Jump to content

Camera trafic/supraveghere (Dashboard camera) - sfaturi achizitionare


Geisterfahrer
 Share

Postare recomandată

Aveti camera Conkim Dual Lens  Mini 0906 Novatek ?

Din specificatii pare interesanta si modele astea Mini 09xx stiu ca-s reusite.

Separat de modelul asta, sunt in cautare de o camera pt masina prietenei, eventual ceva mai ieftin  (xiaomi 70 sec?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni mi-am făcut și eu programare sa scap de cabluri!

IMG_20190208_110718.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/4/2019 at 12:58 PM, sebip said:

Nu am vreme sa gasesc pe cineva care sa ascundă cablul și să îmi garanteze că lucrează îngrijit.

 

11 minutes ago, sebip said:

Luni mi-am făcut și eu programare sa scap de cabluri!

 

Te-ai miscat repede, bravo :)

Eu aman din Noiembrie sa mut camera mai sus pe geam si sa adaug o mufa la 90 grade pt a masca mai bine firul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

  Nu este chiar on topic, dar daca avem camera montata aveti cumva o lista a tarilor unde acestea sunt interzise? Acum ma intereseaza Serbia. Stiu ca in Austria iti da amenda 10 000 euro daca ai camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ontopic.

informatia este chiar pe topicul asta...Serbia e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tarile unde este sau nu este ok sa le folosesti este in link-ul de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Austria: este adevarata chestia ca nu ai voie cu camera? Nu stiam de asa ceva; in Ianuarie am mers o saptamana cu camera pusa, stat langa politie la semafor, etc. Nu imi dau seama de ce nu ai avea voie? Poate o pun invers si inregistrez pasagerii masinii, nu traficul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai voie ca nu ai voie.

daca asa e legea la ei si ai stat langa politie, ai avut noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar aveti careva un link cu legea propriuzisa? Pentru ca eu nu am gasit-o si pe multe site-uri informatiile se contrazic: nu este legal sa inregistrezi permanent/pasiv, dar poti inregistra zone prin care treci pentru "uz propriu"... Mai mult: camere de bord se vand in magazine (am vazut in Globus si Lidl) in Austria asa ca mi se pare ceva ciudat. Exact cum era la noi pe vremuri: era interzisa atat utilizarea detectoarelor radar, cat si comercializarea lor. 

Modificat de Xman_ghio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca austriecii au legile undeva online; probabil nu sunt in engleza.

Dar am vazut informatia pe site-uri credibile asa ca tind sa cred.

Una e comercializarea si alta e folosirea in masina in trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MyKe multumesc! Practic in articolul OAMTC se spune ca sunt reguli stricte in Austria referitoare la "utilizarea" camerelor de bord (publicarea pe internet este strict interzisa; nu poti utiliza in tribunal o inregistrare cu alt participant in trafic). Poti utiliza inregistrarea ca sa te aperi tu (daca nu incalci regulile de date personale) daca cineva te acuza pe nedrept.

Sau varianta ideala: poti inregistra pentru uz personal peisaje sau documenta locuri pe unde ai fost ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant. Acum vreo doua pagini, se spunea ca in Austria nu ai voie sa detii o camera de bord?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din lege am inteles ca te amendeaza daca postezi pe net imagini cu ea, nu daca o tii pe bord.

Intre noi fie vorba, turist fiind, filmezi si fotografiezi in Austria si de fapt legea nu iti permite? Ca e cam acelasi lucru.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Singura explicatie pe care o am eu la faptul ca o tara nu ar permite camera de bord, este ca se teme sa nu fie cotropita, este in stare de razboi, de asta am intrebat de Serbia. Ar mai putea fi o explicatie, cu camera de bord ai putea deveni mai agresiv, mai neiertator la greselile altora, adica daca dreptatea este de partea ta si ai si o masina mai veche, poate sa-ti vina in gand sa intri deliberat in unul care greseste ca  doar ai dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau, mai simplu si plauzibil, respecta dreptul la intimitate si imagine al cetatenilor sai si nu permite difuzarea in spatiul public de imagini in care apar fara acordul acestora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca pieton poți sa filmezi pe strada? Dacă da, nu are legătură cu intimitatea ci cu filmarea din mașină. 

Oricum o fi, e lege la ei și degeaba dezbatem noi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, Rave said:

Sau, mai simplu si plauzibil, respecta dreptul la intimitate si imagine al cetatenilor sai si nu permite difuzarea in spatiul public de imagini in care apar fara acordul acestora.

Imi place mult treaba asta cu intimitatea, GDPR, etc. Asta dupa ce 20 de ani de internet a format baze de date si pentru copiii nenascuti.

In schimb aduc 2 milioane de muslimi, care le violeaza femeile, le bat feciorii, ii agreseaza pe strazi, le murdaresc orasele. Oare unde-i intimitatea cetateanului german, austriac, belgian?

E o lege tampita, daca intr-adevar te amendeaza(eu totusi am inteles ca nu e asa, ci doar daca faci publice imaginile-google translate o cam ia pe aratura) , pe care au dat-o si pe care nu mai vor sa o anuleze.

11 hours ago, Muale said:

Ca pieton poți sa filmezi pe strada? Dacă da, nu are legătură cu intimitatea ci cu filmarea din mașină. 

Oricum o fi, e lege la ei și degeaba dezbatem noi. 

Exact, ce diferenta e intre filmarea din masina si cea din Piata sf Stefan Viena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una e filmare de pe masina si alta e de pe pieton.

12 hours ago, Ebi said:

  cu camera de bord ai putea deveni mai agresiv, mai neiertator la greselile altora, adica daca dreptatea este de partea ta si ai si o masina mai veche, poate sa-ti vina in gand sa intri deliberat in unul care greseste ca  doar ai dovada.

sau cum spune Ebi mai sus (de vazut clipurile Rusesti in care aia nu iarta nimic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți dai seama că dacă te oprește polițistul austriac pt viteza sa zicem și te contrezi cu el o sa se ia și de camera :). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am profitat de o zi insorita pentru a verifica pozitia filtrului cpl, am facu testul cu hartia alba pe bord: se pare ca fiind un filtru dedicat, pozitia a fost reglata din fabrica; punctuletul sus si sigla de firma jos. Am facut o trasa pe centru pentru a observa cum se vad numerele la masini; e OK. Sunt curios cum se vede noaptea pentru ca filtrul face o reducere cu 3 F stop-uri. Mai sapam.

sawjh3.jpg

 

LE: Ar fi trebuit sa curat parbrizul inainte...

Modificat de CristianH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut una nefacuta. In WE am un drum de Iasi asa ca, din dorinta de a avea ceva filmari pe la munte m-am gandit ca ajunge cablul de alimentare original pana la bricheta din portbagaj - chiar ajunge. Nu am vrut sa fac totul perfect pentru ca sa nu am o alimentare provizorie pentru camera care sa devina definitiva. Special am lasat stalpul din mijloc un pic mai naspa.

2dw9th2.jpg

2gyb05w.jpg

2gv7fj4.jpg

ehaya0.jpg

9izm7a.jpg

x20zfq.jpg

Pentru cei mai putin pretentiosi este o solutie destul de simpla. Eu inca mai caut depinator si filme pe YT cu inserare fire in tabloul de sigurante :scratch:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă e ca lat doar pt un drum, eu veneam cu firul pe jos, dreapta. Urcam după torpedou stâlp. 

De ce nu pui siguranța aia dubla în panou și te chinui prin spate? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am chinuit de loc.  Initial am vrut s-o  alimentez din priza de 220 v din spatele cotierei (am un adaptor). Cand am vazut ce lungime are cablul m-am gandit la priza de bricheta din portbagaj. Lucrarea, daca pot sa spun asa, a durat 15 minute. Alimentarea din tablou va fi peste vreo luna si va fi profi ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare băieți!

După două lovituri la mașină și făptaș neprins.. M-am apucat să fac și eu un mic research pentru o cameră.

M-ar fi interesat foarte mult să am cameră față + spate și am găsit două camere bune pentru așa ceva:

Xiaomi 70Mai PRO GPS (77.06 dolari) pentru față și Xiaomi 70Mai (50.89 dolari) ambele cu card de 64 GB.

Vreau să le fac să filmeze pe timp de noapte în parking mode, întrebarea este, care ar fi cel mai bun mod de a le alimenta pe amândouă?

Folosind două astfel de kit-uri?

Sau să folosesc un Battery pack?

În afară (America) mulți folosesc Powerbank.. dar din ce am citit și eu pe forum aici, e mai nasol când e prea cald sau prea frig..

Voi ce m-ați sfătui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!