Jump to content

Sfaturi pentru Achizitie Second Hand - (Tiguan 5N & 5N2)


moolan
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Apelez la voi fiindca am nevoie de niste sfaturi si pareri de la niste profesionisti in vederea unei posibile achizitionari a unui VW Tiguan la mana a doua. Masina o cumpar pentru tatal meu, dar va mai pica din cand in cand si in mainile mele. Ca si criterii, aceasta trebuie sa fie diesel, confortabila, spatioasa, fiabila, preferabil Euro 5, consum de maxim 9 urban si 5-6% extra-urban si eventual o marja neglijabila de siguranta in momentul achizitiei (carte de service, vanzator de incredere, test in reprezentanta)

 

Sunt interesat de SUV-uri de dimensiuni mai mici sau break-uri..pana acum m-au atras cel mai mult Skoda Yeti, Superb si bineinteles Tiguan. Yeti nu prea se gasesc, iar Superb-urile sunt in mare parte (la fel ca si Yeti) aduse din afara vandute de samsari, in care...tind sa nu prea am incredere din motive evidente. (nu vreau sa supar pe nimeni si nici nu generalizez)

 

Revenind la subiect, am gasit un Tiguan care ma atrage, cu motor de 2.0 TDI, 140 CP, 2008, cutie manuala, Euro 4 cu urmatoarele dotari:

 

4 X 4, CUMPARATA DIN ROMANIA, PRIMUL PROPRIETAR, TAXA PLATITA SI NERECUPERATA, DUBLU CLIMATRONIC, JANTE ALIAJ R/18, BI-XENON, SCAUNE INCALZITE, OGLINZI INCALZITE, GEAMURI ELECTRICE, NAVIGATIE MARE CU TOUCHSCREEN, DVD, BLUETOOTH, TV, OGLINZI ELECTRICE, RADIO CD/MP3, SENZORI PLOAIE+LUMINA, ESP, COMENZI VOLAN, PROIECTOARE, PILOT AUTOMAT, AUTOHOLD, CAMERA MARSARIER, AUXILIAR, COTIEARA FATA SI SPATE, 2 SETURI DE CAUCIUCURI, MASINA DE NEFUMATOR, CONSUM ORAS 8,5%, AFARA 6,4%,

 

As pune inclusiv link-ul, insa nu sunt sigur daca este ok sau nu...

 

Masina este la primul proprietar, cumparata din Romania si ar avea 124 000 km iar pretul este de 9750 E.

 

Asa cum ziceam mai sus, sunt foarte interesat da parerile voastre, ne-fiind un mare cunoscator si ce m-ati sfatui in calitate de posibil viitor detinator de Tiguan? La ce ar trebui sa fiu atent cand vad/ testez masina? Ce recomandari aveti in privinta modelului? Dar de modelele mentionate mai devreme? Exista probleme cunoscute cu acest model?

 

Va multumesc anticipat si sper ca am postat unde trebuie! :)

 

post-20130-0-31415800-1416519716_thumb.j

post-20130-0-81757200-1416519753_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vdragos

    11

  • moolan

    7

  • syncmaster_001

    3

  • alexionescu01.86

    3

Ce pot sa-ti spun eu si sper sa ma insel,masina a fost lovita in spate.Se vede ca nu este la linie caroseria.Intreaba exact proprietarul si daca ai sansa sa o vezi,uita-te la anul de fabricatie a lunetei spate sa fie acelasi cu restul geamurilor masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, am inteles! Merci de sfat, apreciez! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit masina pe site.DIn alte poze pare ok spatele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil... aici nu pare. Oricum, o verificare atenta, o sa clarifice acest aspect.

 

deci, fa o verificare amanuntita la elementele de caroserie, o scanare - diagnoza - log in mers - ca sa vezi cum se prezinta si turbina, etc... dupa care ridicata pe elevator ca sa vezi pe sub ea cum se prezinta.... 

 

daca faci toate astea, ai toate sansele sa identifici daca exista probleme.... sau sa fie ok....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin, unde m-as putea duce pentru o verificare de genul? Presupun ca la un service recomandat? Aveti vreo recomandare? Cam cat-ar costa aceasta verificare?

 

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de localitate... daca este pt Bucuresti - iti pot da cateva recomadari, dar pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat esti dispus sa platesi pe un Tiguan 2.0 TDI / 140 Cp cu DSG din 2011 si cu km putini (pana in 50000) ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Florin, pentru Bucuresti m-ar interesa, da. Astept mesajul tau cu interes, merci mult!

 

@ @DRI@N, mi-ar trebui ceva mai multe detalii pentru a-ti face o oferta. Din cate-am vazut eu insa, Tiguan-urile din 2011 imi cam depasesc bugetul meu de 11k...dar depinde, sunt deschis ofertelor. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu e a mea ci a unei persoane pe care o cunosc foarte bine si care e intretinuta dar din pacate pretu-l pe care-l cere este aproape dublu fata de banii de care dispui tu .

Eu o sa pun link-ul 

http://www.autovit.ro/volkswagen-tiguan-C34654011.html

ca sa nu crezi ca masina nu exista .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma asteptam, iti multumesc oricum pentru interes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update: Am vazut masina si ca sa sumarizez totul cat mai scurt...regret ca am batut drumul pana acolo. Masina fusese lovita intr-adevar, dar in fata, arata oribil iar cei care o vindeau...ma rog..

 

Multumesc pentru sfaturi, declar acest thread inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mdeah been there done that.Asta este ,,problema" siteurilor de acest fel.Nu poti adauga comentarii la masini :)

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa pun sare pe rana, dar din ce punct de vedere arata oribil?

Spune-ne si noua, astora care nu se pricep, ca sa stim la ce sa ne uitam....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare. Vreau sa fiu si eu posesor de Tiguan.


 


Am gasit unul din august 2009, 2.0 diesel, 140 cp, motor CBAB, dar cu experienta, cam 180.000 de km reali. Masina e cu tractiune pe fata, nu integrala, asta ma tine pe loc. Pretul este 11.000 de euro, cam mare pentru mine. Masina are dotarile de la Trend and Fun fara ceva deosebit: nu are xenoane, RNS 510, masute in spate. Dar are senzorii de ploaie, lumini, park assist etc.


 


Verificarile arata ca totul e ok, dar tot nu sunt convins ca e pretul bun. Ce ma sfatuiti?


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte scumpa pentru kilometri si doar FWD. Inclusiv la dealeri gasesti 4WD, mai putin rulate si cu garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de reply. Da, asta mi se pare, ca e scumpa. M-am uitat pe site-uri cu masini SH din Romania si vad Tiguanuri numai 4x4, cam acelasi kilometraj in intervalul 11k - 14k, cu o medie pe la 12500 de euro.

Care ar fi un pret ok pentru ea? Masina e buna, nu am ce sa-i zic, si-mi place modelul, dar nu as da banii astia. Cu cat as putea sa o mai dau eu in cativa ani?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai gindeste-te ca e un Golf sau un Golf Plus mai frumos. Probabil maxim 8-9 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare superok dar:

1. E 1.4 TSI cu toate problemele pe care le implica aceasta motorizare (vezi topicul dedicat din aria tehnic si problemele celor cu Golf, Scirocco cu acest motor);

2. In parerea mea (am doi copii mici), Tiguanul nu e masina de familie sau cu greu se califica la masina de familie :) Passatul SW sau Skoda Superb break sau Octavia Break da. Sau Touran.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut sa achizitionez un Tiguan SH, cu cutie automata, clima automata, pana in 100-130k km

Nu conteaza daca e pe benzina sau motorina.

 

Imi puteti da cateva sfaturi care sa ma ajute in cautare?

 

Ce motorizare sa caut, de care motoare sa ma feresc. De la cati km in sus se preteaza a fi schimbate anumite piese si care?

Mentionez ca nu sunt un bun cunoscator al tainelor masinilor, iar despre Tiguan nu stiu mai nimic.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut,

Ma tot gandesc la achizitia unui Tiguan si am cateva intrebari.

1. Nu gasesc modelul Track&Field, majoritatea sunt Trend sau Sport-Style. Se poate transforma in modelul Track ? Am nevoie doar de spoilerul fata cu accesoriile (grile, scut sau ce mai are) ? Cat ar costa ?

2. Nu am prea vazut modele TDI de 170cp. Sunt asa rare ?

3. Motoarele 2.0TSI sunt problematice ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

vreau sa achizitionez un Tiguan 20 TDI 4motion, 140 PS 2008,DSG, 

am o oferta la 10.000 euro. masina e full, navi, piele,carlig, panorama.......

treaba e ca are 220000km.

eu locuesc in gemania si masina va ramane aici. are carte la zi dar totusi imi este frica de ce ar putea cadea pe ea. turbo,injectoare ... 

Astept sfaturile voastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor. Doresc sa achiziționez pt soția mea un tiguan cel puțin din 2013 sub 50000 km, manuala diesel Buget cam 20000 euro. Ceva sfaturi, tracțiune integrala sau nu ce motorizare sa aleg etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n changed the title to Achizitie Tiguan (5N & 5N2) SH - Sfaturi
  • Andrei_72 changed the title to Sfaturi pentru Achizitie Second Hand - (Tiguan 5N & 5N2)
  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic
  • R_a_z_v_a_n pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!