Jump to content

Instalare Xenon Aftermarket


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

De ce te complici atat? Vezi ca la Baracuda kitul de 6000K te ajunge mai putin.

Recomandarea mea sa vorbesti cu el.

.

Vezi uitate in ( LE: Uite aici montat de Cipos, kitul despre care zic) ca ti-am lasat un mesaj zic eu important, acum tu decizi :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu m-am hotarat sa imi pun xenon pe faza scurta si pe proiectoare si in timp si pe faza lunga, vreau sa aleg 6000k temperatura de culoare si am gasit pe (bluexenon) kituri xenon de 35w, cat acum mai nou si de 55w ,si vreau sa le aleg pe cele de 55w sunt la un pret super 130E cu garantie 1an, si 150E cu garantie 2ani. ce ziceti merita ? intrati si uitati-va si voi pe (www.bluexenon.ro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Este diferenta mare intre xenon de 35w, 6000K si xenon 55w, 6000k?

Mi-am comandat un kit de 35w si vreau sa vad daca am gresit necomandandu-l pe cel de 55.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Romario - si eu vroiam sa iau de la ei un kit. Spune-ne cum este, ce parere ti-ai facut. Si poate o poza inainte, si dupa montare Xenon.

Sunt in cautari de Xenon si un prieten mi-a recomandat aceste 2 site-uri

http://www.proxenon.ro/

http://www.bluexenon.ro/

Astept sa vad cum a mers la tine sa ma decid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am pus si eu mai prin vara niste 'angel eyes' (chinezarii, daca stiam ca sunt asa naspa nu faceam schimbarea) si nu mai am motorasele de reglaj la faruri. Daca acuma, cand locurile din spate cunt ocupate, primesc flasuri de la cei care vin din sens opus, ce o sa intample cando sa imi pun xenoane? Are cineva montate xenoane in aceasta situatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta dintre 35w si 55w este de la cer la pamant in favoarea celui de 55w. Mult mai puternic, se vede mult mai bine in orice conditii. Eu unul de cand am montat xenon pe masina s-a schimbat radical vizibilitatea, chiar 100% fata de becurile originale de fabrica "galbene" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu mai prin vara niste 'angel eyes' (chinezarii, daca stiam ca sunt asa naspa nu faceam schimbarea) si nu mai am motorasele de reglaj la faruri. Daca acuma, cand locurile din spate cunt ocupate, primesc flasuri de la cei care vin din sens opus, ce o sa intample cando sa imi pun xenoane...

Eu zic sa-ti faci rost de niste motorase deoarece, cu sau fara xenon, tot ii orbesti pe cei din fata daca sant reglate prea sus. Si putem fi noi, oricare "ceilalti".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipi, daca iti pui xenoane, eu te-as aresta. Inchipuiesteti ca esti un pericol public si din cauza farurilor tale eu nu vad un om in dreapta si dau peste el.

Singura solutie sa iti reglezi farurile in asa fel incat cu masina plina sa bata normal, chiar daca atunci cand mergi cu ea goala iti vor bate mai in pamant.

O alta solutie buna este sa iti gasesti niste motorase. Sigur sunt pe la dezmembrari asa ceva. Nu uita ca in UE nu ai voie sa ai xenon fara sa ai si autoleveling (nu manual ca pe masinile noastre).

Bafta si incearca sa nu mai mergi noaptea, ca ceilalti soferi nu au nici o vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am pus si eu mai prin vara niste 'angel eyes' (chinezarii, daca stiam ca sunt asa naspa nu faceam schimbarea) si nu mai am motorasele de reglaj la faruri. Daca acuma, cand locurile din spate cunt ocupate, primesc flasuri de la cei care vin din sens opus, ce o sa intample cando sa imi pun xenoane? Are cineva montate xenoane in aceasta situatie?

ai gresit la montare

chinezariile vin FARA motorase, au ceva mecanic in locul lor. Se demonteaza f. usor motorasele de pe farurile originale si se monteaza inlocul reglajului mecanic de pe chinezarii

eu tocmai mi-am montat angel eyes (chinezarii) si sunt multumit, bat mai bine decat farurile originale.

urmeaza xenon 50w

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@c1p1 .. vad in poza ca ai FK-uri

si eu am FKuri cu xenon si sunt super ok daca sunt reglat bine .. motorasele vechi se potrivesc .. eu mi le-am pus decand am pus farurile .. si sunt super ok la vizibilitate .. singura problema e cu angel eyes ca mi-a ars un inel .. in rest toate bune si frumoasa .. aa si inc aceva .. parca nu mai cad la fel de bine pe masina ca cele originale ... are mici lufturi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare prosteasca probabil:

Ce se intampla cand se arde un balast sau un bec de la o instalatie Xenon?

Exista "piese de schimb" sau trebuie cumparata o alta instalatie intreaga?

Banuiesc ca ar fi destul de nasol sa te trezesti la un moment dat cu becul ars inainte sa pleci undeva si sa stii ca nu ai ce sa ii faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ma insel oricine aduce asa ceva si se respecta are si balasturi/becuri separate de vanzare. Problema este ca sunt ceva mai scumpe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am montat pe masina de ceva timp Xenon AfterMarket si nu se compara cu halogenele de fabrica..dar nu se vedeau foarte bine la inceput pt ca aveam farurile "obosite" si am decis sa cumpar altele ceea ce am si facut..si le-am pastrat si pe celelalte "just in case".. :D Pun o poza facuta de mine imediat dupa ce le-am montat..trebuie sa precizez ca nu erau reglate prea bine..am dus-o la cardinal sa le regleze ca lumea dupa vreo saptamana dupa montare.. :D

post-20287-1199997699_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Am un passat b5.5 1.9 TDI cu becuri H7 si cu lupa pe faza scurta.Vreau sa imi achizitionez un kit xenon.Vreau sa stiu daca e o problema cu instalatia de 55W,adica daca trebuie omologata sau daca e ilegal.

http://www.instalatiixenon.ro/produse/460/...isplayInfo.html

sau de 35 W

http://www.instalatiixenon.ro/produse/10/K...isplayInfo.html

M-am uitat sub capota si nu prea gasesc loc unde sa montez balasturile.Chiar e inghesuiala sub capota.

Voi unde imi recomandati si unde ati instalat pentru B5.5 xenoane (pentru cei care si-au montat pana acum)

Cam asa arata sub capota:

http://www.auto123.com/ArtImages/64557/inline_09.jpg

Era greu sa-ti expui problema aici? Trebuia deschis un nou topic pentru asta?

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat ballast-urile la B5( care este la fel) unul la surubul de la rezervorul de lichid servodirectie, si unul in spatele capacului de la filtrul de aer..

o sa postez si niste poze sa te poti orienta. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept sa vad.Mersi.

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea mea: care vi s-a parut cea mai ok culoare din punct de vedere al vizibilitatii?

Eu banuiesc ca undeva in jur de 4700-6000k. Ma sperie gandul ca acele "csenoane" chinezesti ce se gasesc prin peco erau albastre, si desi erau foarte puternice, nu vedeai mai nimic cu ele din cauza culorii, sa nu aiba si xenonul acelasi neajuns - cu cat mai albastru, cu atat mai rau. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gone_in_59sec

eu am 6000k si sunt foarte multumit....nu se mai intuneca afara :icon_thumright:

si sunt aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm spusele colegilor. 6000k e super ok. Mi-am promis mie insumi, sa nu mai circul niciodata fara xenon :scratch:. E ca diferenta dintre sdi si un tdi sanatos. Fata de proiectorul in care inca am halogen - langa xenon, diferenta de luminozitate in fata masinii, e fara exagerare cam de 4 ori in favoarea xenonului. O sa fac azi ceva poze.

LE: si ca sa raspund si colegului care vroia sa vada unde sa amplaseze balast-urile, am facut si poze cu amplasarea lor. Cel de langa filtrul de aer nu se vede deloc, fiind acoperit de ornamentul acela de plastic de peste filtru. Deocamdata raman asa. Pe viitor probabil le voi cosmetiza mai bine.

post-8441-1207173844_thumb.jpg

post-8441-1207173851_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat unde le-ai camuflat :)

Foarte ingenios!

O sa incerc si eu dupa ce o sa le achizitionez.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am promis, diferenta intre xenon si halogen. Sa tineti cont ca la halogene, aparatul foto mi-a accentuat putin lumina, nu stiu din ce motiv. In realitate e mai intunecata imaginea. Observati cum se disting detaliile de pe jos si lateral, in imaginea cu xenon.

post-8441-1207256088_thumb.jpg

post-8441-1207256093_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: si ca sa raspund si colegului care vroia sa vada unde sa amplaseze balast-urile, am facut si poze cu amplasarea lor. Cel de langa filtrul de aer nu se vede deloc, fiind acoperit de ornamentul acela de plastic de peste filtru. Deocamdata raman asa. Pe viitor probabil le voi cosmetiza mai bine.

Eu la farul din dreapta am montat balast-ul in interiorul aripei, e accesibil dupa ce dau jos farul. Am gasit un surub acolo si l-am prins de el.

Nu-mi dau seama cum l-ai montat sub capacul de la filtru, mie mi s-a parut ca n-ar incape acolo :ceuameni:

In stanga l-am montat ca si tine, l-am prins de surubul care prinde pompa de frana (am mai pus o piulita peste)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi dau seama cum l-ai montat sub capacul de la filtru, mie mi s-a parut ca n-ar incape acolo :ceuameni:

Incape lejer. Poate nu la toate motorizarile (ramane de verificat), dar la mine merge. Si ca sa nu vibreze, l-am si invelit intr-un burete din acela ce vine la placile de baza de PC. Locul e exact cel aratat in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus si eu pe B5 insa am mai facut o cheltuiala in plus si anume am cumparat o pereche de faruri OEM pentru xenon insa nu pe original ci pe producator intrucat au fost mai ieftine (cca 350 lei/buc fata de 1300 lei pe original) si un kit xenon de 35 de watt cu lampi pe soclu D2s. Rezultatul este multumitor , zic eu .

Ma deranjaza umbrele (generate de nu stiu far sau bec) insa daca se pune in miscare masina nu le mai ia nimeni in seama . Apreciez insa capacitatea de separare a farului intrucat bate foarte bine pe asfalt insa nu orbeste pe ceilalti participanti la trafic .

Iata cateva imagini .In prima se poate vedea , mai ales in lateral cat de bine "obliga " raza de lumina sa lumineze doar unde e nevoie . Pozele sunt facute cu un telefon.

Am calibrat faza scurta sa bata la 50 de metri si dupa cum se vede si din cate stiu intre 2 stalpi de electricitate distanta standard este de 50 m.

080420081122qa2.th.jpg

010420081015cb9.th.jpg

010420081013mt0.th.jpg

Modificat de dukku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!