Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Eu zic sa incheiati polemica pe tema asta.

Nu merita...era asa liniste pe forum...

Chiar ma gindeam ca administrarea forumului e facuta de nota 10, iar userii la acelasi nivel...

Al Bundy: Sa inteleg ca daca am cumparat interfata de la ei si softul, upgrade free ? Pina cind? Adica am luat 9, upgrade moca la 11, 12 etc ?

Asta in cazul cind nu schimba interfata...

Si inca o intrebare poate s-a mai discutat : e vreo diferenta intre varianta COM si cea USB ?

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de prima intrebare, cred ca cel mai bine ceri informatia la Ross Tech, nu la dealerii locali care e posibil sa nu-ti raspunda 100% obiectiv.

Nu stiu cate laptopuri mai gasesti in ziua de azi cu porturi COM.

Cel mai probabil varianta pe port COM o mai pastreaza in productie pentru diverse "calculatoare" mai speciale (poate "complexe" ar fi termenul potrivit), ma refer aici la diverse sisteme care au integrate si ceva aparate de masura si control, care e posibil sa se mai foloseasca de porturile COM. In rest, eu unul nu prea ii vad rostul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca portul com este important in cazul interfetelor si il prefer. Poti sa cumperi un laptop sh care fata cu brio cerintelor cerute de interfete gen VAG cu un minim de investitie.

Depinde cat de mult vrei sa lucrezi cu interfete si de asta depinde daca o sa fie necesar portul COM sau nu.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy: Sa inteleg ca daca am cumparat interfata de la ei si softul, upgrade free ? Pina cind? Adica am luat 9, upgrade moca la 11, 12 etc ?

Asta in cazul cind nu schimba interfata...

Eu am luat-o cu 8.07 si acum am 10.6.3, deci atata timp cat am interfata luata de la ei si update-urile vor fi free.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam' pt lamuriri...sper la anul sa am ceva mai multe finante in buget pt capitolul "auto" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o interfata 4.091 dar sunt nemultumit deoarece nu pot accesa toate measurements blocks fiind varianta shareware. As achizitiona una care sa indeplineasca toate functiile. Am vazut variante 908.1 la preturi destul de accesibile.Care mi-o recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am pus din nou vag-comu pe masina cu mufa de la casetofon(aftermarket) scoasa si acelasi rezultat :"test complete""car is not iso/obd II compatible.if this car is vw/audi/seat/skoda try select individual controllers".Ce ar trebui sa mai verific,ca nu ma pot conecta deloc?!Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca intru asa ca...cizma...dar sunt nou pe forum si...

am si eu o problema, daca ma puteti ajuta ?!!!...va rog...

am un Vag Tacho 3.01 (china-clar)...si nu mai merge

programul nu mai recunoaste interfata...are un eeprom Atmega8 si un FT245RL ...(are eepromul in el)ca varianta constructiva...

daca m-ati putea ajuta cu dump-urile de la eeproame...

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stevee incearca interfata pe alta masina pentru ca daca trebuie sa verifici instalatia electrica e mult mai costisitor ca timp. Daca merge pe alta masina incearca pe masina ta cu alta interfata sa vezi daca sunt pb la tine.

Verifica si sigurantele care au legatura cu interfata sa nu fie arse. Gasesti pe topicul asta niste explicatii in legatura cu asta.

@albundy64 nu stiu cine poate sa-ti ofere dump-uri pe acest forum ca as fi si eu foarte interesat de o multime de dump-uri. Cine le are le-a platit si nu cred ca o sa le ofere moca.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incerat-o pe un Audi A4 si merge!Nu prea stiu unde sunt acele sigurante,da' le gasesc eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriann.istvan

Pentru un golf IV 1.6 an 2001 ce versiune de VAG COM imi recomandati?,pt citire coduri,resetare,adaptare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Am windows 7 HOME PREMIUM 64 bit.Cum fac sa mearga VAG-COM 409-1 pe acest windows,sau cum pot face sa folosesc interfata pe acest windows?

Modificat de Colescu Sebastian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca pe vista 64 biti nu merge , pe win7 -64biti nu am incercat inca .... Da click pe shortcut si bifeaza Run as admimistrator si vezi ce zice , cu toate ca stiu ca vagcom -varianta ta nu are drivere pentru 64 biti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Am incercat varianta cu "administrator".Alte variante?Am auzit ca merge cu vcds,ce versiune ar trebui sa folosesc ?Cu LITE luat de pe site-ul ross-tech merge dar acela nu e full.Daca il are cineva va rog spuneti-mi pe pm cum...

Modificat de Colescu Sebastian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte variante nu sunt. Pune-ti wondows pe 32 biti si o sa iti mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Win7 cu XP Mode?

Dar nu cred ca pe Home Premium ...

Modificat de AndreiRO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colescu Sebastian

Nu pot renunta la win 7 cu licenta pentru unul "de pe net",iar xp mode merge doar pe variantele superioare de 7.

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci iti iei interfata care sa mearga pe 64 biti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu si nu pui o masina virtuala si instalezi xp in ea. Deci se poate desi o sa iti pape resurse multe dar cred ca ai resurse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot renunta la win 7 cu licenta pentru unul "de pe net",iar xp mode merge doar pe variantele superioare de 7.

:(

Pai atunci de ce mai discuti aici? Nu lua o interfata "de pe net"... Ia-ti o interfata cu licenta si iti va functiona pe ce sistem de operare ai instalat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

doua solutii ce functioneaza sigur

1) o masina virtuala vmware de windows XP.

2) preferata mea - stick USB pe care ai un XP chior (eu am unul de 256MB pe care am si utilitare puse) si pot buta in orice sistem. Pleaca in GENERIC VGA, culmea merge si sunetul la majoritatea laptopurilor si chiar si reteaua pe fir. Anyway butezi asa , ai un XP chior in care rulezi vers 3 sau 4 . Dureaza 2minute sa ajungi in el dar functioneaza sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!