Jump to content

Accesorii si mici modificari


75NOR
 Share

Postare recomandată

Dar sigla din fata tot asa e? Pe aceeasi idee de "ieftin"?

Ma batea gandul sa le schimb ambele sigle dar nu stiu daca merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt identice amandoua, si dupa cum vedeti poarta marcaj OEM Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu vreau sa imbrac in piele (sau imitatie) partile din plastic de pe portiere si consola centrala.

:icon_cool:

 Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi?.

Vreau sa fac aceasta modificarea fiindca aspectul nu este unul foarte placut si la atingere se simpte calitatea scazuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a comandat/are cineva Stopurile cu Led de Laurin & Klement ?

 

Le-am ochit pe Superskoda:

http://www.superskoda.com/Skoda/SUPERB-II/Superb-II-limousine-original-Skoda-Autoas-LAURIN-KLEMENT-LED-tail-lights

post-9928-0-09721100-1365068709_thumb.jp

post-9928-0-07586000-1365068719_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat eu despre montaj, dar informatiile sunt contradictorii. La PBV1 mi-au spus ca nu ar fi probleme la montaj, la Avia in schimb, mi-au spus ca trebuie inlocuita si centrala de lumini. Drept urmare, datorita faptului ca nu prea se stie, m-am lasat pagubas.

 

Despre preturile stopurilor led (L&K), aceste sunt: 1000 lei/buc la Porche, 426 E perechea la superskoda. Cred ca merita cumparate de la Porsche, din motive de garantie, etc, daca mai recuperez si TVA-ul- cazul meu, nici nu se mai discuta.

Modificat de crisss7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact povestea cu centrala de lumini mi-au spus-o si mie, din cauza ca altfel, ar trebui anulata cu VAS-ul indicatia de "bec ars"  - noile stopuri cu LED dau "bec ars" daca sunt montate in locul celor clasice.

Oricum, montajul ar trebui facut la reprezentanta, din motive de garantie.

 

Cred ca si eu ma las pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A schimbat cineva cu Ambition consola dintre scaunele fata cu cea de Elegance - cu jaluzea ?

 

Exista ca part separat, deci se poate monta, nu-mi dau seama cam cat ar fi de demolat ca sa ajungi sa schimbi acel element. In functie de cat de mult e de desfacut merita sau nu operatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce consola dintre scaune fata cu jaluzea te referi? Arata o poza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Uite aici: interior de Ambition si interior de Elegance. Voi, la Elegance aveti jaluzeaua aia care se trage peste suporturile de pahare. Noi, la Ambition, nu o avem.

Consola aia este "one piece", e o bucata continua din fata pana in spate, deci ar trebui demontat o groaza ca sa o schimbi. De asta ma gandeam, daca merita efortul...

post-9928-0-21600100-1369900751_thumb.jp

post-9928-0-35216700-1369900760_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa desfaci cotiera si tot tunelul central ca sa ajungi la ea. Foarte greu nu e, dar daca nu te duci la cineva care se pricepe risti sa ramai cu ceva greierasi...

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) m-am uitat juma de oră după jaluzele şi nu îmi dădeam seama despre ce vorbiţi ... acu m-am prins ... auz la ei ... jaluzea ... :))

în fine ... cică la stopuri spate pt ca să fie soluţia completă trebuie schimbate şi cele interioare, de pe hayon pentru a avea continuitate că şi ălea-s cu led...

există după aia 2 soluţii : ori se pune o rezistenţă de anulare bec ars ori se copie codul de la centrala de lumini de pe vers LK ... cei de pe briskoda asa au făcut şi toate bune ...

 

auzi ...jaluzea  :coffee_lol:  ... ma gândeam până că sunt versiuni ce despart şoferul de pasager cu o JALUZEA ca la limuzine şi nu ştiu eu ... m-am amuzat teribil

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jaluzea, rulou, altceva nu mi-a trecut prin cap :)

 

Dar, avand in vedere ce spunea si Rave, e de desfacut, iar ideea de greierasi ma face sa-mi piara orice pofta

 

Cu stopurile de L&K mi-a trecut si mie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care si-ar dori Park Assist (senzori parcare) OEM, impartasesc din experienta mea:

Am cumparat pentru Octavia 2FL de acasa un set complet fata-spate, link mai jos

http://www.carsystems.pl/skoda-octavia-2-park-pilot-front-anf-rear-w-ops,id438.html

Au fost 340E, cu tot cu vopsit in culoarea masinii si transport. Montajul l-am facut la Skoda Brasov - 100Eur, in felul asta nu sunt nici probleme cu garantia, fiind montaj in reprezentanta. Toate piesele sunt OEM, sunt marcate VW, cu codurile aferente, cei din reprezentanta au spus ca a fost ca si cum le-as fi cumparat de la ei :)

S-a codat pe Bolero, vin cu tot cu buton de activare/dezactivare OEM.

In loc sa fi platit 650E optiune fabrica, a iesit tot in 440E, saving 210E :)

 

Vreau sa repet miscarea, la Superb am senzori spate si vreau sa-mi pun si cei fata OEM + buton aferent :) 241E costa pentru fata (transport inclus) + montaj

http://www.carsystems.pl/skoda-super-b-2-park-pilot-front-upgrade-set-with-ops,id584.html

 

La Superb nu e saving, daca i-as fi pus din fabrica ar fi fost 350E, asa ies la 340E, dar macar ii am :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se gasesc aceleasi accesorii si la dealer-ul Skoda din Romania? Daca ii si vopsesti mai pui 30Euro si deja ies putin mai scumpi fata de cei OEM cu 20Euro.(nu e chiar asa tragic)

Suna interesant mai ales ca ai si buton si banuiesc ca se schimba si afisajul pe display sa-ti arate si distantele fata de senzorii din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la Skoda, iese DUBLU fata de cei din Polonia :(

 

A fost greseala mea cand am comandat-o, am zis "ce-mi trebuie senzori si pe fata, la Passat nu aveam deloc". :tuktuk:

Acum, ca m-am obisnuit cu senzorii spate pe Superb si am vazut de la Octavia cat de misto e cu fata spate, sunt ofticat ca m-am uitat la 350E. Bine ca pot sa-i pun dupa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inlocuit cineva ornamentele/baghetele interioare de pe bord si usi ? Se monteaza usor ? Cand am comandat masina am ales varianta standard, aluminiu mat, pentru ca cele imitatie lemn mi s-au parut prea kitsch (din cauza culorii nenaturale si prea aprinse ), dar am vazut ca pe varianta L&K au alta nuanta mai deschisa (nuc ?!) care personal mi se pare mai eleganta. Bine, nu am verificat inca pretul, dar cred ca mai costa si ele ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot schimba usor, iti trebuie niste trim-removers, sunt ca niste spatule de plastic speciale pentru a scoate ornamente, fete de usi, etc. Sunt prinse in niste clipsuri, prin presare.

Ar trebui sa te uiti dupa codurile ornamentelor de L&K si poti verifica pretul la orice dealer

daca ai echipare Ambition, tapiteria scaunelor in 2 nuante nu da foarte bine cu elemente de lemn, chiar daca se asorteaza bine pe culoarea masinii. Parerea mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e posibil sa fie mai complicata cu acele ornamente. 

 

pana in 2009, exista un kit de reparatie pentru ornamentele de pe usi si cele de bord (din ce spune Etka)

 

post-17228-0-51767100-1370463208_thumb.p

 

Dupa 2009, nu mai exista aceste repere separat, deci pe usi vin doar cu tot cu tapiteria de usa.

 

cele de pe bord, pentru versiunea L&K sunt 2 culori - Piano black si Satin /black silver.... 

 

post-17228-0-65525400-1370463819_thumb.p

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fie ca la Golf. La Golf V se puteau da jos, La VI sunt lipite pe fata de usa si nu se mai pot desface.

Ornamentele se pot lua si de aici.

 

o2-pplnk-dg7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, interesant. La Passat B6 si B7 se scot prin declipsare, nu m-as fi gandit ca ar putea fi lipite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave care galeată ? ai dat link la octavia ...

nici mi nu mi-au plăcut cele de "lemn" cum vin standard pe elegance şi planul e să vopsesc cele de aluminiu in piano black asa cum sunt cele de pe versiunea LK.

sper să se scoată prin declipsare de pe feţele de uşi şi de pe bord.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galeata? Ce? Cum? :)

Pai am vazut ca are o Octavia 2 trecuta sub avatar colegul.... Oricum nu am vazut niciun ornament de Superb :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu, aceste trimuri se pot colanta, in ultima vreme am vazut ca sunt disponibile materiale pentru colantat dedicate tuturor gusturilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!