voinea

(P) Michelin Cross climate - inovatie sau nu ?

287 postări în acest subiect de discuţie

Testul din AutoBild ultimul numar a scos castigatoare in clasa lor anvelopele Cross Climate. 
Ieri le-am repus si eu pe sportsvan si raman pe masina pana la final de aprilie sau inceput de luna mai. Stiu ca teoretic sunt anvelope ce le-as putea purta tot anul dar cum masina a venit cu Energy de vara ~5luni pe an le folosesc pe acelea (am seturi diferite de jante ambele pe 16")

Pe topicul despre anvelope allseason este post cu testul detaliat (aici e doar foto cu tabelul de final)

Clipboard01.jpg

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Deja a 2a iarna care ma prinde "echipat" cu Crossclimate.

In oras sunt absolut suficiente, indiferent de marimea zapezii, insa nu as iesi pe o vreme ca cea de acum in afara localitatii.

Din nou, niciun repros pentru rularea pe drumuri ude sau uscate la temperaturi negative. 

Asa cum am spus initial, sunt perfecte pentru o masina de oras. :)

0

Link către postare

Utilizator de CrossClimate de aprox 15.000km, 205/55/16 montate pe un Passat B6 4Motion, las si eu un feedback:

Plusuri: -foarte bune pe ud

-foarte bune sub 5*

-teoretic le poti lasa pe masina tot anul, 

-aderenta buna pe zapada inghetata

-nu par a avea probleme pe zapada pe urcare sau in accelerare, dar aici cred ca e meritul tractiunii integrale

Minusuri:-proaste la temperaturi ridicate si mers sportiv(am reusiti sa le duc la limita la ~20* fara un efort prea mare)

-proaste pe zapada afanata si usor topita sau gheata

-foarte proaste la franare pe zapada si aderenta laterala. Ca puncte de reper: astazi si vineri in Bucuresti, au fost situatii in care a trebuit sa fac frana de motor cu a 2-a sau a 1-a pentru a ma opri. Mi s-a intamplat sa fiu cu a-1a aproape de oprire, sa calc ambreiajul iar ultimii cm sa ma duc sanie. Astazi de la iesirea din pasajul victoriei spre podul basarab nu am reusit sa opresc masina in frana de motor combinata cu frana de serviciu pana in semafor, m-am bagat in maldarul de zapada dintre sina de tramvai si banda doi xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx  Pe drum acoperit de zapada, cu a doua la ~ 1000rpm(nu ac de par, nu coborare foarte mare, nu drum inclinat, nu picior pe frana) pleaca masina in lateral.

Concluzia mea, cat se poate de obiectiva: sunt mai mult cauciucuri de toamna/primavara, in nici un caz mixte, si probabil pentru oras sunt suficiente daca iesi cand strazile sunt curate cat de cat. Pentru mine sunt cea mai proasta investitie in materie de anvelope. De acceasi bani se pot lua doua seturi de anvelope care isi vor face treaba mai bine in sezonul dedicat.

Ca experiente anterioare: stau in zona de munte si stiu cu ce se mananca mersul pe zapada sau gheata. Am condus Logan cu anvelope de iarna de 8-9 ani (Matador, nu ceva waw) nu am ramas inzapezit si nu am derapat vreodata. Am condus Dacia Papuc 4x4 dar in general cu fata decuplata, cu anvelope mixte matador si nu am derapat vreodata(neintentionat :D) sau sa am emotii la oprire. Loganul are montate acum Vikinguri de iarna iar pe drum cu zapada nu ma pot tine de el. Un prieten cu o masina identica dar echipata cu anvelope de iarna nu are emotii la un mers normal pentru vremea asta. Am mers pasager intr-un bmw, in aceleasi conditii, iar el nu avea probleme la franare.

As vrea ca postarea mea sa fie luata ca o parere personala, bazata pe diverse situatii si sper sa nu se atace cineva ca i-am jignit "papucii" :)

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Reciteste regulamentul forumului.

Multumesc pentru intelegere!

Marian

1

Link către postare

Ofer si eu un feedback, logan 1.4 mpi, 185 65 15.    Sofer tata, condus normal, vara super ok, pe ud foarte bune, iarna zice ca nu simte diferenta fata de anvelopele anterioare dedicate de iarna.  Deci eu zic ca sunt ok ptr un condus normal.  Eu le-am 'condus' foarte putin, doar am iesit de la spalatorie pe gheata ca la patinuar fara nici o problema. Eu zic ca ptr niste allseason-uri sunt ok. Ptr un sofer mai temperat.

Modificat de Mumus.
0

Link către postare

Taica miu are CrossClimate pe 195 65R15 si a cam ramas prin zapada pe stradutele din cartier...si pe ger dar si pe 1-2 gr. C. A dat la lopata...cu multi nervi...

1

Link către postare

Probabil nu stie sa conduca, sau era zapada mult prea mare si tare si a ramas masina cu burta pe sus... si sotia a ramas blocata, am urcat la volan si in 3 secunde eram iesit...

-2

Link către postare

Și eu sunt mulțumit de CrossClimate. Am apucat sa testez pe uscat, ploaie, zăpadă bătătorită, zăpadă neafanata, zăpadă cu gheata sub ea....Adică situațiile care le întâlnim când mergem la munte sau în condiții de iarna. S-au comportat ok in aproape toate situațiile, singurul caz unde am avut puține bătăi de cap a fost la zăpadă cu gheata sub ea. Acolo am fost nevoit să fac mai multe manevre inainte-inapoi că sa pot pleca ( eram parcat in panta și zăpadă era neafanata și gheata), desi cred că nici cu alte cauciucuri dedicate de iarna nu reușeam din prima sa plec. Mașina pe care le-am probat este o mașina obișnuită de familie (Opel Astra ST) și nu am abuzat absolut deloc mașina, am fost chiar puțin precaut deoarece știam că mașina nu ii echipata cu cauciucuri de iarna......deci în situații extreme nu stiu cum se comporta.

0

Link către postare

A 2a iarna trecuta cu CrossClimate. Nicio problema notabila, nimic de reprosat tinand cont de ceea ce sunt. :)

Recomand pentru o utilizare predominant urbana si pentru puteri sub 150cp. 

0

Link către postare
On 1/16/2017 at 7:46 PM, Mumus. said:

Probabil nu stie sa conduca, sau era zapada mult prea mare si tare si a ramas masina cu burta pe sus... si sotia a ramas blocata, am urcat la volan si in 3 secunde eram iesit...

Pai tocmai asta e ideea. Cu niste anvelope dedicate oricine isi face treaba.

0

Link către postare

Nu cred ca oricine ,  sotia avea de iarna :)

Modificat de Mumus.
0

Link către postare

Aham,. credeam ca vorbim strict de CC.

0

Link către postare

Si eu recomand cc, cand se vor toci cele de vara, voi pune cc si daca iarna nu vor fi ok, le pastrez oricum ca cauciucuri de vara, si macar voi pune gumele de iarna doar cand vine iarna grea, daca vine, avand garaj si 2 seturi de roti, si cric hidraulic,  in 30 minute pot schimba  un set de roti :)

Modificat de Mumus.
-1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.