Jump to content

Intrebari achizitie a6 3.0 TDI Quattro, manual


iustinn
 Share

Postare recomandată

Buna ziua, este primul meu topic, imi cer scuze inca de la inceput daca nu postez in aria corecta. Vreau sa achizitionez inca o masina pe langa Touareg-ul din semnatura. As vrea ceva cu un consum mai mic (Touareg-ul ia cam 10 mediu-merg mai mult in extraurban). Stiu ca nu poate fi o diferenta uriasa fata de consumul Touaregului dar daca ar fi un 7.5-8 (lucru pe care sper din tot sufletul sa mi-l confirmat :D) as fi foarte multumit. Daca problema cu consmul ar fi rezolvata as fi curios cam care sunt taxele de intretinere (nu ma refer la impozitul pus de aurolacii conducatorii nostri), ma refer la consumabile, si totodata la fiabilitatea acestui motor. Tin sa precizez ca o masina la care m-am orientat are in jur de 200.000 km, daca imi puteti spune ce "bube" poate avea acest motor la acesti km v-as fi foarte recunoscator. (M-am ferit de 2.0 tdi nu pentru performantele mult mai slabe ci mai mult datorita faptului ca am vazut ca lumea se cam plange de fiabilitatea acestui motor, sper ca 3.0 sa fie mult mai reusit din punctul asta de vedere). Va multumesc pentru timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 200k km poate avea multe probleme, si sigur consumul nu va fi mult mai mic ca la Touareg. Verifica ce s-a schimbat pe masina, deja la kilometrii astia (daca sunt reali!) ar cam fi destule care incep sa pice. Daca ma intrebi pe mine, n-as lua ceva cu asa multi kilometri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram/sunt incantat de pretul foarte mic, mai putin de 8000 euro, desi pune semne de intrebare presupun ca o testare/verificare riguloasa poate spune cate ceva despre masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi dotari interioare si aceeasi culoare pe interior...

Prima data as pune problema kilometrilor reali, apoi as incepe cu  cea care are Xenon din fabrica.

Culoarea interioara este ca "murdariceoasa", am avut pe un Audi, este mai buna pe negru.

 

Despre motor nu am cunostinte, asa ca nu pot sa te ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceleasi dotari interioare si aceeasi culoare pe interior...

Prima data as pune problema kilometrilor reali, apoi as incepe cu  cea care are Xenon din fabrica.

Culoarea interioara este ca "murdariceoasa", am avut pe un Audi, este mai buna pe negru.

 

Despre motor nu am cunostinte, asa ca nu pot sa te ajut.

 

Despre problemele ce pot sa apara la km acestia? Imi poti spune cate ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca o problema des intalnita la km ar fi volant...care se schimba cu tot kitul de ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama ce preturi! N-am fost io prost?! Cu aceeasi bani luam vreo 4 A6-uri din astea, cand se strica unul il aruncam pur si simplu.... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Despre consum iti pot spune din proprie experienta, extraurban am avut 8.2 l/100 km mers si cu 150 km/h cu un A6 quatro 3.0 tdi dar automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu optiunile nu prea ai nimerit-o, dar ai dreptate. Nu inteleg de ce romanul vrea neaparat sa vanda masina sub 200.000km.

 

Uitati-va la volanele lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum spune si colegul victorash_cvv daca te uiti la interior iti dai seama de km.Volanele sunt foarte tocite (mai ales la aia de PH) plus ca jantele impreuna cu cauciucurile sunt din alt film.

 

Eu zic sa te lasi pagubas cu masini de genul.Mai bine una mai putin dotata dar care functioneaza/arata ok decat un cazan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri, pana la urma mi-am cam luat gandul de la asa ceva. O sa incerc sa gasesc probabil un 2.7 ceva mai credibil ca pret,  defapt tocmai pentru ca preturile par destul de dubioase am decis sa cer si altora parerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reinviez putin topicul cu inca o intrebare. Am gasit anuntul asta: http://www.autovit.ro/audi-a6-C28001790.html ce parere aveti? Mentionez ca e defapt din 2008 (l-am sunat pe samsar ;))) ) Problemele specifice la motor s-au rezolvat pana in 2008? Va multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A6 din anii pe care ții vrei, uitandu-mă după km, la 3.0 litri, nu o sa găsești manual.

2.7, da.

Impozitul la 3.0 e vreo 2100 lei, iar la 2.7,e cu vreo 200-300 lei mai puțin.

Motorul 3.0 e best-seller, e cel mai reușit, deși 2.7 provine din el.

La modelele de după 2009 parca, distribuția nu mai este pe lanț ci pe...pinioane.

Consum?

8 extraurban (dar poți face și 7, ba chiar eu am reușit un 6, dar și 9)

12-14 urban, în București poți ajunge la 16.

Cu 3.0 o sa spui Tuaregului..."puturosule". Testat. :-)

Numai bine.

(scriu de pe telefon, dar oricum, ultimul link e expirat deja, deci nu te pot ajuta cu ceva despre respectiva masina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Enviado desde mi GT-I9100 usando Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!