Jump to content

senzor placute frana fata


mihai p
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor,

Am o nelamurire la un Seat Altea Freetrack, am schimbat placutele fata si am descoperit ca nu poseda senzor pentru uzura( nici masina si nici placutele care erau din fabrica pe masina). Problema este ca noile placute poseda senzor de uzura dar nu am unde sa-i infig mufa (momentan am legat-o de o brida metalica de la roata stanga care, culmea, are exact rolul de a sustine mufa de cuplare a senzorului de pe masina - dar care nu exista). Am studiat mai multi producatori de placute fata si la toti placutele veneau cu senzor de uzura. Ma gandesc ca sigur nu a avut din fabrica dar banuiesc ca se poate face un retrofit. Ideea este daca pentru modelul acesta se poate gasi cablajul respectiv ?! Sau este compatibil unul de vw ? Si cel mai important, unde se leaga capatul celalalt al cablajului?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o mufa 2 pini si 2 fire si le duci in ceasurile de bord si activezi optiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. Faci sa para atat de simplu... :)  Tin minte ca m-am chinuit sa leg luminile la picioare pe nu mai stiu ce pin la centrala electrica de am albit. Iti dai seama sa leg 2 fire in bord ce inseamna pentru mine. Daca poti sa ma ajuti cu informatia in ce mufa trebuie' sa ma leg in bord si la ce pini, raman dator de cinste.  :beerchug: (cu Vag-Com-ul am cautat si am vazut ca nu este activa optiunea pentru uzura placute, deci stiu macar de unde sa o activez).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o singura mufa la ceasurile de bord, cu 36 pini si un fir il legi la pinul 22 si celalalt la un fir de masa.

 

Mufa
senzor placute frana           1J0973802 

  Pini mufa 000979131

Garnituri pentru fire - 2buc 357972740E 

Garnitura mufa 1J0906102

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Operatiunea nu e foarte complicata, dureaza maxim 30 de minute. Daca ai reusit sa faci legaturile pt. luminile din zona picioarelor sunt convins ca o sa reusesti si instalarea cablajului pt. nivelul uzurii placutelor de frana.

 

 

post-6090-0-80036700-1362037396_thumb.jp

post-6090-0-07365200-1362037407_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca nu vrei sa te bag la o asa operatiune poti taia firul de la placuta fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy - merci frumos pentru timpul acordat - informatii complete ca intotdeauna  :icon_thumleft: 

 

@starchaser - multumesc pentru increderea acordata - m-ai intaratat sa rezolv problema  :D 

 

@robi_zet - buna solutia dar ideea este sa completam ce au economist Domnii de la Seat  :lol: 

Ma duc pe la dezmembrari sa gasesc mufa si sa fac cablajul conform indicatilor.

Spor la treaba tuturor.

Modificat de mihai p
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, cand vine caldura am sa te rog sa facem aceasta operatiune  la seatul meu, ma cam streseaza ideea ca nu am senzor la placutele de frana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-ar stresa idea daca as avea senzor pt. placute :D ; cu cati senzori mai putin de genul acesta(placute frana, centura de siguranta etc etc) cu atat mai bine, pt. mine. Am schimbat anul trecut franele toate si am taiat acele fire pt. senzor cu cea mai mare placere dar sa mai imi montez eu cu mana mea...cui ii trebuie "Spor la treaba!" Cu cate lumini si semnale de genul asta pe bord cu atat mai bine. Dupa ce va puneti si se vor aprinde la un moment dat veti intreba tot aici pe forum cum sa reseteaza sau cum se dezactiveaza ca va enerveaza de cate ori dati contact. :soothe[1]:

Scuze de OT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, cand vine caldura am sa te rog sa facem aceasta operatiune  la seatul meu, ma cam streseaza ideea ca nu am senzor la placutele de frana

Facem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Stie cineva cum se numesc pinii din poza?papuci, un fel anume sau... se gasesc de cumparat? Precizez ca firele sunt de la senzor uzura placute frana, mai exact firele ce vin de la caroserie. Mersi.post-67642-0-38106800-1365886709_thumb.j

Modificat de catarapid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede prea clar in poza. Vad ca nu ai mufa acolo. Te intereseaza pinii sau mufa ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza nu e facuta de mine,..e preluata...pinii ma intereseaza, mufa o am...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Mufa
senzor placute frana           1J0973802 .

Aveti idee unde gasesc asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descoperit ca si pe Altea din dotare nu am acest senzor de uzura frana, insa pana acum nu i-am simti tocmai lipsa.

Macar odata pe an tot merg la service si atunci ii pun pe mecanici sa se uite atent la placute, si sa verifice ochiometric uzura.

Daca ajung la 4mm grosime ma autosesizez si ma pregatesc sa le inlocuiesc cat de repede.

Placutele astea nu se uzeaza asa cu una cu doua, si intre service-uri tot aflii ca trebuie sa le schimbi.

 

 

Apropoo solutia propusa aici cred ca iti semnalizeaza ca ai o problema cu una din placutele de frana, dar nu da nici o indicatie care e exact problema gen stanga fata ..

(Ma gandesc ca daca sunt  doar 2 pini  la ceasurile de bord, ar trebui conectati implicit aici toti senzorii de la cele 4 roti , toti legati in paralel..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista decat un singur senzor, pe o singura placuta, de obicei pe stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul asta devin din ce in ce mai convins ca sistemul de avertizare cu un singur senzor pe fata stanga  e relativ inutil.

Intotdeauna am schimbat placutele de pe puntea fata(eventual si discurile) mai des decat cele de pe spate din motive de uzura neuniforma (respectiv motive economice, inlocuiesc aceste consumabile doar daca e cazul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul de uzura al placutelor nu s-a montat din fabrica pe nici un Seat de pe PQ35.

 

Referitor la sistemul in sine, nu exista nici un senzor de uzura pe placute.. E un sistem rudimentar.

 

E doar un circuit inchis (un cablaj / fir electric - cum vreti sa ii ziceti),iar pe masura ce se uzeaza placuta, circuitul se deschide si apare martorul in bord. 

 

Luati in considerare ca martorul NU e disponibil pe toate versiunile de ceasuri de bord! Adica ledul nu e montat fizic pe placa ceasurilor si nici nu se poate lipi, pt. ca lipsesc circuitele.

 

Sistemul e pus doar pt. placutele de la o roata pt. ca teoretic placutele se schimba in acelasi timp si teoretic au uzura aproximativ egala. 

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut ca nu am senzor in bord pentru placute, oricum eu verific grosimea placutelor o data la 1-2 luni, nu am nevoie de asa ceva. Eu i-am explicat lui stegosaurus cum e problema in teorie, in practica nu aveam de unde sa stiu inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, tu ai martorul in bord. Toate clusterele cu display maxidot suporta afisaj pt. uzura placutelor (si din cate tin eu minte tu ai maxidot).

 

Ma refeream la ceasurile de bord cu display mic. Initial am concluzionat ca cele care nu suporta CB (nu afiseaza trip, consum, range etc) nu afiseaza nici ledul pt. uzura placutelor. Insa ulterior am dat peste niste ceasuri care suporta CB si care nu aveau ledul respectiv lipit pe placa.

 

Nu stiu care e algoritmul, insa ce e sigur e ca cele cu maxidot afiseaza (vezi si poza de la inceputul topicului).

 

Pt. verificarea concreta daca ceasurile non-maxidot suporta sau nu, se poate activa martorul fara a se instala si cablajul prin recodarea adresei 16.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vad senzorul ala ca o asigurare in plus pentru cei care nu au timp sa verifice grosimea placutelor, nu se pricep sau pur si simplu nu vor sa o faca. Avand in vedere uzura uniforma a placutelor, mie nu mi se pare o modalitate sigura de a sti daca trebuie schimbate placutele sau nu. Tineam eu minte ca am vazut martorul in bord, dar nu eram sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul ala e egal cu zero, cum ziceau si colegii mai sus.  Nu te ajuta cu nimic, doar cu faptul ca te poti lauda pe forum ca ai "Senzor de uzura la placute" :))

Tot "ochiu' sau subleru' " ramane baza.

 

Nu stiu exact cum e la facelift, dar la modelul anterior martorul ala apare la ceasurile cu maxidot in zona mesajelor (in partea de sus a displayului, unde apare si mesajul de alimentare sau completare lichid de parbriz).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La facelift cred ca e in ceasul din dreapta, cel pentru turometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!