Jump to content

MFD si Tempomat la Polo 6n2 1.4 benzinar - posibil sau nu ?


christensen
 Share

Postare recomandată

Polo 6n2 nu are deloc centrala, trebuie trase fire direct din ECU. Ti-ai montat switch la ambreiaj sau aveai deja ?

Bine ca merge la tine, mai asteptam feedback-uri.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aurelian 6n2 am montat maneta tempomat hand made pe fabia 1 AUA si merge. 

 

Am mai atasat cateva poze sa vezi ce coduri au ecu si centrala.

Maneta nu arata prea bine dar voi mai lucra la estetica pentru viitoarele manete.

 

 

Am gasit o informatie de la Carmina care zicea asa:

Centrala electrica cu codul : 

6Q1-937-049-xxx

6Q0-937-049-xxx

Suporta tempomat.          

Daca are codul:

6Q2-937-049-XXX

Nu suporta tempomat.

Poate te ajuta. Dar tu ce centrala ai? Ce cod?

 

amestecam rau lucrurile si nu mai intelege nimeni nimic.... Aurel, ce treaba are tempomatul la Fabia 1/Polo 9n... cu cel la Polo 6n ? in afara de maneta - care se poate confectiona una home made, montajul in ele fiind similar... niciuna.

 

legat de centrala electrica - numai dupa 2007 se verifica acest aspect.

 

Polo 6n2 nu are deloc centrala, trebuie trase fire direct din ECU. Ti-ai montat switch la ambreiaj sau aveai deja ?

Bine ca merge la tine, mai asteptam feedback-uri.

 

Fabia are tras switch ambreiaj din fabrica.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul de pe Fabia lui aurelian_bln comanda acelasi ECU Marelli 4LV ca si pe Polo 6n2, ca sa nu mai vorbim de aceeasi motorizare - AUA .

Intr-adevar ceea ce este legat de centrale electrice nu prea isi are rostul aici, in rest e ok, deoarece a avut binevointa sa posteze aici rezultatele lucrarii.

Nice done Aurele.

Modificat de Aurelian 6n2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da... difenta este ca la Fabia 1 - doar firul de comanda ajunge la ECU (unul singur), restul merg in centrala electrica.

 

ideea este ca informatiile utile este bine sa le postam in locuri unde sa le si gasim..... cu cat le amestecam mai mult, cu atat o sa fie mai greu/imposibil de gasit de catre un user care are nevoie de ele....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

discutia era referitoare la benzinare...  stim ca diesel-urile pot avea tempomat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

probabil off topic dar tin sa precizez ca pe vw polo 1,4 16v am reusit sa montez maneta de cruise control de pe t4 pana in ecu,prima data am mers pe tutorialul pentru 1,4 tdi,fara niciun rezultat deoarece 1,4 tdi folosesce ecu bosch,nu magnetti marelli.Dupa cautari pe net am constatat ca audi a2 cu motor aua suporta cruise control,chiar cu ceva retrofit-uri reusite,partea proasta este ca maneta mea are alte culori decat cele din tutorialul respectiv.Norocul meu a fost sa gasesc un tutorial general de retrofit pentru a2 tdi si benzinar(chiar daca difera culorile)in cazul meu am reusit sa leg pinii unde trebuie cu un rezultat potrivit,in vcds pe grupul 066 acolo se afla citirea din cruise control,de data aceasta ecu primeste semnalele de la maneta de cruise : set reset si on off,probabi la nevoie voi face screenshoturi din vcds,din pacate cand incerc sa activez functia in vcds,ecu nu da un raspuns concret dar se vede un 1 in campul pedalei de frana(0 la dezactivare,16163),din cate stiu 6n2 nu avea prevazuta functia de cc din fabrica,asta ar fi un motiv pentru care nu functioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!