Jump to content

Buzzer sau switch defect?


mobydic
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Am o mica si enervanta problema cu Ibiza mea 1.2 fabricatie 2009...daca se poate sa-mi dati o mana de ajutor.

Dupa un drum de munte, tipic romanesc, am constatat ca e liniste mare in masina atunci cand semnalizez (semnalizarea functioneaza) sau cand uit farurile aprinse.

La deschiderea usii se auzea un zgomot ca o amorsare de pompa...a disparut si asta. Plafoniera ce semnalizeaza usa deschisa functioneaza. Cineva imi zicea de un switch din usa si de un buzzer...ce este de facut.

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafoniera se aprinde la deschiderea usi soferului? Intr-adevar cand este switch-ul defect din portiera soferului, nu mai amorseaza pompa de benzina la deschiderea portierei. Pune vag-com pe ea si vezi ce eroare ai stocata. Poate este o lipitura crapata pe placa broastei desi ma indoiesc atat timp cat spui ca plafoniera se aprinde la dechiderea portierei

L.E.- rog uun moderator sa uneasca posturile in topicul adecvat,pe viitor Mobydic foloseste functia search

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt problema cu avertizarile - este buzzer-ul ars. Trebuie inlocuit- se dau jos ceasurile, se desfac, se scoate buzzerul vechi si se monteaza altul nou.

 

pt cealalalta problema - trebuie reconditionata yala, inlocuit switch, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru solutiile oferite si scuze pentru eventualele neplaceri create cu aceasta postare...e prima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...da, se aprinde plafoniera la deschiderea usii

Cand totul era ok situatia era asta:

-usa deschisa cu faruri uitate aprinse...buzz, plafoniera aprinsa, zgomot amorsare pompa benzina.

-semnalizare pusa...buzz

-plecare cu frana de mana...buzz

-rezervor gol...buzz

Acum din toate astea doar plafoniera este in regula.

Este posibil ca acel switch sa aiba mai multe contacte ???...pentru fiecare functie in parte???

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.... are mai multe functii - da ..... dar semnalizarea, nu e din switch - e din buzzer - e boala comuna, am schimbat mai multe pana acum....

 

daca plafoniera lucreaza normal - atunci nu ai de de sa inlocuiesti switch-ul.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin...am priceput

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut prieteni,

Am un Seat Leon 1P ,14 din 2008 la care trebuie sa-i schimb buzzerul.
Am tot cautat un link sa vad cum as putea sa dau jos ceasurile fara sa rup ceva.Vizual nu am vazut niciun surub,banuiesc ca plasticul de peste este prin in cleme rapide la fel ca si la radio.Asadar daca aveti informatii sau vre-un link cum se face v-as fi recunoscator.
Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, are cleme, trebuie sa tragi cu atentie de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca are cleme dar de unde trag?Am vazut ca se folosesc un fel de cheite sau lere pt desfacerea lor dar unde le introduc?

Un link sau ceva poze ar face cat o mie de cuvinte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,multumesc pt poze.

Totusi inca sunt in dubii,poate reusiti sa ma luminati.

Banuiesc ca trebuie sa incep cu instructiunile din prima poza,notata cu 1.Deci trebuie cumva sa ajung in partea dreapta a volanului la acele suruburi,dupa ce am dat jos radio?

Trebuie sa dau jos si panoul de deasupra radio-ului?

Poate reusiti sa-mi atasati si instructiunile chiar daca sunt in engleza sau eventual sa-mi dati un PM cu partea respectiva din documentatie.

Multumesc anticipat!

Modificat de Paulorossi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc colegului GTD,cu ajutorul documentatie de mai sus am reusit sa schimb acel difuzor(buzzer)

Ca sa dai jos ceasurile este nevoie sa dai jos radio-ul(cu lere) si panoul de protectie pt comenzile de climatizare(2 buc surub TORX si cleme).

Ulterior placa ce acopera ceasurile este fixata in 3 suruburi TORX accesibile dupa ce ai demontat cele mai sus mentionate.Dupa ce desface aceste suruburi se declipseaza cu grija acea placa.In final ceasurile sunt fixate in 4 suruburi TORX ,cele e de jos mai greu accesibile.

Difuzorul l-am fixat in locul celui vechi,nu incape in adancime pana acolo dar incape o parte,pt siguranta l-am fixat cu Loctite.In final am rupt cu patentu si plasticul din spatele difuzorului,aveam impresia ca loveste difuzorul in el.

Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!