Jump to content

Montare lumini in usi spate cu geamuri manuale...


GabiB77
 Share

Postare recomandată

Cristi, atunci intreb altfel, care e 1 si care e 2 in poza de mai jos?

Gabi, da, la plastice ma refeream am gasit pe site-ul asta http://www.benzinfab...-6-touran-2009/, problema e cine aduce asa ceva pe la noi.

Eu vreau si lumini in oglinzi, asa ca un topic separat nu strica.

post-13400-0-24139100-1352995628_thumb.j

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat cu multimetru:

2 este (+) stanga

1 este (-) dreapta

Iti poti da seama si dupa dioda (semnul este mereu la catod -).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era nevoie sa masori lampa, scrie pe mufa care intra in lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca prima data m-am uitat pe toate partile mufei,chiar si pe lampa. Sa dea naiba daca am vazut unde scrie 1 si 2. Oricum m-am lamurit cu multimetru.

Acum vad ca scrie pe lampa 1 - pe lateralul mufei. Dar 2 nu mai e trecut :)

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am luat si eu leduri pentru lampile de usi. Astept spre sfarsitul lunii sa imi vina si lampile pentru oglinzi. Le-am comandat la chinez. Cand am timp si vremea imi permite ma apuc de montat.

Cand am luat masina, primul lucru care m-a deranjat la golf a fost lipsa liminilor in usi. Adica are skoda si vw nu, ce rusine... Daca stiam pe atunci ca se pot monta nu stateam 3 ani fara :) Noroc cu voi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva astazi, contra cost, cu o codare VCDS pentru activarea luminilor? Acum ma apuc de instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti ? Da, te pot ajuta dupa ce termini.

Sent from my  using Tapatalk.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa le montez, cu ceva emotii (doamne cum pocnesc clipsurile alea...). Intensitatea luminii mi se pare perfecta :) Al Bundy mi-a mai activat cateva chestii interesante, om de nota zece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi-am montat warning light in portiere dupa care am activat cu VCDS-ul. Totul in regula in afara de usa spate sofer care se manifesta in felul urmator

- la prima deschidere se aprinde dupa care la urmatoarele deschideri ale portierei nu se mai aprinde

la o scanare cu VCDS am urmatoarea eroare :

Monday,03,December,2012,14:44:29:55062

VCDS Version: Release 11.11.3

Data version: 20120401

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Address 42: Door Elect, Driver Labels: 3C0-959-70X-GEN4.clb

Control Module Part Number: 561 959 701 A HW: 3C0 959 793 C

Component and/or Version: TUER-SG FT 002 0515

Software Coding: 0000F5

Work Shop Code: WSC 01383 790 50316

ASAM Dataset: EV_TSGFPQ35BRFVW46X A04001 (VW36)

VCID: 1C3C631A17B0E69

1 Fault Found

133120 - Warning Light for Rear Door

B11F7 01 [009] - Electrical Failure

Confirmed - Tested Since Memory Clear

Freeze Frame

Fault Status: 00000001

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 1

Reset counter: 216

Mileage: 9041 km

Date: 2010.14.12

Time: 14:40:14

Dupa ce sterg aceasta eroare iar se aprinde la prima deschidere a usii dupa care nu se mai aprinde la urmatoarele deschideri si apare aceeasi eroare.

Mentionez ca la usa spate pasager totul este in regula si se aprinde la fiecare deschidere de usa

Daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau sugestii sa rezolv problema va multumesc anticipat :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai conectat bine cablajul... becul - e bun ? etc... verifica si vezi ce nu corespunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lampa este buna Cred ca este de la montaj

Maine o sa verific trebuind sa demontez din nou fata de portiera :alien:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi pe ce pini ai conectat, vezi pinii din lampa de usa, schimba becul din lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat

Cu surubul din mijlocul fetei de usa am prins firul care duce la lampa si l-am sectionat :tuktuk:

Am refacut firul si acum totul este in regula

Multumesc pentru sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai intalnit cazuri, dar uite ca nu m-am gandit sa-ti spun si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Aveti idee daca, deja la un model Trendline fabricat in 2009, are deja firele trase pentru montarea luminilor de avertizare pentru usi? Intreb pentru ca nu sunt in tara, si nu pot verifica...si as vrea sa stiu ca daca, da...sa ma apuc sa comand ce trebuie. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca de altfel, mai nimic la niciun VAG, nu este precablat.

doar cateva exceptii.... care nu au confirmat regula....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am comandat si eu lampile ,astept sa soseasca si sa le montez.Sunt foarte bune in situatia in care opresti pe un drum foarte circulat.Din punctul meu de vedere ar trebui sa fie obligatorii la toate autovehiculele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

Mi am luat si eu acest set de lumini si vreau sa l montez. Am si eu o intrebare setul are 2 fire unul rosu si unul negru. Cum se monteaza firul rosu in pinul 9 firul negru in pinul 14? Sau invers?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Setul, cum zici tu, a venit cu pini inclusi? Eu am luat de la reprezentanta, unde comanzi separat fiecare piesa, inclusiv pinii.

Pinii se infig in locasul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

Da are si pini cele 2 fire.deci firul rosu vine la pinul 9 si firul negru la pinul 14?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosu e (+) si negru e (-). Vezi ca pe prima pagina ai numarul corespunzator pentru pini.

Fata 18+ si 19-

Spate 14+ si 4-

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Le-am montat si eu (am pus leduri). Am reusit sa rup un bumb de plasic (la prima usa pe care am desfacut-o), asa e prima data. Am avut 4 de rezerva, in caz ca se intampla, mai am 3 :) Recomand un set de scule din plastic pentru demontat, ca sa nu se zgarie vopseaua.

Important, si pe aici nu scrie, la mufa din spate ca sa intre pinii trebuie "deblocat" plasticul colorat, iar apoi blocat la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!