina de 30.000 de E...

Ena grup Braila - amabilitate si atentie fata de client (adica eu smile.gif ) (poate si din cauza ca era gol-golut show-room-ul - deh treburile misca mai greu decat in BUC) DAR eficienta scazuta --> termen de livrare 4-5 saptamani (nu bun tongue.gif ) si nici un alt mic cadouas cu care sa te "agatze" --> probabil ca fiind singurul dealer Seat din zona Braila - Galati cred ca au si exclusivitate pe clientii din zona --> ei bine NU

Ultimul in sinteza mea dar primul in preferintele mele: METROTEHNICA www.metrotehnica.ro
Nota 10 la toate capitolele mai putin localizarea (mananci o paine de la Bucur Obor pana la ei dar merita)

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era mai simplu sa continui topicul cu metrotehnica de la service?

si eu am luat tot de la ei, tot de la nicusor, si e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era mai simplu sa continui topicul cu metrotehnica de la service?

Nu! E foarte bine ca a deschis aici topicul. Topicul de la service-uri se ocupa doar de service-ul Metrotehnica. Aici se discuta doar de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

UP-DATE:

Pe data de 2 iulie am trecut pragul dealerului Metrotehnica pentru prima data si am lansat comanda pentru o Ibiza 2006 (masina din semnatura). Tot atunci am primit garantia verbala din partea unuia dintre "reprezentantii vanzari" ai dealerului ca in 2 saptamania (adica 14 zile...) masina va fi in posesia mea - omul mi-a spus ca in o saptamana ajunge in Curtici (~9 iulie) si de acolo mai face inca o alta saptamana pana la ei (~16 iulie). Evident ca eu am crezut tot ce mi-a ZIS si nu am cerut vreo hartie stampilata si semnata in care sa se treaca termenul de livrare si ce se intampla daca nu se respecta acest termen (cum dealtfel mi se pare normal si civilizat sa se petreaca lucrurile). Ei bine, increderea mi-a fost inselata de 2 ori pana acum:

1. odata cand dealerul mi-a spus ca de fapt masina va ajunge pana cel tarziu saptamana aceasta (22 iulie in loc de 16 iulie) si am zis OK-o amanare de o saptamana nu e mare scofala

2. ieri, pe 18 iulie merg pana la Metrotehnica sa vad care mai este situatia cu masinuta (mintea mea in gandul ei se gandea ca poate chiar a ajuns masinuta si o si vad in curte la dealer). In intreb pe dealer care mai este treaba cu masinuta si SHOC: imi zice ca pe 19 iulie (adica astazi) abia trebuie sa intre in Curtici si ca pe saptamana viitoare ajunge sa o pot ridica :blink:

In momente de genul asta nu imi vin in minte decat cuvintele lui Badea: Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.

Si uite asa de la 2 saptamani timp de livrare promis verbal s-a ajuns la DUBLU: 4 saptamani - si inca nu s-a terminat poate ma mai amana cu inca pe atat ca nu m-as mira foarte tare...

In concluzie: singurul motiv pentru care am ales sa cumpar de la Metrotehnica a fost spulberat :)) Daca stiam de la inceput ca va dura atata, comandam direct de la dealerul Ena din Braila (www.enagrup.ro) si tot in 4-5 saptamani ajungea direct in fata portii mele... si nu imi mai rupeam C5-ul in drumul-santier de pe sos. Giurgiului degeaba...

Ma rog... O sa ma scriu parerile mele despre cum decurg lucrurile vis-a-vis de dealerul Metrotehnica si mai tarziu si despre service.

Cert este ca atunci cand voi cumpara Leonul nu ma voi mai duce "orbeste" la Metrotehnica ci voi analiza obiectiv ofertele dealerilor din RO si dealerul cu cea mai buna oferta ma va castiga de client...

Asta e - daca nu stiu sa se tina de promisiuni (fie ele si verbale) le mai zboara cate un client care altfel ar fi apelat exclusiv la ei.

Probabil ca daca ma duceam direct la fratii Weselowski (am un amic care este sofer de raliuri de multi ani si se cunoaste foarte bine cu ei) lucrurile erau altfel acuma dar nu am zis ca nu este cazul pentru o Ibiza de 10000 E CIP :D

Cat priveste alte servicii iarasi lasa de dorit destul de mult: odata cu Ibiza din semnatura am mai comandat accesorii originale in valoare de peste 1000 E --> nici in ziua de astazi nu stiu cand vor ajunge accesoriile repective in RO sa le pot ridica (nici macar o data aproximativa...).

"Scuza" celui de la vanzari a fost ca pana acum nimeni nu a mai comandat atatea accesorii pentru Ibiza si ca nu are experienta.

Ma opresc aici.

Ce au facut bine pana acum: mi-au promis verbal alarma Gemini si covorase originale si montarea boxelor spate moca O BILUTZA ALBA (cred ca duc pana-n 100 E in total - deci nu e mare scofala) si s-au ocupat ca dosarul de leasing sa fie acceptat repede si bine O BILA ALBA (adica eu am dus actele la dealer si peste 2 zile dosarul era acceptat cu exact conditiile cerute de mine :D )

P.S. Imi cer scuze fata de dealerul Ena din Braila pe aceasta cale.

Celor de la Metrotehnica nu am ce sa le spun decat ca sper ca pe viitor sa fiu macar informat din timp de intarzierile si nerespectarile promisiunilor facute... Adica sa nu vin ca prostul la sediu la ei si abia atunci sa aflu ca de fapt masina mai intarzie 1-2-9 saptamani...

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90% din ce ai patit tu am patit si eu........

eu o asteptam de craciun si a venit dupa 7 ianuarie.

Ce curiozitate cine era agentul de vanzari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit la fel, nu dau nume de agenti de vanzari, insa mi s-au promis 3 saptamani si a venit in 4. se pare ca e o politica de atragere a clientilor, iar dupa ce semnezi contractul, nu mai ai ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vreau sa scuz pe nimeni, insa eu zic ca voi stati bine. Fata de altii care stau si asteapta de 2 luni masina si nici pana acum nu ai serii la masini :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agentul de vanzari cu care am tinut si inca tin legatura se numeste Nicusor Otioc ( apare cu poza cu tot si pe http://www.metrotehnica.ro/vanzari.html ). Omul a fost foarte amabil si serviabil cu mine la inceput --> adica imi raspundea la telefon imediat si discuta cu mine orice problema indeiferent daca era ocupat sau nu. Insa dupa ce am platit avansul si i-am trimis pe mail copia ordinului de plata parca s-a rupt firul... Chiar a 2-a zi dupa prima plata l-am sunat ~la ra 17.00 pana cand mi-a intrat mesajul cu "abonatul Vodafone..." si nu m-a sunat inapoi --> cand l-am sunat din nou la ~19.00 mi-a raspuns "pe fuga"... Macar daca imi dadea un beep sau sms in urma telefnului meu de la ora 17 era ok...

Apoi, in alta zi il sun iarasi sa-l mai intreb care este situatia --> imi raspunde dupa ce suna de 4-5 ori si imi zice sail sun mai tarziu ca nu poate vorbi... (cum am spus si mai sus pana sa fi platit avansul imi raspundea la fiecare telefon cu maxima amabilitate...)

Apoi iarasi e de belea cu accesoriile originale: am comandat accesorii originale de ~1000 de euro pentru Ibiza mea si numai usor nu mi-a fost... Cica din cauza ca nimeni nu a mai comandat accesorii asa de multe pentru Ibiza nu poate sa-mi dea nici macar o data aproximativa cand o sa le pot ridica :)

Paranteza: am fost de curiozitate si la dealerul Ena din Galati ca sa vorbesc despre accesorii. Cand le-am spus cate vreau sa comand au venit 3 insi sa discute cu mine si sa-mi prezint cataloagele... Trageti si voi concluziile :(

Eu zic ca a fost de bun simt sa comand si accesoriile originale tot de la Metrotehnica din moment ce am luat masina de la ei. Adica ar fi fost culmea sa iau masina de la ei si mai apoi sa iau accesoriile si sa le montez la Galati :)

Am scris si in postul meu precedent ca si-au facut treaba foarte bine si repede cu dosarul de leasing si ca mi-au dat si 2-3 maruntisuri "sa ma agatze" dar in rest nu prea e de bine (pana acum).

Per total NU AS MAI FI COMANDAT MASINA DE LA METROTEHNICA daca stiam de la inceput ce mi se va intampla :)

As fi dat comanda la Ena Braila ( www.enagrup.ro) si era mai bine. Acum nu am ce sa mai fac decat sa-i pun in tema pe cei care vor citi forumul asta ---> sper sa-i ajute :)

P.S. Daca cineva de la Metrotenica citeste posturile astea sa stie ca nu are motive sa se supere pentru ca eu doar prezint obiectiv relatia mea fata de dealer. NU TE SUPARA FRATE dar asta este realitatea si nimeni nu poate sa schimbe treaba asta :P Spor la treaba.

@Cristian Nastase Nu cred ca dintr-o atitudine de genul "nu dau nume" are cineva de castigat ceva. Eu inca nu am masina dar nu ma feresc sa spun ce mi se intampla. Daca o sa constat ca "mi se pun bete in roate" in urma posturilor mele de pe vvforum.ro garantez ca va iesi "urat" ;)

@maximus Faptul ca altora li se intampla mult mai "urat" decat mie, nu scuza cu ABSOLUT NIMIC ce mi se intampla... Comparatie: Faptul in Namibia mor copii de foame si de Sida nu scuza cu nimic faptul ca in RO exista case de copii unde acestia sunt maltratati...

Esti cumva Maximus cu "Desi pare, nu lucrez la Dacia"? ;)

Modificat de mariusc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate tot de Nicusor am avut si eu parte.

Tot cea ce spui tu mi s-a intamplat si mie.

In cele din urma am ajuns la direcotrul de vanzari.

In afara de covorase si alarma (care nici macare nu avea modul de ridicare geamuri) mi-au mai dat si un card de reducere de 10% la manopera.

Sincer acum mi-a mai trecut......dar atunci am gandit si eu ca tine......mai bine ma duceam la Alto Syncri si nici nu rupeam masina prin gropile de pe Giurgiului.

Se apropie revizia si ma tot bate gandu sa ma duc la altii.........plus ca vreau si eu sa comand niste optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O bila neagra pt Nicusor - Metrotehnica si de la mine. Il intreb in cat timp vine masina si zice 2 luni. Eu zic ca mi se pare cam putin (fata de ce auzisem la altii). El insista ca vine in 2 luni. A venit dupa exact 3 luni. De la Curtici la Bucuresti a facut aproape 3 saptamani :lol:

Au anuntat societatea de leasing (HVB) ca trb sa plateasca masina pe un nr de fax nefolosit de acestia. Cei de la HVB ziceau ca primesc aceste instiintari numai pe email. Asa s-a mai pierdut o saptamana. Daca nu sunam si rezolvam problema cine stie cat mai asteptam.

Mi-au dat masina murdara rau. Cica a stat afara si s-a pus prafu pe ea.

In afara de aceste probleme, oamenii au fost super amabili si au oferit un discount bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda. si eu tot de nicusor am avut parte, sorry ca n-am recunoscut de prima data.

se pare ca e ca in chestia aia cu pomul laudat. daca n-am auzit de metrotehnica la lucruri bune de am spus ca am nimerit-o bine. ma rog, astia sunt oamenii.

nici mie nu-mi mai raspundea nicusor la telefon, imi era mie jena ca trebuia sa-l sun de 2 ori pe zi, desi pana la urma eu dadusem banii.

probabil ca ar trebui sa vorbim cu oamenii care mai vor seat de la metrotehnica sa mergem impreuna sa avem o discutie cu directorul de vanzari. nu cred ca parerea a 10 oameni care au avut aceleasi probleme nu va avea nici un ecou, mai ales ca pot da o recomandare negativa la metrotehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca ceea ce ni s-a intamplat noua este o tehnica de atragere a clientilor practicata de Metrotehnica in general... Intr-un fel este de inteles - daca ar spune termenul real de livrare de la bun inceput probabil ca ar mai face 50 % din vanzarile pe care le fac in mod normal. (cine ar mai merge pana pe Giurgiului prin off-road pentru a cumpara acelasi produs la acelasi pret ca si in centru fara nici un alt avantaj? :P )

Personal nu am nimic cu Nicusor si oarecum inteleg felul in care procedeaza (si eu lucrez in vanzari si din cand in cand procedez similar :P ). Insa la mine este prea urat ce s-a intamplat - adica eu am intrat la ei 100% hotarat sa iau Ibiza (nu am facut test-drive, nici nu am urcat in masina din show-room ---> m-am asezat direct la biroul la el) si am spus clar ca vreau o Ibiza cu termen de livrare mai rapid de 4 saptamani. El a speculat acest lucru si mi-a "aruncat momeala"...

Eu de asta ma oftic cel mai mult: ca am cumparat de la Metrotenica DOAR pentru termenul de livrare de 2 saptamani in loc de 4 saptamani si am luat o mare teapa... Si inca tzeapa pe fata, fara menajamente...

Suntem romani in Romania :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa. Masinile le aduce Porsche Romania. Daca lor li se promite un termen de livrare si PoRo le da teapa, atunci asta vor avea si clientii finali.

Ca o paranteza, unul din patroni asteapta un Seat de doua luni, masina care sta de doua saptamani undeva pe la unguri prin "grija" PoRo. Pe scurt LI SE RUPE PU*A si de patronul de la Metrotehnica.

Nice, nu?

Asta am aflat-o cand am intrebat cand pot sa vad si eu un Leon FR model nou pe viu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost din nou la Metrotehnica si se pare ca joi sau vineri voi pleca cu masinuta :)

Ca fapt divers: astazi toata curtea dealerului era plina de Ibize noi noute printre care si una neagra cu Fresc care arata bine-bine :P . Ibizele celelalte (care nu erau negre + Fresc) aratau doar bine :P (probabil ca a venit un transport recent)

@Deceunink Intr-adevar ---> m-am interesat si am vorbit cu o persoana care a fost director de vanzari la Citroen o buna bucata de vreme si stie cam tot ce misca in industria auto din RO si mi-a confirmat ca este posibil sa nu fie vina dealerului dar in acelasi timp mi-a confirmat ca foarte multi agenti de vanzari "de succes" practica "tehnici de vanzare" similare cu cele prezentate in posturile anterioare. Pana la urma eu ii inteleg...

TOTUSI, dupa ce prind clientul cu un avans ar putea sa anunte macar telefonic intarzierile ---> sa spuna ce minciunele vor ei in legatura cu intarzierea dar sa dea un telefon si sa anunte.

Altfel, se intampla ca in cazul meu --> mai sunt 2-3 zile pana cand trebuie sa ridic masina (conform SPUSELOR agentului de vanzari) si cand ma duc la dealer abia atunci imi spune ca mai intarzie 1-2 saptamani.

Pai, nu e normal sa te apuce toti dracii in cazul asta?!!! :o

Oricum, acum m-am mai linistit dar nu consider deloc "normal" ceea ce mi s-a intamplat...

Spun asta si prin prisma faptului ca am participat la cumpararea multor masini noi de la Matizuri la C5-uri, Mondeo, Megane 2 & co. si pana la Mercedes clasa B, BMW X5, Evo IX :o si altele. La nici una din aceste masini nu am pomenit ca sa existe intarziere la livrare si sa nu fie anuntata cu scuzele de rigoare si eventual un mic (,) cadouas de impacare... Whatever...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat 3 ibize de la Nicusor si l-am recomandat cu caldura la prieteni care nu au avut nici o problema. E drept ca la ultima ibiza (cea neagra parca e un facut) a intarziat aproape 3 saptamani din cauza ca au fost muncitorii din spania in concediu. And by the way acum sunt din nou in concediu :) . Primele 2 masini au venit inainte de termenul spus de el. Nu vreau sa-i caut scuze acum dar sunt sigur ca mai greseste si el.

Eu in general evit sa postez despre metrotehnica pentru ca exista riscul de a fi subiectiv, m-am imprietenit cu toata lumea de acolo si asta numai din cauza lui Nicusor care mi se pare un tip super ok. La cumpararea primei ibize (cea galbena) l-am stresat zi de zi (aproape o luna intreaga) sa aflu cursul valutar de la Porsche ca sa pot plati restu de bani mai avantajos. Am economisit vreo 300 de euro asa. Imagineaza-ti cati oameni il suna pe el zilnic acum :) De curiozitate data viitoare cand mergi pe acolo sa urmaresti de cate ori ii suna telefonu.

Inainte erau 3 vanzatori acolo, acum sunt 4 si abia fac fata :D .

Sper pentru binele lor sa nu mai greseasca!

Oricum daca faci comanda la ei vara cand sunt muncitorii in concediu eu stiu ca zic la oameni ca masina o sa intre in productie cand se intorc astia (mie asa mi-au spus la ibiza neagra si m-au avertizat ca poate intarzia). In cazul tau Liviu, cred ca masina era deja fabricata si nu stiu de ce a intarziat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu stiu de ce mi-a intarziat masina si nici nu am fost anuntat de intarziere. De asta am facut atata caz pe aceasta tema...

"Imagineaza-ti cati oameni il suna pe el zilnic acum De curiozitate data viitoare cand mergi pe acolo sa urmaresti de cate ori ii suna telefonu.

Inainte erau 3 vanzatori acolo, acum sunt 4 si abia fac fata"

Bravo lor, inseamna ca reprezentatii de vanzari de la Metrotehnica ar trebui sa fie incantati ca fac atatea vanzari si cu atat mai mult sa fie 101% alaturi de clienti. Boom-urile de vanzari nu tin la infinit... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai ales daca nu sunt sustinute de servicii pe masura, si aici conteaza foarte mult atitudinea fata de client. daca eu sunt multumit de modul cum am fost tratat, poate o sa recomand si altora. sa nu uitam ca metrotehnica a ajuns unde a ajuns cu ajutorul clientilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 28 iulie am ridicat masina.

Am primit-o curata (cu o zi inainte era in curtea dealerului si avea mult praf pe ea) si exterior si interior.

Avea 12 km la bord cand am luat-o in primire si o mica zgarietura pe capota. Probabil ca zgaritura este de la transport - se vede dupa ce o spal... ata ete

In rest toate bune si frumoase - alarma este bine reglata si tipa "ca toti dracii" cand porneste. Are si modul de ridicat geamurile (se ridica automat cand se armeaza).

Sonorizarea este multumitoare, chiar mai "fidela" decat pe C5... (cu toate ca inca nu are tweetere pe spate)

All in all, Metrotehnica si-a facut bine treaba.

Privind in urma la posturile mele cred ca am exagerat putin vis-a-vis de afirmatiile de genul "ce teapa mi-am luat de la dealer", "nu mai cumparam de la Metrotehnica daca stiam" etc.

Era nevoie doar de un simplu telefon si din partea mea ramanea doar primul post din acest topic...

P.S. Daca ar exista un forum unde sa poata posta clientii cu care lucrez eu, cu siguranta s-ar gasi de 10x mai multi "suparati" decat cei care au postat aici :) - nu poti multumi pe toata lumea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Si eu tot de la Metrotehnica am luat masina, un Seat Noul Leon 1.6, si n-am avut nici o problema

Initial trebuia sa o ridic in 3 saptamani, dar au fost 2.

Nu m-am ocupat de nimic :angry:, doar de plati, dosarul mi-a fost acceptat

in 2 ore, deh, avansul cel mai mare (50%).

Pe langa echiparea de baza Stylance a mai venit cu ceva "gadget"-uri, radio-cd cu 8 boxe,

scaune incalzite, alarma, covorase, si toate in pretul negociat initial.

Este adevarat ca nu am luat ceva pe comanda, nu mai aveam rabdare.

Este adevarat ca am colaborat direct cu dl. Valentin Donciu :(

Pana acum numai vorbe de bine am pentru ei, inca nu am ajuns in service.

Inainte de Metrotehnica am fost si la Porsche, si nu am ce sa le reprosez nici lor,

baiatul a fost dragut, mi-a facut o gramada de calcule si rascalcule pentru leasing,

da' nu a fost sa fie.

Pe de alta parte nu vreau sa iau apararea cuiva, dar cam asa este in vanzari,

furnizorul iti promite o data de livrare, si nu o respecta, apoi vama este vama,

ba nu le merge softul minune, ba se schimba legislatia ca trebuie aliniata la UE,

atatea piedici pot aparea. Important este ca cea ce ai comandat sa si primesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este chiar asa...in vanzari..de aici vine si seriozitatea!!

In dorinta de a agata clientii unuii promit mai mult decat isi permit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si tu dreptate, sunt si dintre acestia, dar dispar pe parcurs.

Chiar si firmele serioase intampina greutati din timp in timp,

lucrez de 10 ani in vanzari :Driver: si am vazut si patit destule.

Scuze de offtopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am ridicat si eu masina, saptamana asta, de la Metrotehnica. A venit chiar mai devreme cu cateva zile, fata de cum fusesem informat initial. Oamenii de acolo sunt seriosi si nu am avut nici un fel de probleme. Din punctul meu de vedere puteti apela cu incredere la ei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapinesti sanatos si multi KM fara evenimente.

Bun venit in randul posesorilor de Leon! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

a cumparat cineva de curand o masina de la Metrotehnica cu programul rabla? Mie mi s-a intamplat ceva foarte urat..dupa ce am alergat atat sa fac toate actele, si reprezentantul vanzari ma tot aburea ca haideti sa terminam actele repede.. ca uitati masina e in curte va asteapta..(era la fel ca cea comandata), haideti ca aveti masina pana pe 1Aug, va promit eu, facem un angajament ca platiti contravaloarea rablei daca nu vin banii de la IFM si luati masina imediat..tot felul de abureli de 2 bani..ieri cand a fost maicamea sa duca dosarelul cu toate actele s-a adeverit ca tot ce spusese baiatul acela au fost numai minciuni.

AA..nu ne mai lasa doamna sa facem angajament..i-a cazut fata..ca hai nu fiti suparata pe mine ca nu e vina mea..masina nu mai era in parcare..o daduse altcuiva bineinteles. Masina este in vama nu stiu pe unde si mai dureaza cam o luna pana ajunge in tara..aoleo!! pai si aia care ma astepta in parcare unde e?

ca dosarele oricum se trimit doar odata pe luna la PORO, adica pe data de 5, deci..abia dupa aceea aveti masina... -e bine ca oricum vrem sa mergem in concediu pe 13 deci mergem cu masina...-pai stati ca o luna dupa data de 5..adica o sa primesc masina pe la toamna.

deci inca un exemplu cat de parsivi sunt agentii de vanzari de la metrotehnica, cum stiu ei sa te ia cu zaharelul...haideti haideti..sa terminam actele repede..ca masina va asteapta ia uitati ce frumoasa e... merita un mare pumn in ochi, pacat ca s-a dus doar maicamea singura, si saraca ii venea sa planga..

ma intreb acum, are rost sa vorbesc cu cineva, un sef de la ei, sa le spun toata treaba..se poate sa renunt dupa ce am dat avansul si alte acte.. nu vreau sa iau masina la toamna..merita sa merg cu toata familia peste ei sa ii fac re rahat, de fata cu toata lumea..sanatate multa domnului Mihai Savu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in contract este mentionata data livrarii, iar dealer-ul a intarziat peste acea data, bineinteles ca te poti lua de ei.

In mod normal ar trebui sa scrie si ce penalitati va plati dealer-ul. Daca marele sales man a aruncat doar cu vorbe si nu e nimic scris, atunci va trebui sa astepti pana vina machineta.

Hai sa-ti dau un exemplu: masina comandata la un dealer Seat din Bruxelles, au trecut 5 zile de la data scadenta, un mail+ 2-3 telefoane, si mi s-a dat o Ibiza noua sa o conduc pana venea Leon-ul. Si asta tot pt ca aveam planificat un concediu in Franta.

E drept, asta se intampla in afara Ro, dar daca dealer-ul e serios si-i pasa de clienti poate sa gaseasca solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!