Jump to content

Probleme Rugina


Beyond Invisible
 Share

Postare recomandată

Beyond Invisible

Buna la toata lumea, 

de curand a ars un bec de iluminare a numarului de inmatriculare si in momentul in care am vrut sa schimb becul am ramas surprins (neplacut), Touran-ul rugineste :(

dupa cum se poate vedea si aici. Cercetand un pic problema (pe forumurile nemtesti) am aflat ca e o problema cunoscuta atat la Touran cat si la Golf 5 / 6 si Audi A3. La cele fabricate pana in 2010 rugineste in special hayonul, in jurul acelor lumini pentru numar sau in jurul semnului VW dupa cum se vede aici, si capota. Cele fabricate dupa 2010 au alta problema, si anume crapa vopseaua in locurile unde este sudata caroseria, iar in timp rugineste (poza , poza poza poza poza poza).

Nu stiu cum e in alte tari, dar in DE incepand cu 01.01.2013 se ofera garantie contra ruginii doar 5 ani si doar pentru masinile care au fost servisate la reprezentanta VW.

Acum pentru a rezolva rugina de pe hayon trebuie sa scot din buzunar 250-300 Euro, fiindca pata de rugina e destul de mare si trebuie desfacut tot plasticul si prelucrat si pe interior. Dupa o inspectie atenta a masinii nu am descoperit si alte pete de rugina (deocamdata), dar nici optimist nu ma simt.

Inspectati bine aceste locuri "slabe" inainte de a va da batai de cap mai mari.

 

P.S: Asta e cu siguranta ultimul meu VW, daca o masina de 3-4 ani rugineste, apoi da-o in "§$&/(!" ei de treaba. 

Modificat de Beyond Invisible
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce sa scoti suma aia din buzunar ? Cauta un inhibitor de rugina, nu dau nume, ca s-ar putea considera reclama, si ai rezolvat treaba ! Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aceeasi problema cu rugina la becul care lumineaza numarul si pe capota. Despre hayon nu stiu daca a fost schimbat pina sa o cumpar eu insa capota i.am schimbat.o. in mod sigur nu este zincata. Pastrez inca vechea capota slefuita de vreo 4 ani si nu a ruginit inca. O tin intr.un depozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate ruginesc!!!

 

Garantia contra ruginei  nu este chiar asa cum crezi tu,  ea se numeste  "Durchrostungsgarantie"  adica cu alte cuvinte   "Durchrostung = Blechperforation"  deci  rugina are nevoie de mai mult de 5-10 ani sa perforeze o tabla de 0.75-1.0 mm, de aceea constructorii isi permit acesta garantie  ca argument ptr a vinde masini

 

In general ornamentele/accesorii de caroserie in momentul cand nu sunt corect fixate si misca la trepidatii freaca pe caroserie  indepartand vopseaua, grundul, statul de protectie antirugina ajungand pana la metal  si de aici  apare rugina, de aceea ptr acest tip de rugina nu se face producatorul vinovat....

 

Curata, inhibitor de rugina, si bucurate de ea.

 

Daca te deranjeaza asa de tare rugina  cumpara o masina cu caroseria de aluminium  sau fibra de sticla/carbon, dar si acestea au piese care sunt  din metal deci 100%  nu scapi de rugina.

 

Orice masina are rugina, rugina nu se uita la marca masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se mai fac masini ca in anii 2000. Pasatul meu din 2001 are doua sarituri de la pietre pe capota, de vreun an, care au inceput sa rugineasca, in rest nimic la vedere. Touranul din 2004 are haionul aproape gaurit si suprafete mari de vopsea umflata. Atentie la spalatorii, ca sunt unele proaste care parca au placeri deosebite sa bage jetul in cele mai ascunse crapaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu inhibitorul de rugina nu rezolvi mare lucru daca nu cureti foarte bine si asta o faci doar daca ai indemanarea si sculele care trebuie. Intr-un final tot la revopsit ajungi, depinde doar cand te decizi sa faci asta. Referitor la 400E ca sa vopsesti haion, eu zic sa mai cauti. Stai linistit ca nu e rocket science, poti merge si in alta parte decat reprezentanta VW ca orice service care se respecta are acces la un colorimetru si o baza de date a producatorilor de vopsea ca si VW tot de producator cumpara cand face masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

@ Rune

Sunt de acord ca toate ruginesc (la un moment dat) dar nu te astepti de la o masina noua ,care costa ceva bani, sa curga rugina din ea dupa 3-4 ani. Inteleg treaba cu ornamentele care vibreaza sau loviturile de pietricele care indeparteaza vopseaua, in timp ducand la rugina, dar la becurile alea de pe hayon ce vibreaza??? Este clar ca producatorii au redus mult calitatea productiei pentru profituri mai mari.

 

In alta ordine de idei, ma gandeam pe la toamna sa schimb "troasca" cu un A6, dar imi pun iarasi intrebarea cum "§$"%#* mea sa dai 60k E pe o masina care rugineste in 3 ani? (is pline forumurile nemtesti cu poze de h'Audi ruginite) in  timp ce o gramada de masini din anii 90 n-au macar o pata de rugina. 

Cel mai probabil mai merg cu asta pana se dezintegreaza complet de la sine.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam asta in toamna. Dupa iarna asta, rugina s-a accentuat. Trebuie sa fac ceva in privinta asta, foarte curand.

post-94975-0-69737700-1424454988_thumb.j

Modificat de stevendor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am gasit rugina la masina din semnatura, la capota si dadeam vina pe mexicani, dar se pare ca si nemtii sunt la fel.

Nu e ca in poza de mai sus-http://www.motor-talk.de/bilder/motorhaube-rost-bei-dauerelastischer-falz-abdichtung-mit-fotos-g55556073/2-rost-hinten-i205917895.html

dar daca nu vedeam , ajungea.

De vina este masticul care s- dezlipit si a intrat apa sub el, unde nu exista vopsea.

Eu l-am dat jos pe tot , am curatat bine rugina , inhibitor si vopsea. Sper sa nu mai apara.

Curatati foarte bine rugina cu perie rotativa si apoi inhibitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! ce inhibatori de rugina folositi? care au dat rezultate in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beyond Invisible

Sunt cam sceptic privitor la Coca-Cola :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fi !!   

 

are acid phophoric cat incape http://blog.fooducate.com/2009/06/30/11-quick-facts-about-phosphoric-acid-yes-that-chemical-in-coca-cola/

 

citeste punctul 6

 

Am masurat in laborator Coca Cola are un PH  de 2.4 .......

Modificat de Rune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut. 

Am si eu nevoie de cateva sfaturi , am cateva puncte de rugina pe praguri si pe la aripi pe margini , cea mai mare pata de rugina e de marimea unei monede de 50 bani, deasupra foliei de protectie de la coltul pragului sub usa, restul sunt de 1-2 cm, subtirele, dar ma deranjeaza vizual , majoritatea sunt la praguri si vizibile cand deschid usa .

UNde pot merge sa le rezolv ? Trebuie sa merg la o vopsitorie mai mare pentru vopsit praguri cu totul sau se pot reconditiona local ? NU ma pricep deloc la vopsitorie . 

Ma puteti indruma catre rezolvarea problemei? Incerc sa revin si cu niste poze exacte sa stiu la ce costuri sa ma astept. 

Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu toate ca nu esti aria potrivita iti recomand sa o faci la o vopsitorie care crezi tu ca e ok. Nu e dacie sa o faci cu grund si apoi cu pensula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut,poate sa mă ajute și pe mine cineva cu indicați cum se poate demonta aripa la touran.mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!