Jump to content

Sfaturi la ridicarea unei masini de la dealer


pliktisit666
 Share

Postare recomandată

Ieri am fost invitat sa ridic masina un Passat Highline 1,6 FSI, negru interior bej ...in fine sunt incantat de masina, m-am uitat la zgarieturi in interior peste tot nu stiu cum naiba mi-a scapat dar tocmai cand am ajuns cu ea acasa si a deschis cineva usa din dreapta eu fiind la volan am observat ca partea de sus a fetei de usa dreapta fata (cea de culoare neagra care se uneste cu bordul) este rupta pe o suprafata de 3 cm. Ca tot omul am dat telefon agentului de vanzari si i-am comunicat ce am vazut ramanad ca in seara asta sa vada si el si sa vedem ce se poate face. Ridic si eu o intrebare a mai patit cineva asa ceva sa gaseasca unele plastice sparte si care a fost rezolvarea si daca intamplator stiti cat ajunge bucata aia ? Se pare ca am un noroc :) dar asta e in rest sunt incantat de masina si alte defecte nu am mai observat inca :).Oricum tind sa cred ca plasticul ala a fost rupt de baietii din servis sau cine naiba stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DArtagnan

    13

  • R4z

    5

  • K

    3

  • PH-11-WRC

    3

Top Posters In This Topic

Veste buna :blink: Aseara cand m-am prezentat la dealer au vazut masina, au fotografiat-o si au dat comanada de o fata de usa noua desi se putea schimba doar plasticul ala, ei au optat pentru schimbarea intregii fete de usa. Au ramas si ei surprinsi cand au vazut si au spus ca nu li s-a mai intamplat. Patronul dealer-ului le-a cerut sa faca schimbarea intregii usi, initial dorindu-se doar schimbarea respectivului plastic.

Dealerul de la care am achizitionat masina este reprezentantul pe jud. Vrancea. S-au purtat civilizat si ei ramand la fel de surprinsi ca si mine de altfel cand am descoperit plasticul ala rupt.

In rest sunt mai mult decat multumit de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

e bine sa auzim ca se intampla si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine macar ca s-au purtat civilizat si european in acelasi timp!Totusi e prima oara cand aud de asa ceva la o livrare de masina!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Salut!

Maine imi vine masina mea !!! Ce fac ? :) Ce se face cand ridici o "bijuterie" din asta ? Eu unu pana sa semnez procesul de predare primire as vrea sa o vad, sa verific existenta tuturor dotarilor comandate si eventual sa dau o cheie ( daca n-are motor ? ;) glumesc, desigur...). Voi ce ziceti ? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, verifica toate dotarile pe care trebuie sa le aiba. Verifica si compartimentul motor si portbagajul.

Ti-as recomanda o verificare vizuala mai atenta a exteriorului: faruri, stopuri, vopsea, oglinzi, cauciucuri, etc. Orice constatare gen julituri, zgarieturi, etc. dupa semnarea procesului-verbal de receptie implica altceva. La interior, ... la fel. :(

Desigur, daca ulterior receptiei descoperi ceva defectat, apelezi la garantie.

Daca ai pe cineva care se si pricepe si te poate ajuta, apeleaza cu incredere la el.

Receptia unei masini noi o singura data o faci !

OT: Felicitari pentru achizitie, sa te bucuri de ea, cat mai multi km fara evenimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Maine imi vine masina mea !!!

De cat timp astepti? Si eu am comandat o O2 ieri :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept de 2 luni si o zi! Pe 6 decembrie am facut comanda .

Off....nu mai am unghii la degete :( Am ros tot de draci , nervi si nerabdare :P Sa nu ajungeti ca mine ! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verificati de zgarieturi, vedeti oglinzile ( eu am oglinda dreapta pocnita :( masina fiind luata de noua. ), uitati-va la vopsea atent, in fine, cascati ochii tare de tot.

Eu personal am vazut un seat leon nou noutz pe care il pregateau de vopsit. Mai ales la cazul a3-ului care intarzie neasteptat de mult. Va urez succes.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De verificat si ornamentele!

Cand am ridicat eu masina,ea se numea ABIA in loc de FABIA.

Am observat,am sesizat dealerul si mi s-a rezolvat problema gratis,in service-ul lor.

Atentie si la cartile masinii!

Eu a trebuit sa ma intorc a doua zi dupa una,de care dealerul ori uitase,ori o promisese unui prieten care o pierduse pe a lui :)

Modificat de adi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Acest thread ar trebui sa fie full the comentarii, va rugam ce-i mai veterani care au trecut prin aceste momente deja sa ne spuna si noua ce facem in momentul primirii masini.

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Acest thread ar trebui sa fie full the comentarii, va rugam ce-i mai veterani care au trecut prin aceste momente deja sa ne spuna si noua ce facem in momentul primirii masini.

Multumesc mult

Subscriu!

Si eu trebuie s-o iau maine sau poimaine (va dati seama ca stau ca pe ace, dupa 4 luni de asteptare...) si habar nu am care e procedura. Singura masina pe care am mai luat-o noua a fost un Cielo acum vreu 3 ani si ceva insa totul s-a desfasurat atat de repede si eram atat de nerabdator sa plec cu masina de la dealer incat cred ca am sarit peste orice verificare (de, era prima masina si, mai mult de atat, nici nu avea optionale care ar fi putut lipsi... :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Acest thread ar trebui sa fie full the comentarii, va rugam ce-i mai veterani care au trecut prin aceste momente deja sa ne spuna si noua ce facem in momentul primirii masini.

Multumesc mult

Cand te duci sa rici masina esti UD tot. Mai ia pe cineva cu tine -cap limpede- care sa o inspecteze cu atentie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cand coboara de pe trailer are o foaie de predare primire in care scrie tot ce are masina mai ales partile care se pot "pierde".

Ideal ar fi sa luati o copie dupa aia la contractul de vinzare-cump.

Daca nu se poate se verifica toata masina cap coada mai ales optionalele. Verificati la tipul de masina ce trebuie sa fie pe ea standard si apoi verificati optionalele.

eu la a mea am luat ca optional o plasa mai mica de portbagaj si nu am fost acasa sa iau masina s-a dus nevasta si a luat "plasa" adica nu i-au dat plasa aceea mare ca se pune pe fundul portbagajului si i-au aratato pe asta optionala ca aia e. Iar cand am venit eu acasa dupa o saptamana si am vazut ca nu e am fost la ei si au avut tupeul sa zica ca ei au predat masina complet cu plasa cu tot. Asta e pt ca nevasta-mea semnase deja de primire. O plasa de aia e vro 3 mil cred.

Iar sistemul de parcare de la spate nu mergea si facea un beep lung la bagat in marsarier (eroare). Cand a luat masina au insistat ca asa trebuie sa faca si iar nevasta-mea nu a stiu chestia asta, am fost la ei sa il repare era o mufa crapata la unul din senzori l-au schimbat dar dupa ce au avut tupeul sa zica ca am lovit bara si de aia nu mergea.

A si vedeti ca dealerul are tupeul sa iti bage hartia de primire in fatza sa o semnezi inainte de a vedea masina in nici un caz nu faceti asa ceva ca sunteti arsi.

Verificati seria de la sasiu cu cea de pe certificat, de pe contract daca are si mai ales cu cea de pe carnetul de service. la mine au gresit seria de pe carnetul de service au inversat 2 masini idiotii si acuma astept de vro 2 luni sa il schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea va veni peste circa 5 saptamani, asa ca sunt super-interesata de tot ce scrie pe aici. Ca experienta proprie, pot sa va spun ca la prima masina pe care am cumparat-o nu am observat ca avea un far crapat! Nu se vedea cu ochiul liber; peste putin timp, cand am spalat-o "milimetric", am dat cu unghia pe geamul farului si am simtit ca "agata". Era absolut imposibil sa-l fi crapat eu in doua saptamani, cand am umblat cu ea cu foarte putin, cu mare grija si fusese parcata intr-o curte foarte mare, la distanta de alte masini. Asa ca... atentie mare.

Un coleg forumist m-a sfatuit sa verific si roata de rezerva, in sensul ca sa vad daca e noua :D , daca are acelasi tip de cauciuc cu celelalte patru :) si daca are in ea cricul si cheia de roti! Va urez succes si... fiti cu ochii-n patru!

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"daca are acelasi tip de cauciuc cu celelalte patru"

...ar trebui sa fie la fel? Precizez ca am comandat jante de 16 inch, si roata de rezerva ar trebui sa fie la fel ca marime si tip anvelopa?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi forumisti :), eu unul am facut un fel de lista "de verificat" pe care am printat-o si abia astept sa vina masina ca sa o folosesc .. cu mici influente de pe un alt site, dar e completa si poate ajuta pe oricine e nou sau pur si simplu nu are habar ce trebuie de verificat ..

Am inteles ca o sa ma pomeneasca toata viata consilierul de vanzari, daca folosesc lista asta la predare/primire .. insa e masina mea si vreau sa fie totul perfect la ea :D

Aveti atasamentul, sper sa va fie de folos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere .. oricand :), revin cu impresii dupa ce voi ridica masina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o vei ridica ? Eu intre 20 si 24 martie.

Referitor la docul postat pare exagerat la unele chestii, parerea mea personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam si eu de sfaturi. Pica bine! Am adaugat la doc-ul atasat mai sus si lista de optionale cu care ar trebui sa vina masina si chiar le voi folosi :) O sa va povestesc reactia dealerului maine (sau poimaine :D )

Modificat de koon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@D`artagnan .. lista e foarte cuprinzatoare, pot spune chiar "profesional" creata pentru verificare, normal ca nu o sa stam sa facem chiar toate minunile de acolo, pentru fiecare dintre noi in parte exista unele lucruri de verificat .. si pana la urma e la latitudinea noastra cat de mult intram in detalii :), daca e sa ne uitam si sub masina .. faca dealerul spume, clar ! Masina imi vine pana luni 27, cel tarziu :D

Modificat de vrajit de fabia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!