Jump to content

resetare SERVICE OIL / SERVICE INSP


saboteur
 Share

Postare recomandată

Nu ati precizat cum se reseteaza intervalul service pentru masinile dotate cu CB Plus.Apas pe reset km ,introduc contact imi apare mesajul"service now",eliberez apoi butonul si scot contactul.Ar trebui sa fac altceva? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut....

mie nu imi mai apare nr de km care trebuie facuti pana la service....nu mi-a aparut niciodata de cand am luat masina (5-6 luni) , pot sa fac cumva sa apara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,mie nu imi mai apare nr de km care trebuie facuti pana la service" : pentru asta trebuie sa folosesti un GPS, ca sa afli cati km sunt pana la primul service :lol:

,,pot sa fac cumva sa apara?" : tu nu. Stai linistit, acel service insp. o sa apara afisat pe BC, trebuie doar rabdare.

Ziceai tu ceva, stii tu in care topic....ca nu esti suparacios, esti numai zambete, no vreau sa vad ce o sa-mi zici acum :icon_cheesygrin: Iti mentii afirmatiile, sau dai cu mine de beton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai carmina, sa presupunem ca masina atunci cand am cumparat-o , abia iesise din service, si stiu ca mergi ~1000 km ca sa iti apara. Eu de cand am cumparat-o am facut cam 7-9 mii de km.........cand mai apare? Si sunt sigur ca nici inainte nu era abia iesit din service deci are multi km peste........

PS: i love you (asta ca sa iti raspund la intriga creata mai sus :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mai ai 3000km pana la intervalul setat pentru service, care la noi este de 15000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am o mica problema cand vreau sa resetez Inspection OIL / Service.

 

Problema: Se reseteaza si imi apare ca numar de kilometri 00000 (teoretic totul de ok), dupa ce pun din nou contactul imi apare tot 00000 si cand scot contactul minutele de la ceasul din bord se schimba ca si cum as seta ceasul.

 

Solutie service:

au incercat cu un tester universal sa reseteze Inspection OIL insa fara succes.

au incercat combinatia de butoane si apare problema cu ceasul

Au scos bornele de la baterie si  Inspection OIL / Service a reaparut.

Dupa ei ar trebui sa verifica cu un tester original.

 

Ceva pareri / sugestii sau cineva pri Iasi care ma poate ajuta?

 

Masina: Fabia combi 1.4 16V 75CP din 2003.

 

 

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Readuc in vizor acest topic.

Am o Fabia 1.2htp din 2005 cu problema de resetare service.

Mai exact problema este in felul urmator.

1. Nu apare atentionarea de service deloc. Incercat cu vcds punand km putini pana la urmatorul service de ex. 900, si nu se activeaza

2. Degeaba apas butonul de pe bord, nu apar nimica la nr de km cand se pune contactul, oricat sa fie tinut.

3. Resetare merge din vcds

4. Ceasul este codat pe QG0, evident nu are senzor de nivel ulei, totusi imi apare eroare de senzor nivel open/short to ground, si la punerea contactului se aprinde semnul de ulei Galben de 5 ori

Deci problemele:

- nu apare atentionare de service

- nu se poate reseta din bord

- eroarea de sensor ulei, care practic nici nu este in dotare.

 

A intalnit cineva asemanator?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa mergi la cineva sa iti codeze ceasurile corect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!