Jump to content

Recomandare masina, buget 13.000


puricele
 Share

Postare recomandată

salut

va rog sa-mi dati un sfat (sau mai multe) ce masina as putea cumpara intr-un buget de 13.000euro

cerinte:

 - masina de familie, 2 copii.

 - preponderent urban 80%

 

momentan folosesc un peugeot 307, 1.6 benzinica.

din ce am vazut pe mobile, mi-au atras atentia golf 6, skoda octavia an 2013

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ford B-max. 1.0 125 cai cu foarte multe dotari. Chiar merita luat in seama. Portbagajul e cam mic dar se rezolva cu un thule.

Modificat de Planetara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as merge pe un Volkswagen Touran 1.6 TDI DSG.

Cred ca ai sanse sa gasesti un 2013-2014 dotat binisor pe la 125.000 - 150.000 km in bugetul tau.

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz motor de 1.0. Exclus. Fiabilitatea este tot de nota 1.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In nici un caz motor de 1.0. Exclus. Fiabilitatea este tot de nota 1.0.

Poti veni cu argumente / articole ? Probleme specifice ?

Purice, depinde ce cauti..diesel / benzina, suv / break / berlina..gasesti duster, pasaat b7/ jetta / golf / skoda o3/ seat toledo ( nou )/ astra J - focus ( break ) / peugeot 508 / insignia / ford kuga / renault fluence / audi a4 / renault megane / seat altea ... Toate acestea mai noi de 2012 sau aproape noi (2015).

Mie mi-ar placea un Superb :)

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un hatchback nu prea se incadreaza pt masina de familie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@puricele: Lasa mobile.de. Vezi pe autohus.de sau mahag.de. In 13-14K gasesti masina ok din punct de vedere tehnic si ai si garantie.

@bgd_b92: +1 man, si eu as da passat-ul pe un superb ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bgd_b92 sunt n topic-uri pe n forumuri explicate dc motoarele mici nu sunt fiabile si sunt bine de evitat. Nu mai reiau n explicatii. Acuma poate cauta si el singur pe ele.

Sau vezi pe weltauto.

http://m.dasweltauto.ro/m/start#detail?brand=T3BlbA**&carId=1017100128&carIndex=1&maxPage=2&modelgroup=T3BlbHxPcGVsIEluc2lnbmlh

http://m.dasweltauto.ro/m/start#detail?brand=T3BlbA**&carId=1012502664&carIndex=2&maxPage=3&modelgroup=T3BlbHxPcGVsIEluc2lnbmlh

http://m.dasweltauto.ro/m/start#detail?brand=Vlc*&carId=1010500954&carIndex=38&maxPage=9&modelgroup=Vld8VlcgUGFzc2F0

http://m.dasweltauto.ro/m/start#detail?

brand=xaBrb2Rh&carId=1021702478&carIndex=6&maxPage=6&modelgroup=xaBrb2RhfMWga29kYSBTdXBlcmI*

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel cum sunt N topic-uri despre cele N probleme ale motoarelor " mari " de la vw? Chiar vreau sa vad discutiile alea multe in care 1.0 ecoboost de la ford e asa slab la capitalol fiabilitate. Defapt personal pe mine nu ma intereseaza ( pt ca parerea nu mi-o poti schimba doar cu 2 vorbe ), problema este ca parerea ta poate influenta decizia altora..eu as merge cu incredere pe 1.0 / 1.4 ecoboost de la ford in detrimentul tsi-urilor de la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 13 mii euro poti lua un Passat B7 Variant sau A4 B8 Avant

desi ambele sunt in clasa medie iar pe afara sunt aproximativ la fel de mari, Passat e putin mai mare in interior si la portbagaj

A4 insa e mult mai confortabil si mai placut la condus insa e putin mai mic in interior, cam la jumatatea distantei intre Golf Variant si Passat Variant

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt 80% oras nu merita o masina mare.De ce ai vrea sa fii stresat atunci cand iesi cu masina?parcari,treceri inguste,etc.Cea mai potrivita ar fi o masina mai mica si cu o antifonare buna,mi se pare f important acest aspect.Pt 1-2 excursii pe an sa-ti bati capul 1 an intreg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e foarte buna sugestia cu Tiguan

e destul de scurt, cam cat un Golf deci e usor de gasit loc de parcare

e inalt deci te descurci mai bine in zapada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Din punctul meu de vedere , as merge tot pe o Skoda Superb !!

 

Orice alegere o sa faci, sa o stapanesti sanatos si sa ne povestesti si noua.

 

Bafta !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista SUV-uri de clasa medie mai capabile decat Tiguan-ul: RAV 4 si CRV, iar daca tot o cumpara SH, nu trebuie sa-si faca griji mari in privinta devalorizarii. Nu stiu cum se comporta dieselul de 2 litri de la Toyota, dar cel pe benzina (l-am avut pe o cutie automata, modelul precedent) si de 2.2 L diesel (il are un prieten pe ultima generatie, cuplat la cutie manuala) sunt foarte fiabile si nepretentioase. Bine... personal, RAV-ul mi se pare uratica atat la interior, cat si la exterior, insa nici Tiguan-ul nu este un monument de clasa si stil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

skoda super nu e nici pe departe o masina de oras

in toate testele tiguan a iesit mai bun la offroad decat rav4 care pe langa ca e slab mai e si urat cu spume

japonezele se vand greu si de noi si second, iar la a 3-a mana nu le mai cumpara decat remat-ul asa ca nu merita dati bani pe o japoneza, mai bine o europeana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ initiatorul topicului:

 

Iti recomand sa citesti aici:  https://inspectorauto.ro/ro/blog/pasul-doi-alegerea-masinii-potrivite-in-functie-de-nevoi-si-scopul-utilizarii-acesteia  . Poate te vor ajuta. 

                                            https://inspectorauto.ro/ro/blog/cum-pot-sa-mi-dau-seama-ce-masina-imi-doresc-de-fapt

 

Discutiile de aici devin subiective. Cum este si normal pe un astfel de topic. 

 

Daca ti-ai stabilit corect criteriile, o sa iti fie usor sa alegi. Probleme au toate masinile. Deci nu vad asta un criteriu. 

 

1.Tu ar trebui in primul rand sa te hotarasti din ce categorie vrei sa faca masina ta parte.

 

2.Apoi ce motorizare sa aibe: diesel sau benzina?

 

3.Si abia apoi incepi sa cauti in detaliu, analizand modele care rezulta in urma "filtrelor" de mai sus.

 

Opinia personala(poate iarasi una subiectiva, tu apreciezi):

 

Ai mentionat ca vei merge 80% sau mai mult in regim urban. Pentru asta nu ti-as recomanda diesel-ul in oras, in special intr-unul aglomerat, precum Bucuresti. Nu neaparat din pdv al fiabilitatii ci al aspectelor specifice: incalzire grea, vei parcurge distante scurte si de cele mai multe ori cu motorul rece(asta le omoara cel mai tare), zgomot pronuntat la rece si un mers usor ingreunat - simti ca opune o foarte usoara rezistenta pana uleiul se incalzeste si lubirifiaza totul corespunzator. Iarna e cel mai greu. iar la voi in Galati, aveti ierni tata, nu gluma. Si orasul nu e mare. Il cunosc. DIstantele pe care le parcurgi chiar sunt reduse. 

 

Fiind masina de familie si tinand cont de faptul ca nici cu 307-le nu ti-a fost atat de greu, in locul tau m-as uita tot la un hatchback dar la versiunea lui Combi/berlina - portbagajul mai mare fiind de fapt ceea ce iti trebuie in plus. 

Monovolumurile mici sau medii ori berlinele ce bat deja spre limuzine nu sunt necesare in cazul tau. 

 

Avantajul unui Golf Variant sa spunem ar fi pretul, care va fi bun in raport cu anul de fabricatie. Vei lua o masina mai noua intr-un pret mai avantajos. Iar cu 13.000 de euro, cred ca iti vei gasi ceva ok. 

 

Uita-te la Golf Variant, Jetta, Octavia/Octavia Combi, Opel Astra, s.a.m.d.

 

Majoritatea ofera o gama de motorizari pe benzina atractiva. Un 1.4 TSI sau 1.8TSi (sau echivalentele de la competitie) cred ca ti-ar satisface nevoile mai mult decat ok. Esti obisnuit deja cu o masina pe benzina, stii s-o conduci, consumul nu ti-este strain, etc.

 

Daca circulai mai mult extraurban, si faceai macar 25.000 km/an, iti recomandam mai mult ca sigur diesel. Dar in situatia ta, e pacat. Te mai lovesti apoi si de "superofertele" din Germania manarite la km. Ca idee, de ce ai vrea un tdi vechi de 2-3 ani si cu un rulaj de 150-200.000 km? Te va costa tot bugetul si inevitabil, va cere bani in viitorul apropiat. Uzura compenentlor nu poate fi evitata, indiferent de tara in care a fost rulata. 

 

Acum am vazut ca ai avut Golf 4 Variant 1.9 tdi. Deci stii cum sta treaba cu dieselul. Insa, tine cont ca diesl-urile noi, chiar daca sunt mai economice si mai rafinate, nu mai sunt insa la fel de fiabile ori durabile. Nu este o regula generala. Insa, statistic vorbind, asa stau lucrurile.

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan_ Eu nu vorbesc despre teste, ci din propria experienta. Am condus prin papadii (prin coclauri la pescuit, drumuri forestiere, noroaie, zapada si gheata) ambele sisteme 4x4 (VW si Toyota). Nici una nu m-a lasat niciodata. Singura limitare a masinii mele a fost data de anvelopele de vara prin noroiul foarte lipicios si alunecos din Baragan (unde am parcurs cu greu 7 km de miriste si sleauri), in timp ce anvelopele all season ale RAV-ului au cracant masina prin absolut toate mizeriile unde am plimbat-o, insa pe asfalt umed pierdeau aderenta usor daca o fortam in curba. Evident ca unghiurile de atac si degajare ale SUV-ului mi-au dat o mai mare siguranta pe camp. Nu stiu de ce crezi ca japonezele se vand greu. Cea de care vorbesc am vandut-o in 3 saptamani (nefiind tocmai ieftina), numai pt ca doritorul a trebuit sa astepte aprobarea creditului. O masina intretinuta se va vinde usor. Vorbesc si din perspectiva cumparatorului.

In plus, omul nostru va utiliza masina preponderent in oras, astfel ca nu inteleg ce importanta ar avea abilitatile de offroad ale celor doua SUV-uri, care oricum sunt foarte slabe la acest capitol chiar si comparandu-le cu masini mult mai vechi si mai ieftine. Sunt de parere ca postul lui Andrei_Tdi este suficient de cuprinzator, in ciuda putinelor criterii oferite de initiator. Un Golf Variant benzina este compromisul ideal pentru confort si silentiozitate, spatiu interior si de depozitare, finisaje si calitatea materialelor, manevrabilitate si agilitate, costuri de intretinere etc. Totusi, un DSG ar spori confortul in oras si nu as opta pt 1.4 TSI datorita problemelor de fiabilitate si a faptului ca-i mititel (...NU insuficient sau subdimensionat).  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bugetul ala merge un Duster aproape nou sau un Sandero Stepway nou. Consumuri bune, piese relativ ieftine.

Sau un Qashqai

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, un fel de conserve pe roti.... :winter:

 

piesele cum de sunt mai ieftine ?... ca sunt unele de te lesina, peste cele de VW...Audi...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu mai scriem nici un post, atata timp cat initiatorul nu a mai dat nici un semn de viata. Nu aruncam asa cate un thread si apoi nu ne mai intereseaza.

Si sa nu spuneti ca poate e ocupat, nu a avut timp si etc. Azi toti au telefoanele lipite de mana si de ochi ai se uita in ele zilnic.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!
am citit discutiile voastre, chiar daca sunt in contradictoriu se poate extrage substanta din ele.

masina va fi pe benzina si cel mult de marimea passat, ocatavia, de preferat golf.

nu ma incanta alte marci in afara de grupul vw, nu se compara per total cu nici o alta alternativa concurenta (in bugetul meu).

cea ce va rog este sa-mi recomandati un motor ok pentru o masina precum octavia/passat si golf.

masina o voi cumpara din germania din zona hamburg.

cum fac deosebirea pe siturile gen mobile intre alti vanzatori si dealeri vw?

Multumesc!

 

@ionut - sunt zile cand nu apuc sa ma uit nici pe mail, iar de raspuns, am raspuns dupa ce am citit tot ce au scris colegii.

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu cauti ceva foarte economic, 1,8 tsi…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

307-ele este wagon, deci break.

consumul sare de 10 in oras, iar km sunt in jur de 11.000km/an.

 

voi cauta un topic sa vad un consum real al acestui motor.

dar daca 1.4 sau 1.2 este suficient pentru o deplasare OK, nu sunt fan viteza sau depasiri fortate, nu m-ar deranja o cap. cil. mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!