Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Am lovit si eu pe cineva,fiind asigurat la euroins,iar dupa amiabila(eu am fost cel vinovat) am fost chemat la euroins unde a sau asezat masinile in pozitia in care sa produs accidentul si sau facut o gamada de poze pentru dosar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e procedura la majoritatea asiguratorilor in ziua de azi, chiar daca e completată amiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am fost ieri(am gasit liber pentru ca cineva a anulat programarea,ca altfel dupa 20 ianuarie la majoritatea service-urilor) la constatare si mi-a dat la operatiuni:vopsit bara,vopsit janta,schimbat bandou si doar vopsit aripa(fara inlocuire)  :tuktuk: .Suma totala de reparat in regie proprie 1136 lei  :tuktuk: .Agentul constatator a fost foarte reticent in a-mi da variantele de a-mi repara masina intr-un mod corect. Era un baiat cu un golf 5 cu bara spate sparta si agentul a zis ca ii monteaza bara AM,ca nu era normal ca o bara OEM sa se sparga  :tuktuk: ,dar tipul a dat bara jos cat am facut eu constatarea si i-a aratat dupa codurile de ea ca e OEM :tuktuk: .Apelez la persoanele care au avut astfel de neplaceri sa ma ajute cum ar trebui sa rezolv problema intr-un mod corect.Ce ar trebui sa fac ca sa imi treaca si aripa la schimbat(nu doar reparat si vopsit) si atunci probabil ar creste valoarea de reparat in regie proprie si astfel m-as descurca cu banii care ii ofera ei.Sau ce alta varianta m-ai am.Multumesc

post-5886-0-10417600-1452587004_thumb.jp

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuta cu ei ce se intampla daca vrei sa iti repari masina in reprezentanta sau alt service autorizat VW, pentru a pastra de exemplu garantia anticoroziune.

Daca ti-ar deconta in totalitate valoarea reparatiei, cum ar fi normal, eu as plati din buzunar si as astepta dupa aceea banii de la ei.

Daca nu este posibila aceasta varianta, as lua banii de regie proprie si as cauta aripa si eventual bara cu bandoul la dezmembrari.

Poate ai noroc si gasesti unele in stare buna direct in culoarea ta.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-ar deranja nici pe mine sa platesc din buzunar si dupa sa recuperez....dar vrea sa stiu sigur daca merge varianta asta si daca nu am probleme dupa cu recuperatul banilor.Si eu m-am gandit la varianta sa iau banii de pe regie proprie,dar sun cam putini pentru reparatiile care trebuie facute(si asta intr-o vopsitorie decenta nu reprezentanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discuta direct cu ei si cere raspunsul in scris ca sa nu ai probleme.

Conform legii poti repara masina in orice service doresti si ei ar trebui sa plateasca in baza facturii emise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am avut vinerea trecuta un accident cu o tanti,ea fiind vinovata de producerea accidentului(nu intru in detalii).Avea asigurare la carpatica,cand am vazut eram 99% sigur ca vor fi probleme.Luni am mers cu masina mea la constatare si miercuri am lasat masina la service.Trebuia schimbata aripa fata, reparat pragul si vopsita partea respectiva.In seara asta am ridicat masina.

Ori merg unele treburi mai bine in tara asta ori am avut eu noroc :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vopseaua este ok si aripa (originala sau nu) este asezata bine...felicitari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aripa sigur e cea mai ieftina posibila dar e asezata calumea .Cand am dus masina am propus ca sa imi puna o aripa din dezmembrari.Mi au zis ca nu se complica pentru ca vor avea mai mult de lucru cu ea decat cu una noua si pretul nu difera cu mult.Pragul in schimb l au facut bine,nuoanta la vopsea au nimerit o,nu este cursa sau cu alte defecte.

Nu au vopsit bandouri sau alte elemente care nu trebuiau vopsite,in schimb puteau sa curete mai bine masina dupa lucrare sau sa  o acopere inainte.S a umplut parbrizul si compartimentul motor cu praf din acela de la slefuit banuiesc.De pe parbriz s a cam dus intre  timp iar motorul a trebuit sa l spal.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Apar o serie de feedback-uri negative despre Euroins

https://adevarul.ro/news/eveniment/scandalul-euroins-soferii-reclama-intarzieri-intentionate-plata-despagubirilor-aferente-politelor-rca-1_5de52cb65163ec4271a11643/index.html

Era cumva de asteptat, avand in vedere preturile lor mici la RCA, ce atrag automat un numar (foarte) mare de asigurati, deci implicit un numar (foarte) mare de daune.

Inaintea lor au fost Astra, Carpatica etc, care (bine ca) au disparut.

Deci facem in continuare RCA la astfel de companii, pe principiul ca polita lor e cea mai ieftina si oricum ''nu ne intereseaza, ca nu e pentru noi'' ? Vi s-a intamplat sa fiti pagubiti de un asigurat la astfel de companii cu rca ieftin? Pareri?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deschidere dosar dauna in oct 2018, plata catre service a reparatiilor in iulie 2019. Asigurator city insurance. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

47 minutes ago, Miky_1 said:

Deci facem in continuare RCA la astfel de companii, pe principiul ca polita lor e cea mai ieftina si oricum ''nu ne intereseaza, ca nu e pentru noi'' ? Vi s-a intamplat sa fiti pagubiti de un asigurat la astfel de companii cu rca ieftin? Pareri?

un procent f mic va gandi asa, fac rca mai scump ca si eu poate voi fi in situatia celui pe care il lovesc.

Nu. RCA e obligatoriu si nu beneficiezi de el, faci la cel mai ieftin autorizat de stat sa vanda polite.

chiar acum verific, 156 lei la Euroins vs 560 la Generali. va rog sa ma convingeti sa dau 400 lei in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti pasa doar cand esti lovit de unul care si-a facut RCA ieftin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un accident cu dauna totala, vinovatul avea asigurare la euroins, am primit banii in 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acelasi timp, nu te opreste nimeni sa iti repari masina pe CASCO; iar compania care iti asigura CASCO sa se "certe" cu cei de la RCA. :)

Am avut si eu un astfel de incident (tamponare cu cineva care avea RCA la Carpatica - cand era in plin scandalul cu platile intarziate) si am ales sa merg pe CASCO, iar acestia prin "regres" au luat banii de la Carpatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

21 minutes ago, yeeeeman said:

Iti pasa doar cand esti lovit de unul care si-a facut RCA ieftin...

corect. deci eu fac ieftin si restul sa va faceti din ala scump, va rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt prea multe de zis despre acest subiect. Un numar f mare din populatie ( printre care si eu ) aleg cea mai ieftina varianta, de obicei pe 6 luni. Exact asa ma si exprim broker`ului meu cand ma intreaba ce RCA doresc -> cel mai ieftin pe 6 luni. Si da, din pacate legile sunt facute astfel incat sa nu beneficiezi tu de pe urma politei pe care o inchei, deci interesul omului este sa scoata cat mai putini bani din buzunar. Dpmdv in tara asta inca stai sa te gandesti daca cel care te loveste are RCA..si atunci, zici, ok, se repara ; dar daca nu are? stiti cat dureaza un proces de judecata ? ani de zile..si bani pierduti, si timp..dar nu vad politia sa se inghesuie la astfel de controale din pacate, sau sa investeasca in sisteme video pe modelul camerelor de vinieta, care sa te arda cand circuli pe strada fara RCA..Cat priveste discutia despre EUROINS, feeback`ul meu este unul pozitiv ; am fost usor tamponat de 2 ori, iar tata o data ; totul a decurs ok ; conteaza sa iti alegi un service OK, pt ca acolo se intampla totul. O data mi`am luat banii in regie proprie iar plata a fost fara intarziere. Acum normal, ca unde este o clienteala foarte mare, inevitabil sunt si cazuri in care oamenii vor fi nemultumiti si vor aparea probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lovit in spate de Euroins am primit banii in 9 zile lucratoare pe cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai e de mentionat si ce bani ai primit? de multe ori subevalueaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia mea de pana acum 2-3 ani. Cand faceam rca alegeam o firma medie, nici cea mai ieftina, nici cea mai scumpa, deci in general uniqa, asirom, cu gandul de a fii totul ok in cazul in care gresesc. Dupa care, intr-o seara cu o zi inainte de craciun ma trezesc cu masina lovita tare de un sofer fara asigurare rca. In cazul meu, deoarece masina e veche iar valoarea ei mica a iesit usor dauna totala din cauza valorii reparatiei, nu ca ar fi fost sasiu stramb, airbaguri sarite sau din astea. De atunci am renuntat la a alege un rca mai scump. 

Deci, dupa un caz ca al meu, cum ma poti convine pe mine si pe ceilalti 3 pagubiti in acelasi accident in care vinovatul nu are rca sa aleg o asigurare la o firma mai scumpa? 

Un motiv pt o firma mai ok ar fi decontul direct cand sa zici ca ai un avantaj daca cel care te loveste are rca la euroins iar tu la allianz de ex, dar daca vinovatul nu are rca tot nu te ajuta cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina parcata jumi-juma' pe trotuar & strada a fost lovita de o tanti care si-a recunoscut vina (ba chiar ne-a cautat/asteptat) . Avea asigurare la City. Am incheiat amiabila, am mers la constatare si dupa o sapt ma trezesc cu scrisoare de la City ca este culpa comuna pt ca masina era parcata ilegal si ca despagubesc 50% adica 504 RON. Inca n-am avut timp pentru plangere la ASF, dar sigur o sa fac pt cuvintele "adica 504 RON" pentru ca eu n-am de unde sa stiu cat ma costa reparatia si n-am nici un deviz de la vreun service autorizat..

Am intrebat si in topicul dedicat masinii, exista vreo posibilitate sa contest si culpa comuna? Nu ai unde sa parchezi perfect legal in Buc.

Modificat de 16MAW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se pare normal ca a fost culpa comuna ? Au fost destul de clari in ceea ce ti'au spus, iar dpdv legal le dau dreptate, fara sa o spun cu rautate. Nu cred ca vei avea ceva de castigat cu reclamatia sau judecata..variante la afirmatia " in buc nu ai unde parca legal " exista : transport in comun, ride sharing / taxi, parcari etajate in principalele puncte din Bucuresti, unde foarte multi nu parcheaza pt ca li se pare scump, parcarea pe un loc platit si lasi nr de tel in geam...

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate gresesc dar din ce stiu nu conteaza era masina parcata, legal sau ilegal atata timp cat este pe un spatiu public sau privat si se aplica reglementarile circulatiei pe drumurile publice.

@bgd_b92 sugestia ta de a merge cu transportul in comun e cam rautacioasa. Omul nu s-a plans ca si-a luat amenda pentru oprire interzisa... Daca te incadrezi la stanga pe linia de tramvai si cedezi trecerea celor din sens omus si esti lovit in spate, tot culpa comuna e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stim cu totii care este situatia in Bucuresti. Eu i`am sugerat solutia pe care o abordez si eu, si anume transportul in comun. Ieri seara am stat 20 minute ( doar dus ) in 1,5 km in bara la bara, consum 22%, am parcat pt 10 minute printre stradute pe locul platit al cuiva ( care m`a sunat dupa 5 minute sa mut masina ), tot pt ca nu aveam unde parca ( sau puteam sa o las pe bulevard la dristor cum fac toti, pe avarii si sa blochez prima banda  - si sa`mi asum o posibila amenda / zgarietura / lovitura si apoi sa injur ca nu am unde parca -), si ma injuram singur ca nu am luat tramvaiul 2 statii si ajungeam in 6-7 minute. Dar depinde in functie de situatia si nevoie pe moment  cum te poti adapta. Revenind la problema omului, eu i`am sugerat sa nu intenteze proces / reclamatie pt ca situatia dpmdv este cat se poate de clara si corecta dpdv legal. A avut ghinion, asta e. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!