Jump to content

BAAR - Accident cu masina din alta tara (corespondenta asiguratori)


kosfunny
 Share

Postare recomandată

Eu am avut o experienta placuta cu Avus. Am fost lovit de o masina de BG cu asigurare la ARMEEC. Am dat mail la Avus, a doua zi am fost sunat pentru stabilirea intalnirii cu un agent din orasul meu, a 3a zi a venit agentul, a facut dosarul. A durat cam 2 luni pana sa finalizeze hartiile... dar in final am fost despagubit la valoarea de Audatex, fara sa dea jos TVA (am luat regie proprie) , deci foarte OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am primit numarul de dosar, dupa 2 saptamani.

Cica au timis si la bulgari solicitare de confirmare a valabilitatii politei. Acum mai am de asteptat pana la 6 saptamani raspunsul.

Nu mi-e clar daca voi fi contactat si de inspector sa facem constatarea pana vine raspunsul.

Modificat de Johnny Bravo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut constatarea inainte de a veni raspunsul de la asiguratorul Bulgar , nici eu nu am primit inca raspuns :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost informat ca dosarul meu a fost trimis la o firma de brokeraj care se ocupa si de evaluari si intermedieri de daune.

Firma se numeste E-claims. Azi ar trebui sa fiu contactat de catre un agent sa stabilim cand facem constatarea si sa aflu cum voi proceda in continuare.

Nu am gasit mare lucru despre aceasta firma, doar cteva articole de PR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi constatarea. Am fost la biroul din incinta PBN. 

Inspectorul m-a asigurat ca se va despagubi dauna insa va dura mult. Trebuie sa merg acum la un service sa fac si o reconstatare mai detaliata.

Se va trimite apoi si la asiguratorul bulgar urmand sa asteptam cele doua raspunsuri, ca e valabila polita si ca se da acceptul de plata.

Revin saptamana viitoare cu noutati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cineva acces la baza de date cu preturile pieselor si manoperei dupa care se ghideaza asiguratorii cand fac evaluarile daunelor? Cred ca Audatex ii zice.

As avea nevoie de evaluarea daunelor mele, sa vad daca nu cumva este mai ok (poate chiar mai rapid) sa optez pentru reparatie in regie proprie. 

Au trecut aproape doua luni de cand am fost lovit si inca nu se stie nimic oficial despre asigurarea aluia care m-a lovit. 

Daca tot atat dureaza si sa primesc un raspuns pe deviz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si s-au facut 5 luni jumate de cand am sesizat BAAR-ul si tot nu mi-am recuperat banii.

Reveniti in 2 saptamani -  asta-i textul bagat mereu. Ba e la experti la evaluare, ba e la juridic, ba mai vor bulgarii ceva, be e in concediu cel care se ocupa de dosar...

O reclamatie la ASF ar avea vreun efect?

Ce pot sa mai fac sa imi recuperez banii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Va salut dragi colegi! Am avut un accident cu masina, un domn bulgar avariindu-mi masina, am fost la politie (am fost 3 masini implicate) evident cel de bg a fost vinovat,a primit amenda (proces verbal) ,am si autorizatia de reparatie de la politie, plus toate actele celui vinovat ( copii asigurare,ceritificat,buletin,permis) am trimis la cei de la avus mail ( asigurarea fiind la bul ins, a verifcat -o domnul politist spunand ca e valabila,si eu pe site si este valabila ) a venit domnul constator a facut poze, le-a trimis la cei de la avus. Urmatoare etapa ar fi confirmarea politei de bulgar din cate am inteles. Aveti idee cam cat dureaza treaba asta? Masina nu are rost sa o duc la service deoarce oricum nu pot constata cei de acolo pana nu au acordul astora nu? Ideeae e ca este primul accident, si "norocos'' cu unul de bg. Multumesc anticipat!

Modificat de ForFun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general dureaza cam 2 luni pana se face confirmarea si inca 1 luna pana primesti banii de regie proprie de la Avus... 

am avut si eu incident si chiar s-au miscat bine, mi-au raspuns la email-uri, si mi-au virat banii in cont dupa 3 luni de la constatare.

ca sa intelegi mai bine mecanismul, Avus e doar un reprezentant al mai multor firme de asigurare din BG, daca ai noroc sa fie in relatii bune cu firma la care are asigurare vinovatul, totul va merge ca pe roate.

dupa confirmare, o sa primesti acasa actele in original, pentru despagubire, le vei semna si le vei expedia la Avus.,.. pe urma vei primi banii.

rabdare iti trebuie... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, ideea e ca nu o fac in regie proprie ci la service, fiind mai multe de facut, punte aripa spate unghiuri portiera spate...si e cel mai ok asa. Multumesc de raspunsuri, am citit in mail ca 3-4 saptamani confirmarea politei...acum sper sa se faca in termenul acesta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am discutat cu cei de la Avus, doar regie proprie accepta ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Legal nu cred ca au cum sa iti accepte doar in regie proprie, cel putin in mail-ul trimis mi-au scris asta:

"Veti primi raportul de constatare intocmit de inginerul local si apoi aveti doua variante, la alegere: 

1. Va puteti repara autovehiculul (din fonduri proprii urmand sa depuneti la dosar documentatia justificativa in original si dovada platii) sau 
2. Asteptati confirmarea valabilitatii politei RCA si dupa ce veti primi prin email/fax sau posta de la noi instiintarea privind valabilitatea politei de asigurare din partea asiguratorului de raspundere civila auto, veti prezenta devizul de reparatii in vederea confirmarii costurilor. 

Mentionam ca nu colaboram in baza unui contract cu nici o unitate reparatoare, astfel ca alegerea unitatii reparatoare va apartine. "

Asadar dupa confirmarea politei ma duc la servie fac deviz,aproba si dau drumul la reparatii...  

Iti multumesc de raspunsuri! Weekend fain sa ai!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Revin si eu cu finalul povestii.

Dupa mai bine de 9 luni de asteptare, mi-am primit banii de despagubire.

Intre timp, am asteptat dupa BAAR ca au fost putini oameni cu dosare multe, apoi au fost concediile de vara, apoi ca in Bulgaria, pe numarul de inmatriculare al vinovatului ar aparea o alta masina inregistrata si ca asta care m-a lovit ar fi circulat cu nimere false.

S-au retrimis documentele, pozele mele, declaratiile etc. in BG sa reverifice totul. Intr-un final am primit si vestea buna cum ca s-a rezolvat totul si mi-am primit banii.

Masina am reparat-o in regie proprie iar valoarea despagubirii a fost stabilita pe baza preturilor din Audatex.

De mare ajutor au fost pozele detaliate pe care le-am facut. Atat la locul accidentului cat si la constatarea si reconstatarea daunelor.

Faceti multe poze. La masina voastra, la masina cealalta, cadru cu ambele masini, cadru cu masinile si repere din jur, poza din fata, din spate, la avarii, pe loc... cat mai multe, ca sunt usor de facut si de mare ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/29/2017 at 6:18 PM, ForFun said:

Legal nu cred ca au cum sa iti accepte doar in regie proprie, cel putin in mail-ul trimis mi-au scris asta:

"Veti primi raportul de constatare intocmit de inginerul local si apoi aveti doua variante, la alegere: 

daca citesti bine, tot regie proprie inseamna ambele optiuni, Ei nu au decontare directe cu niciun service, deci tu platesti in ambele cazuri si iti recuperezi banii. Pentru ca un service care nu are contract cu ei, nu o sa iti dea masina pana nu are banii in cont, caz ce poate dura destul.. si tie nu ti-ar conveni sa astepti cu masina reparata si sa nu o poti lua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In sfarsit sa primit polita confirmata, asta dupa ce am mai sunat eu la ei. Acum au zis ca se apuca de niste calcule sa nu iasa dauna totala defapt. Acum astept. Va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!