Jump to content

Pliere oglinzi


Tzimitzie
 Share

Postare recomandată

Oglinzile astea se pliaza mai mult de 45 de grade ?

Stie cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat mi se pliaza cu geamul oglinzii paralel cu fereastra.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se pliaza decat 45 grade :( e unul din lucrurile care ma deranjeaza, mai ales ca eu le am rabatabile electric si a costat destul de mult optionalul asta :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In situatii "de criza" orice cm conteaza....si inchiderea oglinzilor la masinile noastre are in jur de 5 cm, ceea ce nu este rau.Ceea ce este drept, e ca s-ar fi putut mai mult(nu vorbim de mercedes, bmw) dar macar asemeni golfului IV si corespondentilor sai.

Modificat de liviuxp2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

buzzer_one are urmatoarea problema si fiind doar inscris nu poate creat un topic nou.

Salut, am cautat pe forum problema mea dar nu am gasit. Problema e ca nu pot plia oglinda de la sofer. Cea de la pasager merge fara prea multa forta dar la cea de la sofer nu reusesc. Am fortat destul de tare dar mie sa nu se rupa ceva. Poate a mai avut cineva o astfel de problema.

Am vorbit cu Rapier si m-a indrumat sa vorbesc cu unul din moderatorii din aria unde vreau sa postez. Am golf V.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate a fost lovita si schimbata cu una cu pliere electrica..

pererea mea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca oglinzile tale se pliaza electric si tu nu stiai chestia asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pei cea de la pasager se poate plia foarte usor. Iar vreun buton prin masina pentru pliere nu am gasit. Masina am luat eu din germania si a fost verificata dupa seria masinii...

Mai e totusi o chestie, cand pliez oglinda de la pasager se poate vedea intre oglind si bratul de sustinere un fel de material care probabil e pus pentru a nu face zgomot oglinda la denivaleri.

Alte sugestii?..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

parerea mea ca esti prea grijuliu, apasa pe oglinda mai tare si o sa vezi ca merge, stai linistit ca daca e oglinda originala si nu una cu pliere electrica, nu se rupe nimic ! Citez un moderator " Don't force it... take a bigger hammer" ;) sper ca sti de gluma !

De obicei oglinda de pe partea soferului se pliaza mai usor deoarece e folosita de mult mai multe ori, decat cea de pe dreapta. Eu nu cred ca am pliat oglina de pe dreapta de 3-4 ori in ultimul an, pe cand stanga aproape zilnic si e diferenta mare intre una si alta !

Incearca si tine-ne la curent cu ce ai facut !

Numai bine !

PS - stai linistit ca "materialul" dintre suport si oglinda e normal sa fie acolo, o sa vezi aceeasi treaba si pe partea dreapta !

PS 2 - se pare ca nu am cititit bine, tie cea de la sofer se pliaza greu, mai mult ca sigur a fost schimbata si ai oglinda noua si atunci se aplica regula "oglinzii putin folosite "

Modificat de UWE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...vreun buton prin masina pentru pliere nu am gasit...

Inca nu am avut ocazia sa vad vreun Golf V cu optiunea de pliere electrica a masinilor. Dar la Passatul meu pe butonul de reglare a oglinzilor de pe usa soferului, pe langa cele trei pozitii pe care le are spre inapoi (L, incalzire, R) mai are o pozitie opusa incalzirii (spre inainte) pe care, daca ai contactul pus, se pliaza oglinzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu cum e normal sa fie butonu de pliere am vazut la un golf mai dotat :P

@UWE- stiu ca materialu ala e normal sa fie acolo, dar am zis ca poate ala opune rezistenta.

Am incercat destul de tare, dar o sa incerc si mai tare si atent sa vad poate tine ceva pe acolo.

Multumesc de raspuns, dar o sa revin cand rezolv.

"i'll be back"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la golf am intalnit aceeasi problema... am impins si tras de ea dar degeaba:)) se pliaza dar foarte putin ...-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pliaza dar foarte putin ...-s

Pai ai grija pt ca la GOLF V , se pliaza foarte putin, nu te astepta sa o lipesti de geam ca o rupi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceiasi problema: impingeam de oglinda dar nu se plia, dar mi-am facut curaj si am impins mai tare si s-a pliat. daca nu s-au pliat oglinzile des, ele se pliaza destul de greu. oricum, nu cred k ai cum sa o rupi (ps: si pliaza si invers :) [cu oglinda in afara] in caz ca ti-o agata vre-un inteligent sa nu se rupa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa apas mai tare, dar tot nu am reusit. Dar am observat alteceva, se pare ca aripa dreapta fata a fost schimbata sau macar s-a umblat la ea, suruburile care tin aripa au cojita vopseaua de pe ele ca si cum ar fi fost desfacute. Cand o sa fac revizia la masina o sa rog pe cei de la service sa isi dea un ochi si la oglinda.

Multumesc de rapsunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am la Jetta mea oglinzi pliabile electric. Vreau sa stiu daca am protectie la ele ca la cele clasice, adica daca le rabatez invers nu se intampla nimic. Aveti idee?

Si alta problema ar mai fi ca cea de la sofer este mai zgomotaosa cand se pliaza si de cele mai multe ori nu se pliaza pana la capat daca nu o ajut cu mana. Cred ca ar trebui uns putin mecanismul, dar n-as vrea sa umblu eu la ea pt. ca masina este inca in garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca la cele clasice, adica daca le rabatez invers nu se intampla nimic.
Eu am oglinda "clasica" si aseara un "meserias" mi-a impins-o invers si s-a rupt. Deci nu cred ca exista protectie nici la "cele clasice".

PS: Stiti cumva unde gasesc si eu cum se demonteaza oglinda ca sa incerc sa vad ce s-a rupt in interior?

Sau eventual stiti ce se poate rupe daca e data invers oglinda? (Ca sa stiu ce sa fac si cat m-ar costa.)

Sau sa ma duc in service si sa renunt la traditionalele reparatii ale romanului din spatele casei impreuna cu inca doi vecini si o lada de bere?

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Al Bundy. M-a ajutat ceva schema ta. Totusi, daca mai vor si alti sa isi demonteze oglinda, sa fie atenti ca acel capac de plastic ce acopera oglinda are si doua cleme de plastic in spate. Eu am bagat surubelnita (ca asa m-a invatat tata cand eram mic) si am fortat cu putere pana a iesit dar a trosnit rau de tot plasticul. Am avut noroc si clemele nu s-au rupt, dar a fost pe aproape.

Oricum, oglinda am demontat-o in parcare, am descoperit ca era rupta siguranta care tine arcul, am improvizat o noua siguranta dintr-o saiba si am introdus-o prin metoda "ciocane pana intra". Montat la loc de "zici ca-i noua". Am fost inainte si pana la PBN, dar acolo nici n-au vrut sa o demonteze. S-au uitat la ea si mi-au zis ca trebuie schimbata: 150euro plus manopera si m-au trimis la plimbare.

@ buzzer_one: eu zic ca poti sa fortezi cu incredere oglinda ca n-are ce sa se rupa inauntru (decat rotita de la motorasul electric, daca ai rabatare automata). E un varf de metal cat degetul de gros in jurul caruia e un arc (ca amortizorul de masina) cu diam de vreo 0,5 cm. La mine a sarit siguranta care tinea arcul, dar doar din cauza ca a fost data in directia inversa decat e gandita.

@ady.red: eu zic sa nu incerci sa le rabatezi manual nici macar in directia normala (darmite invers) ca se poate sa se rupa rotita de la motorasul care le rabateaza.

Modificat de Stecheru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Stecheru: sunt sigur ca nu am rabatare electrica, din aceasta cauza am deschis topicul pentru ca nu mi se pare normal sa fortez atat de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si la mine este necesara ceva forta sa rabatez oglinzile insa daca imping carcasa oglinzii un pic in sus si in acelasi timp imping spre geamul masinii merge mult mai usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

tot despre oglinda la g5 fara rabatare electrica...

stiu ca in mod normal oglinda soferului se pliaza pe jumatate daaar de ceva timp a mea nu mai "sta" pliata :blah_: adica o pliez ca de obicei da nu sta acolo, sare inapoi :D ce poate fi? ma gandesc ca e cel putin aiurea sa ma duc la service cu masina ca nu-mi sta oglinda pliata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta s-a slabit piedica, pentru ca trebuie sa existe o piedica ce tine oglinda cand e pliata; sigur aceea opune rezistenta cand o impingi iar la tine posibil sa se fi "tocit", pana nu este desfacuta nu se poate sti.

@buzzer_one: eu cred ca si daca ar fi rabatare electrica ar trebui sa mearga si cu mana pentru ca la masina mea mi-a inchis la spalatorie oglinda manual foarte usor (e electrica si nu s-a stricat chiar daca a rabatat-o manual) si consider ca este normal sa o poti rabata si manual doar motorasul se mai poate strica.

Ai rezolvat pana la urma problema de atunci ? Era blocata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce pot sa ii fac si eu la mecanismul de pliere ca la mine merge exagerat de greu si la viteze mari scartaie foarte rau bratul de la oglinda??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!