Mihai my

RCD 330G Plus pe Golf 5 & Jetta

9 postări în acest subiect de discuţie

Salut,

Am montat pe VW Jetta an fabricatie 2008 o unitate RCD 330G plus dar nu functioneaza comenzile volan (volanul cu 8 butoane) si nici nu afiseaza pe maxidot informatii referitoare la unitaea RCD.

Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea de a face modificari la sistem / inlocuire CAN pentru a face posibila comunicarea RCD-ului cu volanul si cu display-ul maxidot.

Multumesc.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am interesat (am si eu un G5 2008, comenzi pe volan) nu poti face sa mearga volanul. Trebuie schimbat cu unul cu 12 butoane (ceea ce pe mine ma face sa raman la varianta cu RCD 510; un volan de G6 sau G7 este destul de scump si se vede ca nu e din peisaj oricat de frumoase ar fi).

De partea cu afisajul pe Maxidot nu stiu ce sa zic, poate se poate face ceva cu un CAN mai nou...

Poate sunt persoane care au pus RCD 330 Plus pe Golf 5 sau Jetta si ne spun mai multe. Asteptam.

0

Link către postare

Si eu ma gandesc sa schimb RCD-ul 330 cu RCD 510 pentru a putea folosi comenzile volan desi RCD-ul 330 este mult mai usor de utilizat si are o grafica mult mai ok.

0

Link către postare

Nu a gasit nimeni o solutie ca RCD 330 Plus sa fie 100% compatibil cu Golf5/Jetta? Sa functioneze toate dotarile...

0

Link către postare

cand montezi o unitate 2017 pe o masina 2005, mai greu sa fie 100% functionala - de fapt, ea este - implementarea ei cu functiile masinii, aici sunt mici probleme - dezavantaje - peste care se poate trece, avand in vedere avantajele.

Mai sunt unitati care nu se implementeaza 100% pe Golf 5 - vezi rns 315, etc.

0

Link către postare

Si care e cea mai ok unitate pentru a fi montata pe Golf 5, ca si pret / compatibilitate / calitate ?

Ma intereseaza mai mult audio, compatibilitate, si mai putin partea navigatie.

0

Link către postare

RNS510 - ca sa se auda ok, sa ai toate afisarile, comenzile, etc.

Altfel, eu zic ca este ok 330 - cu dezavantajele de care s-a discutat mai sus

0

Link către postare

Publicat (modificat)

Am gasit pe cineva care are un Golf 6 an 2012 cu RNS 510 si modul bluetooth cu care as vrea sa fac schimb si sa i dau RCD-ul 330g plus in locul RNS-ului 510.

Intrebarea este daca are sens sa scot cablajul dintre modulul bluetooth si RNS si cel care duce la microfon sau este mai indicat sa cumpar alt cablaj (nu as vrea sa-i demontez tot interiorul pentru 2 cablaje si un microfon (nu stiu cat de complicat este).

Mai este o problema ca pe RNS 510 are camera pentru marsarier si intrebarea este daca RCD 330g plus are port pentru camera marsarier.

Modificat de Mihai my
0

Link către postare

Publicat (modificat)

are - dar merge cu versiunea simpla de camera, nu cu cea RGB - care o are acum

gasesti sa cumperi separat cablaj si microfon.

Modificat de F l o r i n
0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.