Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

On 2/13/2020 at 8:42 PM, pronet said:

The Current version is:
Release 19.6.2
Data Version 20200210 / DS308.0

Poate versiunea veche de vcds este de vină. Aceasta este ultima versiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns,  nu am interfata originala (cred). Daca incerc versiunea noua oare nu o va bloca?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil că da, numai că pe forum nu sunt permise discuţiile despre interfeţe clone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut update si tot nu imi apar coding-urile :( deci nu e clona. Tot ce am nevoie sa fac este sa spun interfetei ca in locul   3G0 035 021 C am 3G0 035 021 G sau sa fac o redirectionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e clona, scrie pe forumul Rosstech, imposibil sa nu te ajute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, e clona saracia.. deci..dead end.. :( 

Modificat de lupo_bv
quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara

Sonda sau sondele lambda( nu stiu cate are ) daca prezinta defectiuni sunt "vazute" aceste probleme in testul cu VCDS -ul? (original nu clona). Daca Da , unde in meniu ?

Mentionez ca nu am nici un cod de eroare la "Engine" si masina consuma mai mult cu cca 1.5l/100km

Exista 3 coduri "rosii" : 1 -semnal neplauzibil la AC (el pare sa functioneze normal) .2- lipsa CD changer (RNS 315 fara CD changer) , si 3- nu vede sistem remorcare ( masina asta nu are carlig de remorcare pt ca NU are voie sa remorcheze)

Aceste coduri erau si cand consumul era mai mic. Aceeiasi benzina,acelasi sofer,acelasi traseu,aceleasi conditii de trafic.

Multumesc pt .timpul Dvs.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă sunt defecte, stochează dtc. 

Poți vedea starea acestora facă test cu vcds ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dtc = ?

"Poți vedea starea acestora facă test cu vcds ul. "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scriu de pe telefon, nu mereu ma uit cum a scris.....poti vedea starea acestora la test, cu vcds ul.

DTC = diagnostic trouble code = cod de eroare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am invatat ceva nou despre VCDS, se pot salva/incarca liste cu valorile urmarite (maxim 12), trebuie dat click pe logo-ul cu VCDS din coltul din stanga sus a listelor de valori (Advanced Measuring Values)

Atasez si 2 liste facute deja pentru starea bateriei/alternatorului si a injectiei

Salvarea listelor se face default in folderul Scaling, unde mai sint unele deja, f interesante si ele

vcdsSave.JPG

injection1u01.u01 battery1.a61

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok ,am inteles . Nu are stocat nici un cod de eroare in afara de cele mentionate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa test atunci si vezi daca sunt ok la finalizarea acestuia

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut testul inainte de a posta de cateva ori  .

Am salvat log-ul(cred ca asa se numeste).

In afara de cele 3 erori despre care am scris mai sus si care persista si dupa stergere, alte probleme NU sunt.(Engine: no fault codes: sa citez VCDS -ul)

As vrea sa ma duc sa schimb distrbutia saptamana asta , poate ma lamuresc cu ocazia aceasta de problema consumului crescut cu mecanicul, pt.ca se pare ca VCDS-ul aici nu poate fi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut test pe sonde ...sau ai facut test, adica scanare?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog să păstrați discuția în limitele denumirii topicului adică probleme în utilizarea vcds.

Pentru rezolvarea problemelor exista topic-uri dedicate fie în aria Performance and tehnical fie în ariile dedicate modelelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si trecem la 20.....

The Current version is:
Release 20.4.0
Data Version 20200331 / DS317.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A incercat vreunul dintre voi o codare pe Golf VIII ? Este adevarat ca este blocat ecu si nu se mai poate folosi vcds-ul pt codari/teste decat cu cod de la VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codarile si adaptarile necesita o autorizare speciala "SFD", cauta pe net o sa vezi despre ce este vb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua 

Ar putea cineva sa imi spuna si mie unde trebuie selectat la protocol UDS sa pot face BS 003 si BS 011 ca nu gasesc.La mine in Basic setting arata asa:https://imgur.com/a/kcHiWqH.

Ce ar trebui sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Ce ai nevoie, sa testezi tu. La cele cu UDS, nu mai ai meas block.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am observat,dar ce trebuie sa aleg din lista Basic settings sa fie identic cu BS003 si BS011?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Dar ce vrei sa faci? Identic nu o sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi test charge presure regulation in Basic settings si la sfarsitul testului care a durat aproximativ 20 secunde a scris : Finished correctly!End of system test: system OK.Din cate am inteles testul a verficat daca exista presiune pe turbina.Unde as putea sa vad datele testului?Am incercat inainte sa inceapa testul sa deschid si advanced measuring values sa fac log in timpul testului dar nu m-a lasat.De ce? Cum pot vedea valorile testului?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!