Jump to content

Porsche 924 Turbo 1980: Un proiect in desfasurare


MOTANUL

Postare recomandată

Tinand cont de masina mai bine o parchează asa Si nu trece nimeni pe lângă ea decât să vină Gheorghe zdrang cu usa n ea. @MOTANUL baftă n continuarea. P.s hai ca lista nu e lunga:))

Link către comentariu

Eu am glumit!   ? Eram in drum catre casa si am profitat de locurile alea goale sa fac 2-3 poze (cateva zeci de secunde am stat acolo). Si mi-am continuat drumul ca nu acolo tin masina.

Aveam doar pozele din subsol care schimba destul de mult albastrul ala inchis-indigo. Si am vrut 2-3 poze la lumina naturala si cu jantele astea.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De facut nu fac nimic - doar lungesc lista

 

To do list ar fi asta:

- montat aparatorile de noroi spate

- vopsit jante originale pe 15"

- oglinzi electrice - nu merg

- antena

- schimbat rulmentul de la placa de presiune (mai e acolo inca un rulment in fata de verificat)

- schimbat distributia si pompa de apa

- ghidaj fise bujii (au niste ghidaje si la masina asta lipsesc - atârna pe acolo si se freaca de motor)

- nu merg luminile de ceata

- nu merge degivrarea

- revizie AC (posibil inlocuit reparat compresor)

- retapitat scaunele - si vazut restul (mocheta spate).

- chedere usi + geam pasager (e clar si restul verzui). Asta verzui e zgariat - acum e unul fara zgarieturi dar nu e bun ca nuanta.

- poate reusesc sa fac sa mearga tot cu aceeasi cheie (acum am o cheie de contact si alta usi si portbagaj).

- stergator luneta (este unul acum montat - dar nu e original)

-picura ulei in zona turbinei (trebuie curatat si vazut daca sunt conductele, furtunele sau altceva)

- o bucsa mare de la bara de torsiune de pe partea stanga trebuie schimbata

- frana de mana - tine f. sus (sa vad daca e ceva de schimbat sau doar reglaj)

Link către comentariu
  • 9 months later...

Silviu, masina ta e speciala. Am admirat-o cateva minute la intalnire, arata foarte bine. Mi-a placut mult mirosul din masina, o combinatie de ulei si benzina, tin minte mirosul asta din muzeele auto pe care le-am vizitat.

Ma motiveaza sa iau un Porsche pe care sa il pastrez si folosesc de cateva ori pe an, poate ma alatur voua cu un 911.

Link către comentariu
On 9/27/2019 at 8:29 AM, Cristian said:

 Mi-a placut mult mirosul din masina, o combinatie de ulei si benzina, tin minte mirosul asta din muzeele auto pe care le-am vizitat.

Mirosul asta tine nevasta la distanta ?? La prima masina nu am reusit sa scap de el.

La asta o sa fac o tentativa. O sa pun garnituri noi la galerie, turbo - am identificat de unde vine mirosul de benzina. Pentru al 3-lea an consecutiv am participat la raliul Memorial Giurgiu. Mai adaug o poza si de la Raliul Brasov (de acum 2 saptamani).

WhatsApp Image 2019-09-28 at 17.44.24.jpeg

WhatsApp Image 2019-09-15 at 19.05.19.jpeg

Link către comentariu
  • 1 year later...

Anul asta am iesit cu masina la mai multe evenimente. De regula cu surate de vârsta ei. (Motorpark Adancata, Raliul Memorial Giurgiu, evenimente private, etc).

Masina s-a comportat exceptional - nici un eveniment tehnic nedorit pana acum.

 

120282633-1720803194749127-2967403841825 120482526-1721936451302468-2502714800910 120504380-1721935814635865-5214849086019

 

0146-SSD-8287.jpg 0537-SSD-1406.jpg 1159-SSD-6466.jpg Whats-App-Image-2020-09-13-at-14-44-35.j Whats-App-Image-2020-09-19-at-21-18-51.j

 

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
  • loghy changed the title to Porsche 924 Turbo 1980: Un proiect in desfasurare

Cateva din pozele astea sunt de facut poster! (in fine, pentru cine isi mai aduce aminte ce este acela un poster)

Selecta companie! In vreo 10 ani ma alatur si eu cu VR-ul :D

 

 

Link către comentariu
  • 3 months later...
  • 2 months later...

Nu ar mai fi mult pana departe. Motorul a ajuns la locul lui. Ar mai fi de pus toate anexele din jur sa iesit in proba.

Revin cu mai multe detalii dupa ce il vad mergand din nou.

IMG_20210328_125808.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

In sfarsit cu masina la plimbare 😀

Mai bag kilometrii sa termin rodajul. Am deja 500 km facuti.

IMG_20210605_142638.jpg

IMG_20210605_142724.jpg

IMG_20210605_144515.jpg

Link către comentariu

Felicitari! Esti de admirat pentru grija si implicarea ta! 

Link către comentariu
  • 1 year later...

Inca o iesire la mare. Cu aceasta ocazie am remarcat ca sitemul de esapament face prea multa galagie. Am masurat si este undeva la 100-110 db la turatii mai mari.

Costurile inlocuirii ar fi foarte mari (doar una din componente costa 6300 euro) si ma intereseaza un "db killer".

Adica ceva de pus la iesirea din toba sa mai reduca zgomotul (pentru ca in rest nu ma deranjeaza nimic si chiar apreciez ca este totul original).

E clar ca sitele sunt ruginite in tobe si aerul trece "direct".

Am vazut astfel de sisteme pentru moto.

La ce diametru imi trebuie mie nu stiu cat sunt de eficiente sunt (60-77 mm). O alta alternativa ar fi sa caut o toba finala cu camere-site-etc (adica nu una sport ca nu ma intereseaza).

 

Poate are cineva experienta cu aceste sisteme si ma poate indruma pe ce varianta sa merg. Atasez si cateva poze.

WhatsApp Image 2022-09-07 at 22.00.16.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-07 at 21.57.45.jpeg

WhatsApp Image 2022-09-07 at 21.54.15.jpeg

Clipboard01.jpg

WhatsApp Image 2022-09-08 at 20.22.12.jpeg

 

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!