Jump to content

Oglinzi laterale (Touareg 7L)


cidul
 Share

Postare recomandată

Din pacate nu merge cu " tinut lung pe butonul de inchidere de la telecomanda"  

Trebuie sa vad cu VCDS daca gasesc ceva, revin, desi am citit pe undeva ca nu o sa mearga codat, doar cu un releu aditional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Red eu am cautat dar nu am gasit nimic in legatura cu asta. In principiu Touareg-ul 7L nu prea suporta multe activari/codari fiind totusi conceput in 2002 deci generatie Golf4/Passat B5. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu merge cu VCDS-ul asa ceva, la Touareg 7L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare exista vreo solutie ? Releu aditional care sa ia semnal de la inchderea centralizata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cu un simplu releu, nu. Cu modul dedicat, cablat toata masina....pana la oglizi, posibil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

la touareg 2007, facelift. 

bag in R si se lasa oglinda dreapta in jos pentru a vedea bordura. 

apoi bag in D si oglinda nu se ridica la pozitia initiala, nici dupa ce prind viteza.

stie cineva cum trebuie sa o setez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, 

de cateva zile am o problema cu oglinda din partea soferului si anume nu mai incalzeste. Cea din dreapta functioneaza normal . Am verificat circuitul de incalzire al oglinzii si nu este intrerupt. Am masurat daca am tensiune pe cele 2 fire, si am avut aproximativ 13.9 V (asta la prima masurare). M-am gandit ca poate e un contact imperfect, le-am curatat, montat si nimic. La a doua masurare tensiunea pe fire era 0,98 V . 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E arsa oglinda, mai exact rezistenta ei. Cat are rezistenta masurata cu ohmetrul?

Ar trebui sa aibe cam 10 ohmi, daca e peste e dusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da quote la postul anterior ! 

Am curatat si am mai strans papucii si acum functioneaza , probabil nu faceau contact bine . 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
mateiconstantin22

Servus. Am o problemă cu ambele oglinzi laterale, în sensul că reglajul acestora funcționează intermitent la acționarea joy-stick-ului. Se aud motorașele, dar oglinzile nu se mișcă, decât dacă le ajut cu mâna. Fenomenul este mai pronunțat la reglajul sus/jos. La stânga/dreapta merge. Am dat jos sticlele și totul pare în bună stare la interior. Am crezut că este mecanismul blocat, l-am mișcat cu mâna și pare a fi ok. Oare aș putea folosi ceva soluție de curățat? Ar trebui înlocuite? 

Încălzirea funcționează.

Modificat de mateiconstantin22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa incerci sa cureti colectoarele la motorase, sa desfaci ansamblul de reglaj , sa il faci bucati, sa scoti si desfaci motorasele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mateiconstantin22

Nu da quote la postul anterior , este impotriva regulamentului !

 

Mulțumesc

Pare destul de complex mecanismul... Ai făcut asta până acum? Nu risc să nu îl mai pot asambla? Are ceva arcuri/bile/lamele elastice la interior care pot sări în toate părțile la desfacere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 21.03.2018 at 7:48, Johnny a scris:

Nu necesita înlocuirea lor. Se pot repara. Se desfac motorașe le, se decapsuleaza și interior sunt niște rotițe de plastic care merg cau un angrenaj. Aceste rotițe sau dezlipit practic de pe suportul lor. Eu cu picătura am rezolvat problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Revin cu un update .Am avut și eu o problemă la una din oglinzi , nu mai functiona sus-jos , stânga-dreapta mergea și am trecut la demontat și reparat motorașul. Încerc sa atașez poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!