Jump to content

Accesorii Golf5


toni
 Share

Postare recomandată

Eu le-am prins fata-spate in gaurile pe care le avea deja masina in prag si le-am lipit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 732
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    37

  • homeboy

    29

  • 4abc

    25

  • sol1

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cat a costat kit-ul de reparatie si ce cod are,ca dealerul nu il gaseste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam aceeasi rugaminte am pentru aviasol: As vrea sa stiu ce si cum cu acel chit de repartie pt. vopsea.In primul rand ce contine kitul si daca se poate face operatia de unul singur sau trebuie apelat la un service. Azi mi-a sters-o unul intr-o parcare, incat mi-a ras masca din fata, intr-o parte, pana la plasticul negru, pe o portiune de vreo cativa cm, in zona unde este vopsita(argintiu metalizat, reflex silver). Evident ma intereseaza si un pret, asta ca sa vad daca merita comandat sau sa ma las pt. retus cu totul, pe mana celor de la reprezentanta VW din targul meu. Eventual poate primesc un PM.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai nu e asa mare scofala kitul asta. sunt 2 recipiente gen oja de dama. in unu e vopseaua masinii si in celalalt e lac. asta e tot. se aplica ca si oja cu pensulita din dotare. nu poti face mare lucru cu el, eu am folosit sa acopar urme de pietre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aleodor45-la problema ta trebuie vopsit,din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

homeboy

Se poate comanda ulterior scut intarit pentru Sportline (mai nou GT Sport)?

Si se poate si inlocui vechiul scut fara sa apara probleme?

Interb aceasta pentru ca in topicul Suspensie "drumuri grele" la postul #18 Birkoff spune ca

a comandat la Sportline separat, pe piese de schimb, scutul metalic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@Sorin

nu cred ca se poate din configurare... cel putin asa tin eu minte din discutiile cu dealerul...

Nu cred ca un scut metalic adaugat afterwards este indicat pentru ca, fara inaltarea masinii de bot, o vei duce si mai jos decat cei 1,5 cm dati de suspensia sport... Cred ca singura varianta este sa schimbi toata suspensia si apoi sa vii cu un scut metalic (din cate stiu eu aprox 50 kg)

Si apoi nu cred ca merita :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

homeboy

Se poate comanda ulterior scut intarit pentru Sportline (mai nou GT Sport)?

Si se poate si inlocui vechiul scut fara sa apara probleme?

Interb aceasta pentru ca in topicul Suspensie "drumuri grele" la postul #18 Birkoff spune ca

a comandat la Sportline separat, pe piese de schimb, scutul metalic.

Am sa intreb ,cind ma mai eliberez un pic pe aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, si astept raspunsul.

Ma bate gandul la un GT Sport si la noi drumurile sunt cam paraf si nu ar strica un scut intarit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GoodLookingElf

Cand am facut comanda pentru Sportline am vrut si pachetul "Drumuri grele" si mi s-a spus ca nu se poate pentru varianta Sportline. Nu mai dau explicatia fiindca @dudu a expus porblema corect putin mai sus ; )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum sa se poata drumuri grele pe SL???? ca din cate stiu eu pachetul drumuri grele inseamana suspensia mai moale ca cea standard iar la SL suspensia e intarita (mai tare ca standard).... deci iata o incompatibilitate fundamentala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu bine faptul ca nu se poate comanda ca optionale pentru SL nici Suspense Drumuri Grele si nici Scut Intarit.

Dar, asa cum am aratat mai sus in topicul Suspensie "drumuri grele" la postul #18 Birkoff spunea ca

a comandat la Sportline separat, pe piese de schimb, Scutul Intarit (metalic cum zicea el).

Eu l-am intrebat pe homeboy care din cate stiu lucreaza la Quark Motors la accesorii si piese, daca

se poate comanda ulterior Scut Intarit ca pieasa pentru SL si mai ales daca SL permite montarea acestuia.

Acum astept cu rabdare sa intrebe si sa aflam cu totii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu, poti pune scut. suspensia drumuri grele cam face barca din masina, am eu, si in curbe ma omoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Publicat (modificat)

@sorin

ia-o si pe partea fericita.... ca se va putea monta un scut metalic pe un pachet de suspensii sport...

Cred ca problema nr 1 va fi garda la sol care va mai scadea cu inca ceva, dupa ce pui scutul si intrebarea este daca va renta...

Sa vedem ce ne zice homeboy... nu de alta dar sunt f curios :lol:

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica se poate,e undeva la 12 milioane,si pot aduce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 milioane pentru un scut?! E suflat cu aur presupun, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info homeboy!

Da, pretul e de doua ori si ceva mai mult decat Scut intarit de la optionale. Plus manopera pentru montare.

Daca e OK si se poate monta si pe GT Sport si nu micsoreaza si mai mult garda la sol a masinii

ci inlocuieste scutul stok, dupa achizitionarea masinii am sa-ti fac o vizita homeboy, sa discutam detalii.

Voi mai fi interesat si de niste stopuri LED.

Modificat de So`niroS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 milioane pentru un scut?! E suflat cu aur presupun, nu?

nu eu fac preturile,din pacate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. De aia in loc de dealeri ar trebui sa le spunem stealeri!

Eu n-as da banii astia pe un scut din principiu. Nu-mi place sa ma simt jefuit. Dar asta e doar problema mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sorin,

permite-mi o mica sugestie... de ce nu incerci un CL pe care sa pui pachetul de drumuri grele (suspensii + scut) si altele...? Daca tot crezi ca ai nevoie neaparata de aceste pachete... Incearca si un configurator apropiindu-te de standardul de la GT Sport si adaugi ce vrei tu...

Sincer, daca tu esti sigur ca ai nevoie de Suspensie + scut, nu cred ca renteaza sa-ti iei pachetul GT Sport..

Scuze de ot... s-ar potrivi mai bine la " Vreau...."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. De aia in loc de dealeri ar trebui sa le spunem stealeri!

Eu n-as da banii astia pe un scut din principiu. Nu-mi place sa ma simt jefuit. Dar asta e doar problema mea.

:)) Deci,ca sa o lamurim o data ca incepe sa ma enerveze faza:ai idee CUM vin preturile?E vorba de un pret dat de sistem.NU de dealeri.Inca nu am auzit pe niciunul sa injure PoRo pentru preturile impuse.NIMENI nu face o afacere ca sa nu castige nimic.Pentru asta exista organizatii non-profit.E adevarat ca sint mari preturile,dar daca s-ar merge pe un adaos de dumping,credeti ca ar cumpara rominu'?Pe naiba,tot turcisme ar lua,ca is cu 5 lei mai eftine.Sa luam cazul scutului,spre exemplu.Ar fi cca. 400 euro.Ok,e mult.Ati vazut vre-un dealer sa-l fabrice sau sa-l importe?Nu.Ati auzit de vre-un dealer care sa stabileasca preturile de intrare?NU vad unde e jaful.Pur si simplu.E vreo obligativitate de-a cumpara ceva original?Nu.

D-l Ahile,fara sa fie lipsa de respect,ai o masina noua,pe care banui ca ai luat-o pe bani munciti.Te-a obligat cineva sa o achizitionezi?Ma tem ca nu.Te tine cineva sa nu-l cumperi(scutul,la el ma refer) din Germania,cu 100 de euro mai eftin?Nu.Nu,nu e mai mare diferenta,poate nici atit.Sau orice alt produs sau piesa,de care intimplator o sa ai nevoie.Nu,nu se pot acizitiona ACCESORII sau PIESE de ORIGINE la pret de CIOROGIRLA,ca la Logan.Pur si simplu.

Incetati de-a mai injura dealerul si doar pe el pentru preturi.Injurati pe acei care stabilesc preturile.Personal am incercat sa ajut orice coleg forumist cu discounturi,si nu neglijabile.Sint constient ca preturile sint mari,si ca fiecare am vrea,dar nu poti invinuii un reseller,caci de fapt asta e orice dealer.NU putem avea pretentia unor preturi preferentiale pe baza de nationalitate scrisa in buletin,caci pentru noi orice pret e prea mare,iar,chiar daca e modic,de multe ori nu e destul de eftin.Orice coleg forumist care mai vinde pe acest forum stie asta.Si NU putem concura cu hotii.Si marea majoritate a celor ce vindem pe aici refuzam sa fim implicati in asa ceva,doar din cauze de rulaj.personal vreau sa ma pot uita in ochii ficei mele si in oglinda cind ma barberesc.

Deci,eu lucrez la un dealer.Si nu ma simt de loc hot sau jefuitor.Scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

"Garantie? Ce garantie??? Noi mergem pe incredere, dom'le! :))"

Adevarat... noi toti ca romani/balcanici ne place sa ne luam masini, care de care mai tari si mai shmechere pe care sa le intretinem la Nea Gicu SRL Servis... Carte Service? Ce-i aia???

Personal am vazut multe cazuri unde oameni s-au dus la service-uri de cartier sau la nu-stiu-ce priceput ca sa schimbe-repare ceva la masina desi Casco ar fi facut-o fff bine doar pentru a nu le creste franciza (sau cum se numeste... nu-s connaiseur...)

Am citit discutii intregi despre presuri fata-spate originale si cat de scumpe sunt ele... Da, dragii mei, sunt scumpe... eu le am la Mk4 de 4 ani si arata ca la inceput...

Exemple sunt multe... dar trebuie sa facem diferenta intre ceva original si ceva unde producatorul isi trage partea la greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu: da, presurile sunt scumpe, nu sunt nici poleite cu aur si nici nu s-a sters regina Angliei pe picioare de ele! Si nu pretul lor mare ma deranjeaza cat faptul ca sunt multi dealeri care nu le ofera si pe cele mai ieftine, ca alternativa la cele originale.Eu de ex am luat de la alt dealer tot presuri de cauciuc, tot pt golf 5, dar care nu sunt originale la un pret de 3 ori mai mic. Si a trebuit sa comand din Oradea pt ca in TM nu existau decat cele originale...asta ma deranejeaza...in rest pot sa puna si 5000 de euro pret la presuri, nu e prost cel care cere ci cel care da!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!