Jump to content

Hai sa invatam cum sa folosim VCDS


RoSonic
 Share

Postare recomandată

A mai incercat cineva schema asta?

Care e varianta corecta pana la urma?

Eu am o interfata cu optocuploare, pe modulul engine, instruments, si cent. conv., functioneaza, pe restul, nu merge. Vreau sa incerc una mai buna, dar parca nu m-as apuca de lucru, daca nu stiu o schema corecta.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schema interfetei este ok .. performantele sunt discutabile din pacate ... am folosit aceasta schema multa vreme si va pot spune ca mereu veti avea surpriza sa gasiti un controller pe care nu va putetzi conecta :) ..... pt. cei ce nu au nevoie de CAN recomand zdravan in continuare interfetele lui Lorand .... diferentza este zdrobitoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex_pescaru: Ai cumva idee ce s-ar putea face pentru a transforma interfata ta intr-una dual k?

Interfata este dual k :). De fapt se foloseste expresia de dual k pentru o interfata care are si linia L. Sau se mai spune interfata KKL. Adica a doua linie K este folosita pentru linia L.

Schema functioneaza perfect (am testat-o cu VAG-COM 402.3). O mica greseala, care trebuie corectata: pin2 LM393 trebuie inversat cu pin3 (ar fi minunat daca ai putea edita post-ul, pentru cine-l va citi in viitor).

Scuze, ai dreptate. Pinul 2 este intrarea inversoare (-) si pinul 3 este intrarea neinversoare (+). Daca te iei dupa notatia inversoare/neinversoare schema e desenata bine. Doar nr. pinilor nu e pus corect.

Thanks for pointing it out!

Portiunea de schema corecta este cea de mai jos.

Nu contest faptul ca o interfata facuta cu circuite specializate gen SI9243 sau SI9241 nu ar fi mai buna. Acele integrate au si alte avantaje ca protectia la scurt si la temperatura excesiva. Eu am incercat sa compensez asta prin acele PTC-uri si prin faptul ca, asa cum a spus fumil, operatorul 407 este foarte ieftin si obtenabil in cazul arderii accidentale, spre deosebire de SI924x, care este si greu de gasit si scump. Dar intern, la SI924x, referinta este luata tot la Vbaterie/2, la fel ca in schema mea. Deci in conditii normale, ma indoiesc ca LM393 nu s-ar comporta la fel de bine ca un SI924x, mai ales ca are timpul de comparare/propagare/raspuns mult mai mic (viteza mult mai mare).

Am vrut doar sa va prezint o alternativa ieftina si accesibila pentru cei care se pricep si au inclinatii la electronica. Nu vreau sa fac concurenta nimanui. :) Mie mi-a functionat perfect pe toate controlerele pe care am incercat-o. Nu a ratat niciodata.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca interfata nu este dual K line ... iar notiunea de dual K line se refera la doua linii K active .... unele audi A6 au pe pinul 15 OBD o linie de comunicare K( nu sunt tare sigur ) ..... oricum ...daca interfata ar fi dual K line incercati atunci sa intretinerea dialogului pe linia L ..... desigur nu va merge ... pt. ca schema presupune o singura linie K activa si o linie L ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa ai dreptate, nu m-am documentat suficient pe aceasta tema.

Esti sigur ca in cazul dual K sunt 3 linii de comunicatie?? 2 K si una L?

Daca e asa, ...???..., e foarte simplu, daca am stii pe ce pin al conectorului interfetei seriale PC se citeste a doua linie K, sa se faca o adaptare la fel ca la prima linie K. Oricum al doilea comparator din LM393 sta degeaba. :) Si mai avem un transceiver liber si in MAX232.

Eu din cate stiam, pe linia L se transmite simultan cu linia K, adresa controlerului adresat. Cel putin Vag-Com asa face. Apoi odata ce controlerul a raspuns, dialogul se intretine pe linia K (pin7).

@Answers: Daca stii care este acel pin, pe care se citeste a doua linie K, sau alte informatii verificate, please share with us... :)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interfata functioneaza impecabil. @ alex_pescaru: greseala n-a fost a ta, provine din ORCAD Capture.Tot asta folosesc si eu si am verificat in biblioteci.

Pentru cei care vor s-o construiasca: cititi topicul cu atentie. Eu am facut-o fara termistorii de pe liniile K si L. A mers pe Golf, Skoda, Audi, cu VAG-Com 4.x. Thanx, alex_pescaru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Daca aveti schema in format pt orcad, va rog postati-o si aici.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interfata KKL= interfata la care si linia L e bidirectionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum e clar.

Poti sa ne spui atunci, te rog, pe ce pin este citita linia L, in cazul interfetei seriale?

Linia K, este citita, se stie, pe pinul 2 (RxD). Dar linia L?

Multumesc mult!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Eu cred (nu sunt sigur) dupa cercetarile facute ca protocolul KKL= linie bididectionala K ( prezenta celor 2 K in descriere) si linie unidirectionala L.

PS: Cu scuzle de rigoare ca ma repet asa cred eu din cercetarile si cautarile facute.java script:emoticon(':001:', 'smid_13')

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Eu am fost cu un amic la un supermecanic care are un tester mai performant ca VAG-ul. Poate sa interogheze dar si sa dea comenzi catre motor adica sa actioneze injectoarele, releele,etc. ceea ce VAG-ul am inteles ca nu poate. Daca te intererseaza : Titus Papa are tel: 0723332436.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zi-ne si noua ce fel de tester are mecanicul respectiv? Oleaca de spionaj, te rugam... ;) . Poate afli si denumirea softului folosit de nenea respectiv. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi explice de ce interfata pe care am construit-o nu se conecteaza cu vag-com

(release 303.1) la audi-ul meu`(A3 1,9 Tdi, 2000) decat la "engine","abs" si "radio". Mentionez ca am folosit un convertor usb-serial PL 2303 si un Si 9243 fara max 232 . Merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa actioneze injectoarele, releele,etc. ceea ce VAG-ul am inteles ca nu poate.

Ba pe cuvant ca poate :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai aceasta informatie ca vag-com nu poate executa aceste functii? Ai cumva vag-com ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu orice vag da comenzi spre motor. Asa am inteles de la service ca unele doar citestesc date nu si dau comenzi spre motor. Daca nu este exact imi cer scuze. Testerul este KTS cu soft de la bosch. Nu stiu daca am scris corect denumirea dar asa cred ca a spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere, acel tester KTS este sub VAG-COM, nu de alta dar am fost si eu la un service care avea asa ceva si nu a putut sa imi diagnosticheze prea multe - aveam atunci probleme cu valva EGR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice vag-com poate testa tot ce inseamna actuatori (relee, valve, sw. pt inchideri usi, lumini..etc.) prin functia "Output test"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dati pace la Bosch KTS .... nu este nici pe departe o scula indicata pt. VAG ... lucrez cu el de vreo 4 ani si pot spune clar ca este cam cu 70% mai slab decat VAG-COM ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

VEZI CA ACEL ;CONVERTOR ; S-AR PUTEA SA FACA CEVA PROBLEME. iNCEARCA CU ALTUL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit exact aceeasi problema cu convertor usb=>rs232. Eu nu am gasit decat 2 solutii:

1. Schimb laptop cu unul cu RS232

2. Caz ceva mai fericit (exista carduri PCMCIA pentru port serial cu care e ok), eu nu am pe laptop PCMCIA :hainoroc:

3. Shimbi interfata cu una USB

Cu convertor nu am reusit sa ma conectez decat pe engine / cent. conv.. eu nu am radioul original pe masina.. ca poate mergea si radio.

Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

In urma faptului ca multi useri mi-au trimis PM-uri cu nelamuriri privind schema si deoarece in urma a 3 mail-uri catre moderatorii acestei arii (2 catre voinea si 1 catre shkoda) nu am primit nici un raspuns la solicitarea de a inlocui schema din postul 7 cu una corectata si cu mai multe explicatii, am ales varianta de a o posta, din nou, aici pe forum.

Link-ul extern catre schema este: http://www.axelzone.ro/car/iso_cor.jpg

Multumesc pentru intelegere.

iso_cor.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare oarecum off topic : exista Vag - Com pt Pocket PC ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult :P . o sa incerc de indata ce imi vine pocket pc-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!