Jump to content

Instalare Xenon Aftermarket


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

Nu prea sunt multumit de faza scurta cand merg in afara orasului si as opta pentru o instalatie xenon...

aveti idee cat costa, merita, a mai incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca cu instaltii xenon care se pun ulterior pe masina preturile lor difera, dar atentie mare la ce cumperi

aici se cam aplica regula calitate direct proportional cu pret. eu montez cu 1900 ron o instalatie made in germany care functioneaza fara probleme. La cererea clientilor am pus si kit-uri mai ieftine dar dupa ceva timp incep problemele de genul- tremura lumina sau pe un far ai lumina albastra pe celalalt galbena sau verzuie sau nu se aprind decat dupa un timp sau alte probleme.

Daca tot vrei sa-ti pui sa sti ca merita dar tre sa iei ceva de calitate altfel nu o sa fi multumit.

Kitul se monteaza pe instalatia originala, nu se fac modificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian victor

daca spui ca sunt asa bune asi lua si eu dar spunem care sunt cele mai puternice si cat costa chitul complet se monteaza si lupa in fata lor sau se monteaza asa pur si simplu tot vad prin oras faruri xenon mai albe mai spre violet bi xenon,si asa mai departe eu am H4 cu H7 garantie ? sigur nu va tremira lumina dupa o luna doua trei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pana acum kit-uri pentru h7 marca fl

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian victor

intrebasem si care sunt cele mai puternice cati K au astea care le vinzi tu parca sunt de 6000 de 12000 nu stiu exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

K-urile dau culoarea (de care depinde, dupa o curba anume, si intensitatea luminoasa). Puterea n-are legatura cu k-urile. Cel putin asa stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian victor

ok as dori violetul cum au masinile astea de generatie noua 2005 2006

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru asa ceva va trebui sa te adresezi reprezentantelor care o sa-ti dea o suma de nu o sa-ti mai doresti sa mai calci pe acolo. Kit-urile de care ziceam sunt niste inlocuitori mai ieftini ai produselor originale dar care se apropie de calitatile lor sau chiar le depasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu mi-am pus xenon de cateva luni bune... puteti apela la HID (id-ul de pe forum de la care le am eu, recomand)... mai sunt si altii pe forum care monteaza, preturile sunt acceptabile, nu ca cele ce le-am vazut pe acest topic

se monteaza rapid si eu nu am probleme descrise mai sus de unii dintre voi... amandoua sunt albe :angry: si unul din faruri tremura dinainte de a pune xenon-ul... nu are legatura una cu alta... gasiti topic-uri pentru acest subiect...

nu va recopmand albastre, verzi, mov, roz... ALBE-6000 :D

bafta

Modificat de silencer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

xenon pe faza lunga sau pe faza scurta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

multumesc baieti(si fete - care este :screwy: ideea ar fi klar = xenon.Intrebarea mea este: Acest kit e ok pt instalatia electrica a masinii daca eu nam din fabrica asa ceva?e normal sa ii pun , nu suprasolicita reteaua electrica si dau de alte belele?cat despre faza cu proiectoarele in far eu zic ca nam deoarece dc trag de buton nu se aprinde decat lampa de ceata pe partea soferului spate.am impresia ca al meu e dotat doar cu H7(pe faza scurta stiu sigur deoarece am schimbat).

aaa si apropo de becuri..am osram sau narva parca dc bine imi amintesc si e vro 20 de roni unul...eftin ce mai...ca si lumina :somnmare:

P.S. astept in continuare sfaturi , mai ales despre "bunatatea" xenonului...si efecte(secundare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Tot eu, revin cu niste intrebari, si anume:

- am gasit , la service-ul unde merg, kit xenon marca Ollo la 700 ron cu tot cu instalat- nu stiu nimik despre ele dar am vazut cum merg si sunt ok - ce sti voi despre ele astept raspuns, daca nu ce recomandati?

- totodata am mai gasit pe net kit SiemensHID la 530 ron

Ce recomandati?Merita sa ma risc sa iau de pe net?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- totodata am mai gasit pe net kit SiemensHID la 530 ron

Vezi ca sunt ceva informatii pe forum despre astea. nu mai retin exact... dar cineva atragea atentia ca sunt de kko si nici vorba sa fie de provenienta Siemens... parca erau ceva chinezesti. incearca un search despre ele, poate gasesti mai multe informatii.

EDIT: uite ca am gasit si link-ul.. http://vwforum.ro/index.php?showto...p;hl=SiemensHID ... daca vrei citeste.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi si mie te rog, ce fel de xenon ai pus pe masina si cu cat ?

ps: Ollo sunt tot made in China

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vorbeste cu Baracuda si cu CIPOS.

Vezi aici.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi si mie te rog, ce fel de xenon ai pus pe masina si cu cat ?

Eu am avut un kit BLESK si sunt de o foarte buna calitate... acum pe masina noua am Simens dar nu prea sunt multumit de ele...cateodata nu mi se aprinde farul drept...nu sunt bune mufele sau cablurile ...am schimbat pe garantie si balast si bec dar degeaba...se intampla mai rar dar se intampla...la Blesk nu am avut niciodata vreo problema...absolut deloc. Eu am dat acum 1 an jmate 250 euro pe Blesk si le-am cumparat de la colegul HID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am dat peste un kit Well Done de 35W - 6000K la 720ron cu tot cu montaj.Ce ziceti?Ce stiti de Well Done ca vad ca de Ollo nu se inghesuie nimeni ....

:huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

De ce te complici atat? Vezi ca la Baracuda kitul de 6000K te ajunge mai putin.

Recomandarea mea sa vorbesti cu el.

LE: Uite aici montat de Cipos, kitul despre care zic.

Modificat de razvancutitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Era doar un sfat, nu o lua in nume de rau. :huh:

Nici eu nu sunt din Buc. dar a meritat din plin drumul. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, ma grabeam sa scriu, nu am zis-o cu rautate, dar sunt din Hunedoara si chiar nu vvreau sa fac un drum de buc, pe langa asta am un service ok aici, doar ca nu prea stiam despre marcile de xenoane prea multe si doream sa stiu daca merita sa pun OLLO sau WELL DONE sau alte marci chinezesti per total.... sau ar fi bine sa caut altceva...tin sa fie de calitate ca oricum sunt o caruta de bani si nu ma zgarcesc la 1 milion cand dau 7 daca un kit tine x ani sau tine 2 zile....

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti si fete,

Azi am pus Xenon si m-au impresionat inca de la lumina zilei, astept sa merg diseara cu ea sa vad rezultau, promit maine sa dau niste impresii.Kitul este Well Done 35W - 6000K temperatura culoare si m-a costat cu tot cu montare si transport(curier) 725 ron - poate un pic cam mult dar asta e.Ideea e ca pe piata tot ce se gaseste kit aftermarket este made in china- clar clar calr - sa nu traiti cu impresia ca aveti marci de renume din SUA, Japan, Germania sau altele.Nu fratilor totul este MADE IN CHINA.Tot ce sper eu e sa tina!Am garantie 1 an.

revin cu detalii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sa ne tii la curent cu imoresia de dupa.

Sunt convins ca nu vei regreta nici o clipa investitia.

:icon_thumright: SAFE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor, pentru mine topicul are finalitate aici! :angry: Intradevar este cu totul altceva....o investitie scumpa dar care sper sa merite per total.Lumina (6000K) este suficienta , cu toate ca aseara efectiv ma dureau ochii- e o culoare alb RECE.... sper sa ma obisnuiesc(chiar regretam ca nu mi-am luat o temperatura mai joasa - eventual 4500-5000 k - sa fie o culoare mai calda putin).De aratat arata mortal, culoarea masinii este argintiu(ma rog gri-metal) si cu lumina asta e beton.Ce mai am eu de facut este sa ridic putin fasciculul pt ca bate cam prea scurt si cred ca no sa ma mai doar nici ochii daca bate puitn mai lung.Un singur lucru ma deranjaza la ele: cand dau peste o groapa sau se mai intampla si din senin becul clipeste....nu stiu, e normal ???Daca nu e de bine, de la ce sa fie ? becuri , balast???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu este normal sa "clipeasca" nici un bec. Mergi la cel care le-a montat si pune-l sa verifice contactele si legaturile. Eu le am puse din iunie si nu au "facut cu ochiu" :question: niciodata. Cel putin pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!