Jump to content

Instalare Xenon Aftermarket


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

Salut ! Am instalat (numai pe jumatate) un kit xenon chinezesc de 55W de 6000K luat de pe ebay. Lumina este perfecta...deocamdata.

Problema cea mai mare intalnita a fost ca lamela becului(suprafata de contact cu farul) e mai groasa decat cea a unui bec normal H7, iar ca o doua problema clema care fixeaza becul nu vad pe unde as putea sa o bag. Nu incape din cauza ca becul xenon are cablurile cu conectorii montati si nu incap prin orificiiul de la clema. Cine a mai instalat sa imi spuna si mie cum au facut...please!! Grosimea suprafetei de contact s-ar pute rezolva, insa cu clema singurul lucru la care m-am gandit ar fi sa tai firele becului care duc la balast si apoi sa le mufez ......Deocamdata le-am prins (becurile) cu bride de plastic de urechile de prindere de pe far dar cine stie cat rezista.

Si ca sfat, niciodata sa nu impingeti puternic farul spre interior!!....la mine a iesit oglinda interiora :D (partea reglabila cu becuri) de pe pivotii aia mici din interior si va inchipuiti prin ce emotii am trecut. In cele din urma am reusit sa o bag la loc tragand de ea insa cred ca am reusit sa fac joc mai mare la lupa(se misca inainte). Nu stiu care ar putea fi cauza.

Si o alta intrebare, trebuie sa dau bara jos pentru a scoate farul? :(

Despre pozitionarea balasturilor va pot spune ca unul l-am bagat sub capacul de plastic care acopera vasul cu ulei hidraulic iar celalat am ajuns cu el pe partea exteioara a lonjeronului.

Modificat de laus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu taia firele. Risti sa ai probleme, fiind tensiune inalta. Scoate papucii pe rand din mufa si introdu-i dupa ce i-ai bagat prin clema aia. Pacat ca n-am facut niste poze la faza asta. Ca sa treci si mansonul de cauciuc prin clema, o cracesti usor cu un patent subtire si impingi prin ea cu grija mansonul, sa nu se taie, si o readuci la forma initiala. Si gata.

Ca sa scoti farul, trebuie data jos bara. Cel putin din partea farului respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mansonul a trebuit sa il decupez putin (suficient cat sa intre in canalul garniturii care o are kitul xenon ) pentru ca la mine e ca un dop(nu iese nici un fir din far). Firul de alimentare pentru faza scurta vine din interiorul farului. O sa studiez scoaterea conectorilor astora :)) ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu e greu. Iti trebuie ceva surubelnita gen ceasornicar, cam de 2mm grosime, sau o spita de bicicleta, polizata putin la capat, ca sa poti impinge din lateral, limba ce retine papucul in mufa.

PS: mansonul ziceam ca-i cel incercuit. Cel caruia ii spui tu manson, eu ii ziceam capac de cauciuc. :))

post-8441-1211229351_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ! Maine o sa vad ce reusesc ! Multumesc pentru ajutor! Dupa ce a intrat farul inautru imi venea sa trec cu masina peste xenoane :)) !!! Dar pana la urma merita efortul....iar daca intrebam inainte de a face prostii era si mai bine :P !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal laus.asta il am si eu pe masina de jumatate de an.nu taia firele ca nici eu nu le-am taiat.am pus prima data de 35w si imi tot dadea eroare de bec ars si flasuiau tare de tot.am pus apoi de 55 wsi sunt tare multumit de ele.am fost afara si pe ninsoare si ploaie si vad super.parca si ale tale sunt de 6000k.

am decupat si capacele din spate dela far si sunt lipite cu poxipol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Intr-adevar al meu e de 6000k si sunt incantat de lumina lor. In cele din urma am reusit sa pun acea tablita(prin scoaterea firelor din conectori ) cu toate ca intra mai greu decat la un bec normal(suportul becului fiind mai gros in cazul becului xenon). Problema e ca acum parca ilumineaza putin mai slab fata de ala de pe stanga si fata de cum ilumina inainte. Singura diferenta e ca acum cu tablita l-am pus rotit la 180 de grade, adica cu acea decupare in jos(fiind singura pozitie admisa de tablita). Poate fi asta cauza? Influenteaza pozitia lui? Sau poate acum dupa reconectare am vreun contact mai slab?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu e de la vreun contact. Poate fi de la pozitia becului. Nu are cu ce sa te incurce tablita aia in pozitionarea becului. Eu am montat cu mana mea, si merge si in pozitie normala (cu decupajul in sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut ca urechile tablitei sunt oarecum descentrate si merge numai cu bucata care centreaza in jos . Am incercat sa o pun invers insa intra o ureche si cealalta mai are destul pana sa ajunga. Iar becul are ca un decupaj unde intra partea aia ce centreaza becul as putea modifica becul putin, polizand simetric(e din plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost nevoit sa tai acele placute ca sa pot face loc firelor. Am reusit sa le despic, am introdus firele si am rasucit placuta in soclul farului.

Sunt multumit

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu taiasem una insa nu m-a convins prinderea dupa care am facut cum m-a sfatuit Cosmin , am scus firele din mufele de plastic si totul perfect. M-am chinuit putin dar a meritat. Acum ramane sa gasesc solutia sa rotesc becul 180 grade pentru ca acum parca lumineaza mai putin(sensibil mai putin, nu este o diferenta mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ciudata treaba cu rotirea becului.nu stiu cum e la passat dar la mine am scos firele fara sa tai ceva acolo si le-am lipit dar asa in pozitia care o avea inainte.tu cind le-ai scos alea vechi nu aveau o pozitie anume de fixare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ave o pozitie si la mine in care se potrivea becul un soclul mufei (e o placuta metalica)

Insa problema este ca nu poti trage firele prin gaura care o are acea placuta pt ca nu trec mufele de la xenoane prin ea. Si atunci a trebuit sa ii tai o muchie ca se pot baga firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca respect pozitia data de placuta aia nu imi lumineaza la fel de bine . Am indreptat capatul ala de placuta care ma obliga sa pun becul invers si gata pozitionat la 180 de grade.

In legatura cu intrarea cablurilor prin gaura de la placuta, ascultati sfatul lui Cosmin(mai sus)! Se scot mufele de plastic de pe fire si raman firele cu papucii, aveti grija sa nu impingeti papucul din exterior spre interior cu vreo surubelnita pentru ca are ca niste garnituri de silicon pe care s-ar putea sa le rupeti( eu mai aveam putin.... ) si dupa aceea intra foarte usor placuta, fara sa o taiem. Eu am taiat una dupa, cum am mai spus, dar nu se aseaza la fel de bine ca cealalta care este intreaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine deocamdata stau. Si nici nu se vede ca ar tremura becurile, semn ca stau tepene. Daca o sa am probleme, oare se gasesc placutele alea separat? Sa imi iau 2 buc de rezerva

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intr-adevar vad ca se comercializeaza asa ceva separat. Mersi laus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu o problema nu stiu daca aici trebuie sa intreb sau in alt topic dar am dat search si nu am gasit mai nimic legat de acest lucru.

Deci problema este" Am montat xenon pe faza scurta acum 2 ani totul ok nici o problema, acum o saptamana am montat xenon si pe faza lunga merg bine se vede frumos dar nu mai imi merg proiectoarele din bara si anume : cand incerc sa le aprind imi palpaie ca si cum ar fi pe avarie si se aprinde in acelasi timp si martorul in bord (acel albastru care indica faza lunga),

cam asta ar fi problema, a si ar mai fi ceva se aude un releu sau nu stiu sigur, dar zgomotul pare ca asa ar fi se aude de sub bord cam in dreput blocului de lumini...

???? :) :P :D ;) :question: :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin

In sarcina, balasturile se incalzesc cumva (semnificativ)? Am vazut intr-o poza (Cosmin parca o facuse), ca pozitionase balastul din dreapta sub filtrul de aer, ancorat de "tubularistica" din zona. Cam in stadiul asta sunt si eu si vreau sa stiu daca nu cumva balastul se incalzeste astfel incat sa-mi topesca ceva pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Aici chiar gresesti Rumple :vaidecapulmeu: . La mine e pozitionat PE filtrul de aer, sub ornamentul de plastic de pe el, ferit de orice sursa de caldura. Am vazut ca e cineva care l-a prins undeva jos, pe lonjeron, dar acolo se incalzeste de la turbina, zic eu.

nykolas, la tine, nu cumva clipirea proiectoarelor e influentata de faptul ca, computerul vede un consum prea mic pe faza lunga? Poate ar merita dezactivata cu VAG-COM-ul acea optiune din computerul masinii. Macar de test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rumplestilskin
...In sarcina, balasturile se incalzesc cumva (semnificativ)?...

ufff, cred ca sunt eu prea elucubrant in exprimare: ma intereseaza daca balastul se incalzeste el insusi in sarcina (riscand sa topeasca ceva plastic imprejurul lui). Este evident ca o sa-l pozitionez undeva unde sa nu poata fi expus la surse suplimentare de incalzire (gen turbina etc). Deci: balastul, in functionarea lui normala, se incalzeste? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Nu se incalzeste ma! Cum sa se incalzeasca? Putin de tot, cat sa simti diferenta, dar nu se incalzeste. Il poti pune linistit unde doreste sufletelul tau :Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am pozitionat pe lonjeron, partea exterioara, asa ca nu are treaba cu turbina. La mine nu incape deasupra fitrului pentru ca pe acolo mai am niste furtunase si o chestie ciudata de la sistemul de vacum probabil. Ma gandesc totusi sa-l aduc mai sus pentru ca nu sunt sigur ca nu ar ajunge apa la el. Am facut un drum mai lung si a plouat aproape tot timpul asa ca m-am mai uitat sa vad daca ajunge apa acolo si parca nu era nimic. Acolo ar sta el destul de lejer dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dar xenoane pe proiectoare si-a pus cineva, am in plan asa ceva dar nu am idee in ce zona se poate monta bastu.

daca a facut cineva aceasta operatie rog idei sau poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut tot pe forum parca, la cineva cu un Golf 4, a montat balasturile in bara aceea de fier din spatele spoilerului. Mi se pare ok de montat balasturile acolo, indiferent daca sunt de la proiectoare sau de la faruri.

Modificat de crysty_cyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!