Jump to content

Montare volan octavia 3 pe octavia 2 preFL


andreialex
 Share

Postare recomandată

Volanul a fost montat in aceasta dupa-amiaza, multumita lui Florin.

O singura problema am intampinat: cablul pt airbag nu era bun (mufa care intra in comenzi nu s-a potrivit). Se pare ca este pentru alt tip de masina (parca Passat CC).

Noroc ca a avut Florin alt cablu la indemana.

 

A fost inlocuit calculatorul de coloana si can gateway. Asa cum era de asteptat nu functioneaza toate butoanele de pe volan.

Merge doar sa comuti intre posturile deja memorate, de asemenea merge sa dai cautare pentru posturi noi (SEEK).

Ceea ce ma enerveaza cel mai mult este ca rotita de volum nu schimba volumul (mai tare sau mai incet) daca invart de ea, dar daca apas pe ea radioul este pus pe MUTE.

Prin urmare, singurul lucru ce ramane de facut este sa caut niste ceasuri de FL pentru a obtine functionalitate 100%.

 

Exista vreun voluntar care are FL cu o dupa-masa libera pentru a putea verifica? Florin se va ocupa de operatiune montare/demontare.

As aprecia ajutorul si sunt sigur ca sunt si alti colegi de forum care ar fi interesati sa afle daca functioneaza.

 

Gasiti mai jos o poza cu volanul montat.

Seara buna!

 

IMG_20140728_201024.jpg

Modificat de andreialex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andreialex

    26

  • andrei_221

    12

  • F l o r i n

    12

  • spaceunu

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

NU o sa mearga nici cu ceasurile de FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

speranta moare ultima. de aceea as vrea sa testez, ca sa nu cumpar ceasurile degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem cu ce testa.... si oricum, incercam - dupa aia putem trage o concluzie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te ajut daca vrei, ti-am zis de atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci bZ1!

Ai PM!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o2 generatia ta ca sa mearga comenzile oem de pe volan pe rns510 sau similare se instaleaza un fix pentru acest lucru. Deci, la tine, ci volanul nou ar merge cu rcd sau rns.

Si ca sa testezi ceasurile noi trebuie modificarari de fire si mufe la ceasuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai urmeaza si rns cand voi lua salariul :))) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal am o skoda octavia fl fabric noiembrie 2011 si as vrea sa stiu daca se poate inlocui volanul meu care nu este multifunctional cu unul multifunctional ,cel cu comenzi pe el.mentionez ca am pe masina maxi-dot si navigatie columbus rns 510           va rog un raspuns ca sa stiu daca merita deranjul   multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si pe langa volan ce trebuie sa mai cumpar vreun modul ceva si stiti pe cineva care sa al monteze  mersi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut ce calculator de coloana ai pe masina, daca suporta sau nu comenzi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si unde trebuie sa ma uit ca sa vad,sau ami dau seama din seria de la masina mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faci o scanare cu VCDS pe adresa 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi si acolo ce trebuie sa vad vreun cod ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, postezi aici atat Pn software cat si cel hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin , am si eu o Octavia 2 din 2008  1.6 benzina cu volan normal si as dori sa l schimb cu unul cu comenzi

as dori sa iau si eu legatura cu tine pt o scanare si niste pareri si pt schimbarea ceasurilor de bord

merci frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal anca nu am facut scanarea cu vcds dar dupa ce o fac postez aici si mai vb o seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal de preferat daca gasesc volan de o2 facelift cu comenzi pe el..dar Daca se potriveste de o3 nu e problema.ati pe cineva caré are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal anca nu am facut scanarea cu vcds dar dupa ce o fac postez aici si mai vb o seara buna

Cine e anca?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anca e ,Încă :)

Modificat de giony82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal de preferat daca gasesc volan de o2 facelift cu comenzi pe el..dar Daca se potriveste de o3 nu e problema.ati pe cineva caré are

 

cauta de O2 FL pe la dezmembrari - iti trebuie si cablajul plus calculator de coloana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!