Jump to content

DIY Lumini avertizare usi spate [Passat CC]


hallucinogen
 Share

Postare recomandată

Buna dimineata , 

Detin un Passat CC 2011 ( Modelul cu BCM 2 ) . Am comandat in china , un set de lampi de avertizare usi spate . 

Acum ma lovesc de 2 probleme existentiale :

1.Pinii de la cabluri difera , doua sunt de un fel , doua de alt fel . Asa trebuie sau ceva este gresit ? Gasesc sa cumpar doar pini ? sau cablaj daca-i necesar ? 

2.Am activat din VCDS , totul perfect , pe usile din fata .Am gasit si clipsuri in jur de 10 , poate se rupe vrunu sa fie de rezerva . Care sunt pinii pentru fata de conectat si care sunt pentru spate ?

P.s. Am tot citit in postul asta care-s pini care trebuie conectati dar am vazut doua variante asa ca as vrea sa fiu sigur de la cineva care a montat pe passat CC 2011 ( Cel cu ceas analogic ) . 

 

Multumesc , 

Spor 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Lumini usi spate cu acționare manuală geamuri unde se leagă? La ușile față, vor funcționa normal, adică se vor aprinde independent? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La un passat b6 an 2006 nu am pinii 18 si 19 pentru a lega lunimile de la usi. Unde trebuie sa le conectez cele pe fata si cele pe spate....nu gasesc pe nici unde rezolvarea. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr ai citit pe undeva de spui ca nu gasesti ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
16 hours ago, vali_r89 said:

La un passat b6 an 2006 nu am pinii 18 si 19 pentru a lega lunimile de la usi. Unde trebuie sa le conectez cele pe fata si cele pe spate....nu gasesc pe nici unde rezolvarea. Multumesc!

cum adica nu ai pinii 18 si 19 ? Mufa o ai, cea gri cu 32 de pini. Acolo gasesti spatiul unde sa bagi pinii. Posibil la anul tau sa fie pe 1 si 2.

Pe spate sigur nu ai unde, o sa trebuiasca sa tragi fir din modulul confort, din fata - sub torpedou - poti verifica daca ai fir tras macar pana la stalpul caroseriei, cel de la usa spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,am gasit pinii 18 respectiv 19. Pe spate am folosit pinii 6 si 18. Avuma mai trebuie sa intervin cu vcds-ul sa vad daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ok. Pe spate trebuie sa tragi firele din modulul confort, nu ai firele trase pana in usa, ca pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si imi poti spune in care mufa ma conectez in modulul confort? Ce pini? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 4/9/2017 at 9:24 PM, Al Bundy said:

LA modulul de confort.

Salut, pe ce pini/mufa? Mersi, daca se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Am o mica nelamurire legata de montajul luminilor de avertizare din usi pentru un passat cc din 2014.

Pini in care trebuie sa leg lampile raman pinii 18-19 pentru usi fata si 6-18 pentru usile spate?

Sau exista alti pini pentru acest an de fabricatie ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, acestea sunt conexiunile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, la passat b7 2014, unde se legă firele , la calculatorul din partea dreaptă fată  am vazut că îi lipesc mai mulți pini 18 este, 19 nu, dacă am vazut bine

Modificat de Cehu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai văzut bine..... Tot acolo se leaga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florinele, ce sa vadă prostul, nu m-am uitat ca in dreapt mufa vine invers?, aia e, am o vârstă. Procedura de activare care ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeași. Pe long coding, la fiecare ușa, bifat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, mai am de montata spatele, parcă 6 si 18 sunt pini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i asa ca e mai usor sa intrebi decat sa citesti primele 2 posturi din topic ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Cehu said:

Multumesc, mai am de montata spatele, parcă 6 si 18 sunt pini?

Da. Activarea o faci tot accesând ușile fata.... Ca spatele e slave, fata e master 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , mulțumesc Floin, am citit mai sus la un coleg ,inițial am accesat si ușile din spate si am vazut ca nu comunică cu ele si am inceput sa mai recitesc tipicul, sarisem peste acea postare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to DIY Lumini avertizare usi spate [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!