Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

merita fiecare banut sati cumperi o intervata vag-com. eu miam facut un test la bosch in iasi si ma costat 90 lei. daca imi luam cablu dadeam vreo 150-160lei.

faceti voi calculele.

foarte util la casa omului. greu de folosit (coduri si comenzi) dar nimeni nu sa nascut cunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate cu vag com? orice eroare nu numai de airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu da, se poate sterge orice eroare dar sunt unele care revint. de exemplu mie mi-au sters erorile la esp si dupa vreo 2 zile sa reaprins martorul. daca e o eroare minora gen senzor airbag care nu face contact nu revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa nu ma intelegi gresit, de exemplu eu am becul airbagul aprins pt ca exista o problema care nu este rezolvata, mi;au sarit 2 airbaguri. am sa le inlocuiesc dupa care tre resetat compul, vag-com face si asta?

cateva intrebari:

1.cablul ce interfata are? usb, serial?

2.cat costa cablul?

3.cat costa softul?

4.cablul este la fel la tot grupul vw?(audi, seat, skoda)

5.softul in sine este numai pt vw? sau pt tot grupul?

Rog sa posteze cei ce vand cablu,soft si care le fososesc.

MS!

Modificat de GolfIV-Variant
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GolfIV-Variant, tu de "search" pe acest forum ai auzit? TOATE intrebarile tale isi au raspuns in paginile acestui forum. Trebuie doar sa cauti. Nu vrei sa depui chiar nici un mic efort, vrei totul mura in gura? Ca sa nu spun ca o simpla cautare dupa VAG-COM pe Google, iti oferea aceleasi raspunsuri. Si pe pagina oficiala a producatorului (pe care o obtineai tot de pe Google) sunt aceste informatii. :)

Si ca sa nu spui ca iti fac doar morala, uite si raspunsuri.

1.cablul ce interfata are? usb, serial? Exista si cu interfata seriala (RS232) si USB. Ultimele variante sunt pe USB

2.cat costa cablul? "Cablul" costa in functie de locul si persoana de la care il cumperi. Poti verifica site-ul oficial www.ross-tech.com sau www.vag-com.ro pentru preturi sau rubrica de anunturi (Vanzari) de pe acest forum, sau poti cauta pe net cu Google

3.cat costa softul? Softul este free pentru download de pe site-ul oficial

4.cablul este la fel la tot grupul vw?(audi, seat, skoda). DA

5.softul in sine este numai pt vw? sau pt tot grupul? Este bun pentru orice masina din grupul VAG

Pe viitor te rog sa cauti mai mult informatiile pe care le doresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier scuzele de rigoare, am pus toate aceste intrebari deoarece cred ca sunt forumisti care vand asa ceva si atunci ar fi interesati si sa dea mura in gura. Oricum ai dreptate :)

Inca o intrebare, poate nu caut cum trebuie, nu folosesc cuvinte cheie potrivite:

Vag-Com care se downloadeaza gratuit de pe site'ul oficial poate reseta erorile? de orice fel?

Multumesc si mii de scz :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vag-Com care se downloadeaza gratuit de pe site'ul oficial poate reseta erorile? de orice fel?

Da , orice versiune, daca ai interfata originala cumparata.

Nu, dar se pot activa variantele pana la versiunea 4.09, care sa functioneze pe kkl, nu si pe can-bus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu il certati pe om,la intrebarea lui (""mi;au sarit 2 airbaguri. am sa le inlocuiesc dupa care tre resetat compul, vag-com face si asta? ""),legata cu intrebarea de vag-com,nu ati raspuns,el voia sa stie daca cu vag com-ul se poate sterge eroarea de airbag-crash data stored,nu?

acum sa va vad :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lungi cautari pe net despre informatii cu privire la programul VAG-COM si insusire a acestuia, am gasit un site fain in care daca stii ceva limba straina poti descifra multe informatii folositoare noua.

Nu mai dau si alte detalii si va las sa va delectati cu acest site. Sper sa fiu si folositor cu ceva, nu numai cu intrebari.

http://www.gerritspeek.nl/vag-com.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in Olandeza...greu te descurci in limba aia. Cunostiintele de engleza te ajuta la descifrat ecranele dar nu poti face mare lucru. In plus, link-ul nu este specific pentru Passat. Ar fi trebuit pus la Intrebari frecvente, mai precis in topicul acela cu "link-uri utile" AICI

O sa rog un coleg sa-l mute daca este cazul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nevoie de mai mult de-atat :screwy: .

Trebuie rescris softul computerului de airbag-uri. Nu e chiar asa... bagi mufa si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum pe forum sunt doar pareri si "clone" nu am mai asteptat raspuns si dupa ce am montat cele 2 airbaguri am mers la cineva care se ocupa cu asa ceva nush cum a facut dar ... DA, cu vag-com'ul mi'a "facut ce trebuia facut" si becul de airbaguri e stins(a muncit doar in vag-com)! s-a rezolvat si centura tot la el.

Ms tuturor! si Search ... nu te ajuta tot timpul! poti citi o zi, o luna etc ... daca nu este raspuns la intrebarea pe care o pui, degeaba linkuri si redirectionari ca in biblie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CIne are de vanzar eo interfata ?

Am gasit cu 500 RON, stie cineva mai jos ?

PS Mi-am luat de la eBay DVD ul pentru VW. Este exact programul de la PORO. E foarte complex, inclusiv cu note de comanda etc. Problema este ca dupa achizitie iti trimite parola altfel merge numai 30 de zile. Deci nu-l pot da la nimeni ca nu-l poate folosi. Plus ca are 3 DVD uri.

Dar vi-l recomand, m-a costat 10 lire cu totul, am platit cu card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum construiesti un cablu VAG-COM pentru golf IV ? ceva scheme electronice, sau alte siteuri stie cineva ? , am gasit programu folosit dar imi trebuie cablul ... programul poate fi gasit aici http://www.ross-tech.com/vag-com/tour/open_screen.html :)

Modificat de TataVostru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decat sa construiesti singur nu mai usor cumperi una, ca nu e scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Daca vei cauta in aria de vanzari vei gasi o multime de anunturi de vanzare a interfetelor , inclusiv preturile . :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai intrebat si pe alte topic-uri fara sa primesc nici un raspuns....incerc si aici:

Si totusi ce interfata se potriveste la masina din semnatura cumparata in 11.2007?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Interfata Hex Can - VagCom v6.07 sau v7.04 .:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru polo al meu ce interfata (cablu) merge? si de unde il iau...?

sunt cam nedumerit...inteleg ca cablul difera de masina si anul ei de fabricatie? sau difera si de versiunea de vag-com folosit...Am citit pe topic-uri dar tot in ceata am ramas ca toatalumea vorbeste de golf...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adi.H.Pit, cablul nu prea difera in functie de masina si anul ei de fabricatie (nu vizibil)...doar protocoalele pe care comunica si firmware-ul acesteia. Masinile noi comunica prin CAN, cele mai vechi prin KKL. De asemenea pentru masinile noi nu se poate folosi decat varianta 6.07 sau 7.04 (sau mai noi) de VAG-COM (software-ul).

Ideea este ca avand o interfata originala, pentru a functiona cu o versiune mai noua de soft, aceasta isi face un upgrade de firmware prin internet lucru care duce la dezactivarea interfetelor neoriginale (clone). Din acest motiv interfetele neoriginale (pirat, clone cum vrei sa le spui) sunt facute sa mearga cu o anumita versiune de soft si numai cu aceea. Nu o sa dezvolt subiectul mai mult pt ca este impotriva politicii si regulilor acestui forum.

Masina ta comunica din ce stiu pe KKL, deci pentru tine este buna orice interfata si varianta de VAG-COM de la 3.12 pana la 7.04. Poti gasi de vanzare interfete (de obicei vin si cu softul aferent), pe site-ul oficial www.vag-com.ro sau in aria de anunturi. Sunt destui membrii care vand asa ceva sau aduc de afara, poti vorbi si cu Voinea pentru astfel de interfete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde gasim si noi tot felul de setari pe care le putem face cu vag comul ? am cautat pe forum dar nu gasesc :De ex sa inchid geamurile din telecomanda, sau sa pun displayul in limba engleza sau alte mici chestii sau mari de ce nu :lol: niste linkuri ar fi utile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
am cautat pe forum dar nu gasesc :

Nu cred ca ai cautat. :bom:

De ex sa inchid geamurile din telecomanda,

Uite aici topicul unde este descrisa procedura completa. Dar la Golf IV nu se realizeaza cu VagCom ci cu VDSPro . :D

sau sa pun displayul in limba engleza

Uite ca eu am gasit topicul care trateaza procedura completa de schimbare , aici !

niste linkuri ar fi utile

Asa e ! E mai usor sa caute altii decat sa cauti singur , nu ? :lol:

http://www.ross-tech.com/vag-com/tour/main_screen.html

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Main_Page

http://wiki.ross-tech.com/index.php/Diagnostic_Procedures

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!