Jump to content

Upgrade ambreiaj


ender
 Share

Postare recomandată

nadir@boosted.ro

ender...Yce.... v-ati cumparat ambreiaj ? daca da de care ? ..... curand ma va lasa si p emine am 95k km si urmeaza un stage destul de mare ... se pare ca voi trece la stage 2 sau poate mai sus cine stie !

am nevoie de un sfat

pentru cine nu stie a mea este tot o skoda alh (90 hp) sper sa ajung undeva la 160 hp iar ca, Cuplu vreau sa ma limitez la 350-400 nu mai mult ca nu stiu daca rezista cutia/ambreajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ice_2k

    29

  • ender

    16

  • andREI

    15

  • Circoloco

    6

Are loc reinviera si acestui topic :D Sper sa obtin un raspuns chiar daca pe aici nu a mai dat nimeni de prin 2006 :mop:

Am un VW Bora 2001 1.9 TDI AJM cel de 85kw 115cp. Masina are soft de aprox 20k km im prezent avand 155k km. Ambreiajul da semne tot mai grave ca necesita schimbare si as vrea sa trec la ceva mai bun insa la un pret decent. Pe viitor intentionez sa trec si la o turbina de ARL+softul aferent+intercooler si cam atat. As avea nevoie de un ambreiaj stg2 care sa imi tina 500Nm si nu stiu spre ce sa ma orientez. Un kit complet (+volant) OEM de la Sachs dual mass este 2500RON. Am inteles ca cel de pe ARL este tot de 240mm dar nu am idee ce cuplu tine acela (teoretic mai mult avand o putere mai mare de sustinut in faza stoc nu?!) Daca reusesc sa gasesc ceva pe la 3500RON ar fi ideal. Daca aveti idei si recomandari le ascult. Multumesc

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Spec sunt ceva variante. Eu am de trei ani kit complet volant, disc si placa. O singura data am schimbat ferodourile discului mai degraba dintr-un moft fiindca dupa 40.000 km facuti pe drumuri prin tara, condus tare si in forta, se uzasera cam 70%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc john33exe pentru interesul de a ma ajuta si aici dupa ce am fost putin cicalitor si pe PM :D. Vreau un ambreiaj mediu ca duritate si performante cu care sa pot sta linistit cu eventualele modificari prezentate mai sus. Nu bruschez masina, nu fac liniutze si plecari de pe loc 1-2 in forta dar imi place ca in depasiri si pe unde se poate, sa merg ceva mai agresiv. Un ambreiaj cu o pedala foarte rigida iese din discutie avand in vedere ca majoritatea timpului masina merge prin bucuresti unde stiti si voi cum este. Probabil ar fi un chin :D. Mai astept recomandari legate de un ambreiaj pentru masina mea. Am uitat sa specific... este vb de cutie cu 6 trepte. Multumesc

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ciroloco,mai bine pune volant,kitu` de ambreiaj si electromotorul de ARL si gata;doar numai cu turbina de ARL,nu vei ajunge niciodata la 500nm;ambreiajele de 240mm duc 450 nm daca nu abuzezi de el in permanenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu abuzez de el nicidoata decat in extraurban. Si nu pot sa zic ca este abuz, pentru ca nici atunci "nu dau in el". Doar imi doresc sa nu ajung sa schimb ambreiaje des :D. Ai idee daca cel de ARL este prefect compatibil cu cel de AJM? Cum am spus mai sus, am inteles ca sunt identice si la fel, ambele de 240mm. Eu as vrea sa trec pe single mass iar pe codul masinii doar Valeo fabrica si este 1900RON (mai mult decat decent pretul). Cel OEM facut de Sachs cu masa dubla este 2500RON. Legat de cresterea la puterea unui ARL cu soft: masina mea stoc are 285Nm iar cu soft (+75Nm dupa cum spun firmele de resoftari, inclusiv firma la care am facut eu) deja am 365Nm. Un ambreiaj cum este cel Valeo cu masa usurata, am aflat azi ca ar tine 370Nm deci sunt la limita doar cu soft. O alta turbina cu un alt soft ar depasi destul de bine aceasta valoare... E adevarat. Este greu sa gasesc compromisul ideal insa nici 5000Ron nu sunt dispus sa dau pe un kit complet South Bend spre exemplu. Doresc sa ma limitez undeva la 3000-3500Ron. Daca nu gasesc o linie de mijloc voi opta pentru Valeo single mass si raman doar cu soft asta este, desi mi-ar parea rau :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur,mai bine ai verifica cu cineva care are etka,dar nu cred ca ca AJM-ul cu 6trepte are ambreiaj de 240mm,dar cel mai bine verifici.Nu inteleg de ce te orientezi spre o volant single mass,spre exemplu,un ambreiaj cu volant de 240mm,sa fie chipuit cu cuplu de 400nm la 2000rpm si varful de cuplu la 2800rpm,un 470nm spre exemplu(asta am de gand sa fac la masina mea) si in felul acesta esti safe si cu volant si cu ambreiajul.

Sincer,nu te vad cu mai mult de 160-165cp si vreun 420nm cuplu pt ca nu te ajuta injectoarele;un prieten de-al meu a scos cu o turbina de AWX pe AJM 154cp si 380nm pe dyno.Problema este,ca daca iti impinge prea mult injectoarele marind momentul injectiei,acestea vor cadea repede.

Ma repet,verifica in etka ce marime are ambreiajul,daca am dreptate,asi face ce ti-am zis mai sus.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Circo, ambreajul single mass de la Valeo , nu este bun pentru ce iti trebuie tie, acel kit este bun pt o masina stock si atat...

Cel cu cuplu de 370-400 NM este VR6-le.Ambreajul meu este super moale, este foarte usor de condus in oras, diferenta imensa intre ambreajul meu vechi dual-mass si acesta.Per total eu sunt multumit, iar daca nu voi face upgrad-uri mai, cu siguranta va ramane pe masina...

Dar de ce nu comanzi cel de la SBC stage 2 endurance si ai scapat de toata treaba? Te duce in maxim 2600-2700 Ron...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee HolyBoy si vad ca au varinata atat pentru single mass cat si pentru volant stoc a masinii (DMF). Dar... nu e facut cumva pt 5 trepte? Eu am 6...

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Urmeaza sa dau comanda. Ce ati alege intre SouthBend si Spec pentru 1.9TDI-ul meu? Preturile sunt asemanatoare, ambele stg 2. Multumesc de pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SouthBend spune ca ambreiajele lor sunt facut cu piese Sachs modificate. De Spec nu stiu.

Am auziti de cateva persoane care folosesc SB si sunt multumiti. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datorita costurilor ridicate (umflate), nu atat de transport cat de vama, impreuna cu Anorganix (caruia ii multumesc) m-am orientat catre Sachs. Este practic un upgrade la ambreijaul meu stoc si special facut pt masinile ce au suportat modifcari. Dupa raspunsul primit ar tine aproape de 500Nm si este dual-mass. Deci pentru merusul in oras ramane ok si imi permite sa fac si mici ajustari de putere:

Aici + Aici

Pe saptamane viitoare ar trebui sa vina. Dupa rodaj o sa revin cu feedback. :salut:

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret te-a ajuns? pachetul contine volant+ ambreiaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu un asv 110cai din 2/2000 (data in care a fost inmatriculat . presupun ca a fost fabricat cu cateva luni inainte) . cred ca o sa ma lase ambreiajul ( da semne de oboseala) si vreau sa il schimb . am luat in calcul ambreiaj vr6 + volant g60/2.0 16v single mas . am tot cautat pe iunternet . am vazut ca sunt mai multe modele pt motorul meu ....

cred ca asta e varianta pentru mine

Greutate (

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Ceva pt. ALH de 150? De care si de unde pot lua?

Modificat de Seatt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!