Jump to content

Skoda Superb 3 vs Ford Mondeo


edi10000
 Share

Postare recomandată

Buna ziua dragi colegi,

Sa va expun situatia: dupa mai multe teste, am de ales intre Skoda Superb 3 si Ford Mondeo.

a) Skoda Superb, cutie manuala, 150 CP in varianta Ambition cu optiuni precum Alcantara, scaune electrice, Sun Set, camera video spate, xenon, clima in 3 zone, jante de 18'', keyless, trapa electrica si multe alte briz-briz-uri.

b) Ford Mondeo, cutie manuala, 150 CP in varianta de echipare Titanium cu optiuni asemanatoare (scaune piele in loc de Alcantara).

Am facut TD cu amandoua, ambele au plusuri si minusuri. Ce ma sfatuiti sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Superb

(+)

- spatiu interior generos;

- tinuta de drum destul de buna;

- greutatea relativ redusa a masinii ii permite sa aiba consumuri relativ bune

- scaunele Alcantara sunt bune

- 4 ani garantie (desi nu stiu daca sa-l trec la avantaje sau dezavantaje)

- motorizarea mi se pare decenta

(-)

- interiorul nu este la nivelul altor produse VAG (de ex. ornamentele glossy sunt ieftine rau)

- pret mai mare decat Mondeo

- nu ai posibilitatea de a selecta faruri cu LED (suntem totusi in 2016)

- unele imbinari nu sunt la nivelul grupului, iar materialele pe alocuri sunt ieftine (de ex. pe panourile de usi)

- pretul optionalelor mai mare decat la concurenta

 

Ford Mondeo

(+)

- varianta de echipare de top Titanium are un design putin mai agresiv decat la Skoda

- tinuta de drum si suspensiile mai bune decat la Skoda

- pachete si dotari mai ieftine decat la Skoda

- posibilitati de discount net superioare 

- faruri cu LED

- aer mai sportiv decat Superb-ul.

(-)

- dupa atatia ani de VAG nu imi place modul in care au fost proiectate anumite functii la Ford (ACC-ul, volanul are prea multe butoane)

- spatiul pentru ocupantii locurilor din spate este surprinzator de mic pentru cat de mare este masina

- finisajele nu sunt la cel mai bun nivel (ornamente glossy pe consola centrala si pe fetele de usi)

- 2 ani garantie (se poate prelungi extracost).

- motorizarea nu mi se pare la fel de vioaie fata de Superb, desi cuplul este mai bun.

- consum mai mare (eu am testat doar varianta combi care este foarte grea fata de liftback) si de aceea impresiile sunt afectate in mod negativ. La Superb am avut consum de 6.8 iar la Ford de 7 pentru o masina mai grea si combi.

 

 

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As adauga la minusurile Ford-ului ca-i sensibil mai greu decat Superbul. In rest bine punctat edi10000!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se cam plange lumea pe ClubFord la rubrica Mondeo despre noile faruri cu LED si am vazut useri ce s-au apucat sa-si ridice singuri farurile mai sus. Poate o fi acum mai cool "LED" fata de "Xenon" dar vezi sa nu fie mai proaste ca si luminozitate.

Din cate am inteles, daca se strica un far LED trebuie schimbat complet --> ia macar 4 ani garantie la Ford.

Eu n-am mers cu niciunul din modele precizate si doar imi dau cu parerea din ceea ce am vazut/citit. Ca si aspect imi place mult mai mult Mondeo. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de pret intre ele este de 400 de euro (dupa discount-uri si negocieri "dure"). Pana acum cateva zile eram inclinat spre Superb, acum nu mai sunt. Dupa ce vad cate probleme de fiabilitate are VAG in ultima vreme, ma bate gandul sa merg spre altii. Am citit tot forumul Ford, sunt probleme si acolo (unde un sunt?) dar doar pe aspecte minore (deocamdata).

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Superb-ul nou cred ca este o masina foarte reusita. Mie Ford nu imi place la interior (desi au facut progrese) - ergonomie, design.

Acei "altii" nu sunt multi - berline mari in gama asta de pret nu prea gasesti. Mai sunt Passat (scump, "normal") si Mazda 6 (desi la interior nu e atat de incapatoare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In revista AutoBild in comparativul cu Passatul nou si Ford Mondeo si Audi A4,Skoda Superb a iesit pe primul loc.A puctat mai bine la spatiu interior,dotari,tinuta de drum,finisaje si pret.Testul a fost facut pe motoare pe benzina insa nu cred ca este relevant.

In plus ai valoare mai mare de revanzare fata de ford.Eu as merge pe Superb.

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Audi A4 este foarte misto. Dar este in alta liga (mai ales ca si pret!). Ca altfel, daca banii nu sunt o piedica, mai exista si Mercedes si BMW..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Bentley sau poate noul Boeing, evident dc se incadreaza....

 

Mi se pare ciudat ce zici de pret, pt ca preturile modelelor (alea din titlu) sunt asemanatoare pe hartie dar la Ford se dadeau discounturi uriase fata de Skoda  ( pana la 20%).

 

Modificat de saibot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@edi10000 Mai bine nu mai ziceai de pret, ca o sa zica lumea si in cazul tau ca iti doresti Superb la pret de Mondeo :) 

On topic: Eu zic sa mergi pe instinct, pe care dintre ele iti pune un zambet mai mare pe fata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@saibot- diferenta de pret vine din faptul ca Skoda este varianta de echipare de mijloc (Ambition) iar Ford in cea de top (Titanium). In plus, e pus in calcul si discount-ul pentru Small Fleet la Skoda (Ford nu are asa ceva).

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sau poti astepta noua Insignia, motorul diesel 2.0 cdti este dezvoltat din vechiul 1.9 cdti care era foarte puternic , daca ii mai faceai si o remapare... Opel au inceput sa scoata modele frumoase la design interior/exterior iar ca si materiale sunt ok. Surprize la motoare nu prea ai acolo... Cauta detalii despre biturbo-ul diesel de la Opel, poate iti surade ceva + noua fatza Opel...,zic sa mai ai rabdare!

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, tudy_cnu said:

@edi10000 Mai bine nu mai ziceai de pret, ca o sa zica lumea si in cazul tau ca iti doresti Superb la pret de Mondeo :)

 

Zicea lumea din start dar noroc ca e comparatia facuta la acelasi buget, unde mai pui ca a facut si TD cu ambele....

Eu as merge pe 2.0 TDI strict pt dinamica...motorizarile "mari" de la VAG sunt ok la fiabilitate, consum si se misca decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca diferenta de pret este de doar 400e as lua Superb-ul ... si asta dupa ce acum un an cind am luat Mondeo-ul (care de abia aparuse) diferenta de pret fata de vechiul Superb 2 (care era pe cale de disparitie, S3-ul nu aparuse nici macar ca preturi) era de sub 1000e (si nici macar la dotari egale), Skoda (dealerii) dadea un discount de 6-7-8% (de la ~28.5k la ~26k), la Ford am scos 24% (de la ~35.5k la ~27k, sint destui care au scos si putin peste) ... daca de la Ford ai scos discount similar si Skoda a coborit preturile sa ajunga tot pe acolo inseamna ca s-a mai schimbat atitudinea ceea ce e bine

da, Mondeo-ul e mai greu cu macar 100kg, cele facute in noua fabrica din Spania in primul an de existenta al noului model mai aveau nimicuri deranjante uneori, garantia extinsa de la 2 la 5 ani costa 375e

PS. acum am citit ca nu sint dotari similare (Ambition vs Titanium), depinde fiecare ce crede ca vrea neaparat ca optionale si de ce se poate lipsi; la vremea respectiva si un Passat B8 chel ajungea la un pret apropiat dar interiorul (care ar fi fost punctul forte) nu mai era peste Mondeo la banii aiaa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fyl- am vazut pe forumul Ford ca ai avut probleme cu masina, si care in opinia mea nu sunt atat de mari iar posesorii se plang doar de lucruri marunte -nu se inchide hayonul electric din prima incercare si probleme cu Sync 2. Atitudinea vanzatorilor VAG nu s-a schimat, dar am pus discount-ul pentru flota care este considerabil (vreau sa cumpar 2 masini). Design-ul la Ford este mai frumos dar pe de alta parte masina este mai grea. Sincer, dintre cele 2 mai mult mi-a placut la condus Superb-ul.

Adrian- Opel are probleme de fiabilitate mai mari decat VAG, mai ales la motorizarile diesel. Motoarele de 2.0 CDTI de 130 si 160 CP au probleme cu motoarele gripate din cauza cuzinetilor care necesita schimbarea motorului. 

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema motoarelor apare (deobicei) la inceputul vietii fiecarui motor, adica la Insignia1 pre-facelift, acum deja vor trece la Insignia2. Personal am avut Astra GTC 1.9cdti, z19dth ,150 cp, remapata la 200cp, motor cu 250k km rulati,nu am avut nici-un stres. Tija swirl de la turbina era atunci o problema sau galeria, lucru pe care il rezolvasera..iar dupa ce l-au inlocuit cu cel de 2.0 cdti auzisem numai lucruri de bine, mai putin ceva problema la punte, bucse parca dar si alea dupa un anumit nr de km efectuati. Iar acum sa fim seriosi, cam toate au cate o chichitza. Mai exista o varianta, Honda Accord, dar este o masina veche deja, daca putem spune...  Ca design Insignia va fi peste Skoda sau Ford!

App, parca au si un 1.6 Turbo benzina.

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina efectiv au fost lucruri marunte cu care m-am obisnuit (portbagaj electric care de citeva ori nu s-a inchis, diverse ciudatenii/omisii prin meniurile BC, SYNC2 rezistiv, suspensia care nu mai amortiza ca in prima mie de km.), in rest unii dealeri au lasat de dorit cu servisarea unui model de abia scos si la care cam orice se face prin conexiune la internet ... acum sa am 26k cash in mina, poate as lua altceva doar ca sa fac o schimbare, nu ca n-as fi multumit de masina ...

eu am vrut o benzina automata fiabila, din pacate benzinarele automate la Ford au convertizor de cuplu cam vechi iar VAG pune DSG6 doar pe 2.0 TSI (alt pret si alt (,) consum), altfel un 1.4 TSI 150 daca ar fi avut DSG6 (si eventual si disponibil pt. Style) ar fi fost mai sprinten pe o caroserie de ~1500kg decit al meu 2.0 TDCi 150 Powershift pe o caroserie de ~1750kg

fa un TD si cu Talisman, cu Mazda 6, cu un 508, cu noul Avensis, acum e partea cea mai frumoasa dpmdv, dupa comanda daca astepti cit mine (5 luni jumate') o sa fie mai nasol

 

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, Adrian_74 said:

Personal am avut Astra GTC 1.9cdti, z19dth ,150 cp, remapata la 200cp, motor cu 250k km rulati,nu am avut nici-un stres.

Normal ca n-ai avut, ca motorul e de la unii care stiu sa faca motoare, aici au fost destepti cei de la Opel :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba Fiat decit Opel ... am avut anterior pentru 8+ ani celalalt diesel Fiat/Opel (1.3DTH), n-as zice ca fiabilitatea a fost punctul lui forte

 

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

desi nu sunt un fan al interiorului de la ford, cred insa ca e mai potrivit pentru deplasare interurbana decat superb. La restul capitolelor insa consider skoda superioara, mai ales ca te indrepti catre o configuratie mai generoasa. Eu insa as renunta la o parte din optionale (gen trapa sau jante de 18) in favoarea unei motorizari mai puternice sau a unei transmisii automate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accord nu se mai vinde pe Europa.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
Nenciu Victor

Au trecut ceva ani , ce ai ales pana la urma ? 

Inclinam si eu sa fac un leasing la un Mondeo MK5 , 2.0 , 180 CP ... in calcul mai era si o Skoda Octavia RS din 2014 , tot asa 180 CP ... E mai frumusel Fordul dar nu stiu ce sa zic ... Probleme pana la urma au cam toate masinile indiferent de marca si model ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai.onu94

@Nenciu Victor octavia o compari cu focus sedan, nu cu mondeo. Inafara de faptul ca octavia e destul de mare chiar daca e o compacta la baza si ca e sedan, in rest nu are nici o treaba cu mondeo si nici cu superb-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!