Jump to content

Cilindrul 4 compresie mica


ionut10a
 Share

Postare recomandată

deenman ma bucur ca ai inteles ca masina are o problema,si nu e cobaiul meu de facut practica

intre 80-120 km.h conteaza foarte putin greutatea masinii,ca o fi golf sau passat ,timpii ar trebui sa fie la fel....de la 9 sec la 7 secunde e o diferenta totusi

o data ce ne am lamurit ca masina trage greoi,putem incerca sa gasim cauza ,,,,,cam greu sa gasesti pana fara sa ai un simptom clar

o fi chiulasa sau nu ,sunt banuieli

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu tu chiar vrei sa ai probleme. Ca o comparatie golf 2.0 tdi de 140 scoate 7.2 secunde in treapta a 4-a iar passat 2.0 140 cai scoate 7.6. Golf V 1.9 scoate 9.7 conform site-ului amintit anterior. Daca vrei sa ai o cifra cat mai aproape de adevar, mergi pe un drum fara inclinari, motorul incalzit si fa mai multe cronometrari flimate, apoi afli timpii exact cu un editor video. Asa la "ochi" te poti pacali usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

lasa le pe alea de 2 litri,,,,pe pagina anterioara a postat david un bxe care face 6-7 sec.iar eu fac 9 sec in cele 2 video...pe loc drept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma motorul merge regulat, nu scoate fum, nu bate, nu da erori la scanare? 

S-a scris foarte mult in topicul asta si e greu de stabilit care e totusi problema.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul merge regulat,nu bate,nu scoate fum de nici o culoare,chiar si in accelerari bruste,nu da erori

uite aici planetara,daca asta e log in mers demn de un passat care merge bine....lagul de la inceputul logului spune tot,masina e lenesa in turatii joase

 

ultima.CSV

masina si a pierdut cam 10-15 la suta din putere,,,,,nu are zvacul ala de diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg nimic din log-ul ala. Aranjeaza-l, fa-i ceva sa arate mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aranjat,fa  tu graficul ca eu nu stiu sa il postez

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci sa isi dea un alt coleg cu parerea pentru ca pe mine ma depaseste.

Untitled.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai că vi l-am aranjat eu. La genul ăsta de loguri trebuie schimbată prima dată extensia din csv în xls, apoi aranjat prin metoda clasica din Data-Text to columns, apoi cu Find/Replace se înlocuiesc toate virgulele (,) cu punct (.). Cel puţin aşa am făcut eu la ăsta.

Ca un sfat ca să cronometraţi exact 80-120 kmh sau cât vreţi nu trebuie să staţi cu cronometrul în mână sau să filmaţi. Faceţi log pe un canal care arată viteza şi eventual unul cu turaţia sau pedala de acceleratie, apoi vă uitaţi la Time Stamp care este în secunde.

3-10-11.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,am luat o chiulasa complet echipata,nu stiu daca e bls sau bxe....chiulasa se potriveste ,dar axa cu came ?

pot pune ax cu came de bls?stiu ca invers nu merge,adica de bxe pe bls

si inca o intrebare,chiulasa are 60kkm zice vanzatorul ,mecanic de profesie,in spatele supapelor de admisie am gasit calamina la greu,probabil nu a avut egr obturat

pot spala chiulasa la spalatorie cu spuma ?poate afecta simeringurile?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Axa came BLS cu DPF ( exista  si BLS fara DPF) nu merge la tine.

chiulasa echipata nu o poti spala .Incearca sa o cureti local ,mecanic

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vizual care ar fi diferenta?sau nu se vede la ochiul liber

lobii sunt diferiti?poate am noroc si e bls fara dpf

masina este din 2008,pe tandem Bosch scrie aprilie 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lobii de la camele injectoarelor difera.Dar ce problema ai la chiulasa actuala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiulasa actuala teoretic nu are nimic,dar masina nu trage ,e puturoasa, pedala de acceleratie moale

totul a inceput de cand sa uzat axa cu came,am mers cu ea uzata vreo 6 luni,ma gandesc ca ar putea fi afectata si chiulasa

nici o eroare stocata in ecu

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Axa uzata nu are cum sa afecteze chiulasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ce sa mai schimb la ea,ca am schimbat tot,si tot nu merge bine:) treapta 1 si 2 nu are forta,,,,

din log ul in mers ar rezulta o problema de vaccum,turbina incarca tarziu,dar am...

-tandem noua

-bloc electrovalve probat de pe un golf 5 care merge bine

-furtune de vaccum in stare buna

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca turbina si maf-ul sunt ok as incerca alte 4 injectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu 3 luni am schimbat si injectoarele ,pe toate 4...masina nu are zvac deloc,la mers linistit e buna....

am inceput cu ce era mai ieftin si normal....nu m am aruncat direct sa desfac motorul

mai schimb si chiulasa si mi am facut datoria

28 de bari de compresie se pare ca nu ajung la roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

chiulasa nu am mai schimbat o,...intai vreau sa fac un test de presiune sa vad daca pierd aer pe undeva...turbina face presiune tarziu

tija turbinei are reglaje de origine,deci nu ma ating de ea

intre timp am suflat catalizatorul cu aer,ma gandeam sa nu fie partial infundat

oricum nuca tare masina asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica pozitionarea furtunaselor de vacuum!! Ce valori ai in BS pe 010/011?? 

Masoara si cat vacuum ai la actuator!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi m am uitat la furtunele de vaccum,ala de la actuator are vaccum permanent la relanti,deci nu sunt incurcate....620 mbari ...pompa tandem noua

in bs 010 map ul citeste cu 10 mbari mai putin decat pres atm

pe bs 011 turbo on off....877mbari cu 1110 mbari......unde stau pres atm este 900-918....turbo cu reglaje de fabrica are  cu 20 -30 mbari mai putin ca pres atm

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam putin vacuum!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa a fost mereu,am 3 pompe tandem toate scot la fel,in jur de 880 mbari ,tandemul nou nu are probleme la stut

blocul de valve l am probat de pe un golf 5 ...masina trage la fel

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

880 este suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune niste loguri aici, noi, poate ii sare cuiva in ochi ceva, din care sa se vada valorile de care zici aici.

 

pe bs 011 turbo on off....877mbari cu 1110 mbari......unde stau pres atm este 900-918....turbo cu reglaje de fabrica are  cu 20 -30 mbari mai putin ca pres atm

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!