Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

Are cineva idee daca 704.1 sau 607.3 merge pe Passat CC/Skoda Superb II?Cablul este Hex-Can USB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@infoschumi,

Doar de la 805.0 in sus merg pe aceste modele.

Daca ai interfata originala ii poti face update, iar daca este clona mai mult ca sigur nu va merge. Nu incerca sa ii faci update pentru ca o blochezi daca este clona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

As vrea ca in momentul in care se inchide masina (vw passat 2002) de la telecomanda sa se inchida si geamurile care sunt eventual deschise. Se poate face chestia asta din VAG-COM? Doar anumite modele au dotarea asta? Daca tin cheia in yala si o rotesc pe inchis merge.

da,se poate face,dar nu din vag com,se lucreaza in modulul de comfort rescriindu-se anumite adrese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

infoschumi

Personal n-am scanat niciun CC, dar daca te iei dupa ce scrie pe site la Ross Tech, teoretic de la 6.07 in sus ar trebui sa functioneze, pentru ca sunt HexCan.

Deoarece exista topic dedicat, discutia despre codari/recodari a fost mutata aici. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu rost de o interfata KKL si momentan am vag-com 311 dar am o mica problema

cand ii dau sa fac un log in mers, vag-com-ul mi-l salveaza dezordonat, adica asa :LOG_01_011_xxx_xxx.xls , cand el ar trebui sa fie ordonat, pe coloane,..

e din cauza vreunei setari ? sau asa e el ?...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va aduc aminte ca acest topic are drept titlu "VagCom - discutii despre VagCom si interfete".

Pentru log-uri, codari si altele asemenea exista topic-uri separate.

Va multumesc pentru intelegere! :)

Codari

Log-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un vag com 704,1 care din pacate a stat cam multisor pe internet cu updates oprite si cu toate acestea am facut o diagnoza la un T4 si nu mi-a permis sa sterg niste erori. Zicea ca e Shareware si ca trebuie sa o activez. Deci e clar ca mi-a rezolvat-o. Ce operatiuni se intreprind pentru "repararea" interfetei. Se face si hardware si software, sau doar una din cele 2 ? Ma poate ajuta cineva...sau trebuie sa devina tot o chestie comerciala ....raspunsul :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interventia e atit hard cit si soft

daca statea pe net se zice ca are alta simptoma....ai testat si pe masina ta interfata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reinstalat windowsul si vag comul bineinteles si nu imi mai poate instala driverul la interfata. Deci nu am cum sa ma vad pe nici o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o posibilitate ar fi sa

cuplezi interfata la masina si pune contacul

atunci ar trebui sa iti ceara driveru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e 704 si stiu sigur ca nu e arsa pentru ca puteam face diagnoza inca cu ea, dar nu putea sterge erorile, se poate resofta la 805 si cu asta sa rezolv beleaua ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa o "rezolvi" de tot, fa update..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Daca e 704 si stiu sigur ca nu e arsa, se poate resofta la 805 si cu asta sa rezolv beleaua ?

:icon_thumright: :wub:

Da, o rezolvi de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cunosc o persoana in Bucuresti care iti poate face update la 805 si costa 100 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca se poate, dar i-am lasat pe baieti sa rada in van...

Am vorbit cu cel care mi-a dat-o. Ramane insa sa scot chipul de pe ea. Bine ca am un amic care repara telefoane si se pricepe sa scoata chipul. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
i-am lasat pe baieti sa rada in van...

Buna asta! :tomato:

Incearca totusi sa ii faci update de soft FARA sa scoti integratul de pe interfata (initial n-ai scris nimic despre demontarea chip-ului si rescrierea firmware-ului :P) si-ai sa vezi ce se intampla. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Nici nu stiam cum se face...la ora aia. Acum am deja si dumpul si omul...sa ma rezolve. :icon_thumright: Thanks...for help

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Sunt nou in forum si nu prea stiu cum se procedeaza cu intrebarile.

In primul rand sper sa nu deranjez moderatorii cu intrebarea mea!!!As vrea sa cumpar si eu VAG COM 812.4. CE imi puteti spune despre el cum trebuie sa procedez, ce intrebari sa pun vanzatorului. Cum imi dau seama ca este o clona.

Multumesc anticipat :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

*812 este varianta beta. Ultima oficiala de la ross-tech este 805. Daca pretul e la fel cu cel de pe site-ul ross-tech nu e clona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu , nu cred ca iti poti cumpara VCDS ca persoana fizica. Trebuie sa ai firma. Ia legatura cu Voinea. Iti poate aduce el originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa imi spuneti si un pret. Si care este diferenta intre vag com 812.4 si 805.Ce face fiecare si care e mai bun? :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 euro am dat eu pe ea. Cu interfata originala poti folosi ce soft vrei. 805 sau 812.

812 este Beta asa ca poate avea bug-uri si nu a fost testata in intregime de catre producatori.

Recomand sa folosesti 805 pentru ca este final release.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!