Jump to content

CV03XCM
 Share

Postare recomandată

Salut!

 

Se poate face podeaua masinii in conditii DIY, fara aparat de sudura?

Am auzit de la mai multi, care au inlocuit portiunea ruginita  prin taiere + curatare pana la tabla curata pus mastic si prins in popnituri,

E de durata aceasta solutie, sau e doar o solutie de samsar, de un sezon?

 

Daca e o solutie durabila, am si eu rugamintea, daca a facut cineva, sa ma ajute cu detalii, cum a facut, de pe ce parte se pune tabla, ce popnituri a folosit, ce cu mastic a pus, etc.

Din cauza ca a stat masina de toamna in loc, a inceput sa iasa iarba in interior, prin podea si nu am loc cu coasa in cabina ca agata tetiera in coada coasei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

salut! eu am cateva petice puse pe podea cu pop nituri cam de un an si inca sunt la locul lor. nu o sa fie cea mai aspectuasa lucrare dar cel putin tine iarba afara si picioarele inauntru. asa ca baga mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea cu aspectul nu cred ca va fi problema, nu o sa desfac mocheta zilnic sa-mi admir capodopera si dedesubt oricum acopera grundul si antifonul.

Cum ai pus petecul, poti sa decrii operatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

nu a fost prea complicat. am taiat cancerul , am decupat o bucata de tabla si  le-am prins in pop nituri. intre ele am pus silicon.le-am acoperit cu un strat generos de vopsea cauciucata si gata. desi am vazut-o ca pe  o solutie temporara , sperand sa fac rost de bani pentru o reconditionare ca la carte, s-a dovedit a fi un compromis bunicel si daca procedezi cu atentie si pui biturile mai dese cred ca o sa te tina destul de mult. oricum, gandestete ca nituri se folosesc si la avioane si la elicoptere(am vazut pe dicovery) deci la masinutele noastre ar trebui sa fie cel putin ok. spor !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce nituri ai folosit, stii cumva grosimea. Sunt bune astea mai mici, care se vand la pachet la Dedeman?

Tabla l-ai pus dinspre interior, nu?

 

Ai polizat capul niturilor, sau le-ai aplatizat, sau le-ai lasat asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codrut mitulescu

niturile cred ca erau de 4mm pentru ca am dat gauri cu un burghiu de 4.5. tu incearca pe niste bucati de tabla diferite marimi si folosete ce-ti place mai mult sau care crezi ca vor rezista mai bine. 

tabla am pus-o dinspre exterior, deci m-am bagat pe sub masina.

cat despre polizat/aplatizat doar cateva, ca asa cum ai zis si tu aspectul vine pe locul 2. important e sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!