Jump to content

De ce NU... RCA ieftin?


Laurentiu_LWR
 Share

Postare recomandată

Eu optez de cativa ani la ambele masini pentru Generali/ Allianz, iar de la inceput de 2018 am optat si pentru decontare direct, chiar daca la Seat am si Casco.

Ce nu am gasit mentionat clar legat de decontarea directa: cel la care am eu asigurarea poate refuza cererea de decontare directa, atata timp cat sunt indeplinite conditiile? Si, intrucat la pct 3.d apare si formularea "ambele vehicule", o alta intrebare este: decontarea directa se aplica doar la incidente in care nu sunt implicate decat 2 autovehicule?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, practic pt decontare directa sunt condiții mai severe decât cele de la constatul amiabil, diferențele fiind: ambele autovehicule trebuie să aibă rca, iar evenimentul să aibă loc în România. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/4/2019 at 7:17 PM, bgd_b92 said:

Nu ti se pare normal ca a fost culpa comuna ? Au fost destul de clari in ceea ce ti'au spus, iar dpdv legal le dau dreptate, fara sa o spun cu rautate. Nu cred ca vei avea ceva de castigat cu reclamatia sau judecata..variante la afirmatia " in buc nu ai unde parca legal " exista : transport in comun, ride sharing / taxi, parcari etajate in principalele puncte din Bucuresti, unde foarte multi nu parcheaza pt ca li se pare scump, parcarea pe un loc platit si lasi nr de tel in geam...

Ai citit doar o parte din postul meu.. am zis clar ca o sa contest partea in care ei imi zic ca imi dau 50%, adica 504 RON. Din cate stiu eu, imi pot repara masina la orice service autorizat si nu ma pot obliga sa o repar la unii care imi cer 1008 RON. Ar fi trebuit sa se limiteze la "50%", fara sa-mi spuna suma.

Si da, nu mi se pare normal sa fie culpa comuna, dar avem o legislatie de kko. Sa zicem ca prin absurd mi se strica masina in intersectie si intra unu in mine..eram stationat ilegal nu?

Legat de partea in care zici sa folosesc transportul in comun.. cand ai de parcurs 14 km nu stiu cat de mult te ajuta transportul in comun.

Stiu, tu esti obiectiv, dar cand ti se intampla pe pielea ta, nu stiu cata dreptate ii mai dai asiguratorului. Gandeste te de cate ori ai parcat ilegal, nu mi spune ca n ai facut o..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cere decontare directa fara probleme, daca asiguratorul nu iti da la inlocuire elementele avariate de catre service. Vei primi banii in cont. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu reparațiile pe rca este că asiguratorul trebuie să aducă mașina în starea de înainte de accident. Deci mașina se poate repara pe rca la orice service autorizat rar, dar asiguratorul va deconta c/valoarea pieselor/reparațiilor MINUS uzura acestora existentă înainte de accident.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei asiguratorul da indreptare la piese gen capota, aripi in loc sa dea inlocuire, chiar daca masina are casco si e aproape noua. Am patit cu capota indoita bine sa imi dea indreptare in loc de inlocuire, la fel si la parasoc de sub spoiler . 

Mai nou si la spoiler daca sunt rupte doar prinderile nu da inlocuire. Idem si daca sunt rupte prinderile de la proiectoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Soluția tehnică finală o stabilește service-ul. Cum s-ar putea repara un spoiler care are urechile de prindere rupte? Că doar nu o să-l fixeze cu sârmă!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta as fi si eu curios, cum se considera terminata reparatia unei bari, a unui spoiler/ proiector/ far, daca urechile de prindere sunt rupte? Cine decide daca reparatia e corecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu ne departam atat de mult de subiectul topicului, totusi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu voi face zilele aceasta tot la Generali cum am avut si anul trecut

De ce ?

Pai e diferenta mare de pret la celelalte plus ca la Generali am si toate asigurarile de locuinte

( Euroins - 1800 lei , Uniqa - 1600 lei si nu sunt mai cu mot decat Generali ... )

Iar cireasa de pe tort este faptul ca anul acesta cu B4 am cu 1 leu mai putin ( 894 lei ) decat anul trecut cu B3 ( 895 lei )

Cu 1 leu hranesc un pui de pisica maidanez intr-o zi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update

Azi nu mai era 894 lei ci 1300 lei la Generali - prima zi lucratoare din 2020 si s-au scumpit asigurarile ( cam mult totusi )

Norocul meu era ca am facut simularea de comanda ieri direct la asigurator pe site si aveam salvata oferta cu 894 lei ptr 14 zile - am platit si am facut asigurarea , m-au sunat , mi-au multumit si asta a fost

S-au scumpit si la voi de azi la diverse firme la care ati vrut sa faceti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mama, 52 de ani, a facut asigurare pentru Astra H 1.6 din 2008 cu 330 lei la Euroins. Anul trecut a fost 390 sau 400, tot pe un an. Are clasa B3 sau B4. Nu stiu daca are importanta dar are inca 2 masini (a mea si a fratelui) pe numele dansei.

Modificat de DrLexic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revenim la subiectul topicului totuși, sunt alte topicurile în care se discuta despre prețul asigurărilor. 

La întrebarea de ce sa nu-ți faci un RCA ieftin, eu vad un singur raspuns: Pentru ca nimănui nu-i convine sa fie lovit de un șofer care are asigurare la una din aceste firme (nici măcar celor care au Casco și pot repara mașina cu regres pe RCA-ul vinovatului). Dar aceste firme exista pentru ca produsul pe care ei îl vând se cumpără. 

Asa ca dacă vreți sa nu mai existe riscul sa fiți lovit de un șofer cu asigurarea la City (de ex) nu va mai faceți nici voi asigurare la ei și, poate, încet or sa dispară de pe piata. Atâta timp cât practicile lor sunt legale (întârzie evaluările și plata la termenul maxim legal ceea ce întârzie și reparația mașinii) statul nu are ce sa facă, doar noi suntem cei care putem refuza sa susținem astfel de practici și sa nu mai cumpărăm produsul lor, chiar dacă asta ne costa ceva în plus... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 minutes ago, DrLexic said:

Sunt de acord cu tine. Ma uit la tata care la 58 de ani nu prea mai are skilluri de sofer. Conduce max o ora pe saptamana, de obicei in weekend cand iese la cumparaturi. Ce sa zic? N-avem decat sa profitam cum putem de legi. Eu lucrez in IT si nu platesc impozit. Nu mi se pare corect dar n-am decat sa ma bucur de acest privilegiu.

Nu ti se pare corect , hai lasa ...

Dar ti se pare corect sa pui masina pe numele mamei ca sa fie asigurarea mai mica ....

Iar tatal tau e tanar la 58 de ani , ii doresc multi inainte , la varsta asta oricine conduce perfect , poate nu ii place dansului sa conduca si asta e altceva

 

12 hours ago, sdR+ said:

O ajuta varsta , si cum romanul confunda batranetea cu inteligenta avem aceste preturi.A nu se interpreta gresit , vinovat este politica asiguratorului nu beneficiarul!

52 de ani = batranete ...

Si mai vorbesti de inteligenta ...

 

On topic - cred ca fiecare trebuie sa isi faca asigurarea RCA in functie de zona unde se afla si masina pe care o are :

- sa vada cu ce firme de asigurari lucreaza service-urile bune din zona lor sau reprezentantele daca merg acolo

- sa studieze daca e avantajos cu decontare directa in functie de ce am scris mai sus

- daca de ex ai un service de reprezentanta care lucreaza cu toate firmele de asigurari , poti sa nu faci cu decontare directa ( cazul meu = Nurvil )

- daca service-ul tau la care mergi mereu are contract cu asiguratorul X , atunci faci decontare directa si contract cu acel asigurator

- cine face asigurarea cea mai ieftina fara sa se intereseseze de nimic isi face rau si lui si le face si celorlalti , in caz de ceva

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 20 ore, tavitara a scris:

On topic - cred ca fiecare trebuie sa isi faca asigurarea RCA in functie de zona unde se afla si masina pe care o are :

- sa vada cu ce firme de asigurari lucreaza service-urile bune din zona lor sau reprezentantele daca merg acolo

- sa studieze daca e avantajos cu decontare directa in functie de ce am scris mai sus

- daca de ex ai un service de reprezentanta care lucreaza cu toate firmele de asigurari , poti sa nu faci cu decontare directa ( cazul meu = Nurvil )

- daca service-ul tau la care mergi mereu are contract cu asiguratorul X , atunci faci decontare directa si contract cu acel asigurator

- cine face asigurarea cea mai ieftina fara sa se intereseseze de nimic isi face rau si lui si le face si celorlalti , in caz de ceva

Astea par mai mult criterii de alegere a unei companii pt asigurarea casco. Daca cei de la service-ul unde mergi au contract city/euroins, se va misca mai repede asiguratorul sa plateasca daunele? 

Cred ca singura metoda prin care poti convinge pe cineva sa aleaga un rca mai scump e daca primeste si el ceva la schimb, asta fiind si motivul pentru care a fost introdusa decontarea directa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
On 12/9/2019 at 1:28 PM, 16MAW said:

Ai citit doar o parte din postul meu.. am zis clar ca o sa contest partea in care ei imi zic ca imi dau 50%, adica 504 RON. Din cate stiu eu, imi pot repara masina la orice service autorizat si nu ma pot obliga sa o repar la unii care imi cer 1008 RON. Ar fi trebuit sa se limiteze la "50%", fara sa-mi spuna suma.

Si da, nu mi se pare normal sa fie culpa comuna, dar avem o legislatie de kko. Sa zicem ca prin absurd mi se strica masina in intersectie si intra unu in mine..eram stationat ilegal nu?

Legat de partea in care zici sa folosesc transportul in comun.. cand ai de parcurs 14 km nu stiu cat de mult te ajuta transportul in comun.

Stiu, tu esti obiectiv, dar cand ti se intampla pe pielea ta, nu stiu cata dreptate ii mai dai asiguratorului. Gandeste te de cate ori ai parcat ilegal, nu mi spune ca n ai facut o..

 

nu ai ce sa contesti, pentru ca asiguratorul emite o scrisoare de oferta cu cat considera el ca se acopera dauna in functie de introducerea constatarii in sistem. in acest caz 1008 pe din doua.

nu te obliga nimeni la nimic. poti sa te duci sa faci ce vrei. 

si da, bineinteles ca e culpa comuna. si eu in locul celuilalt te-as da pe tine in judecata, daca ar trebui sa suport 100% paguba, intrucat nu mi se pare normal sa lovesc o masina acolo unde n-ar trebui sa se afle.

eu n-am parcat niciodata "ilegal".

dupa cum am mai spus, legislatia nu e de kko - e de kko prin comparatie cu tarile civilizate unde lucrurile functioneaza bine si unse. pentru RO legislatia e ok si functioneaza bin. dar mereu apar aia care "contesta" pentru ca" n-ai cum sa parchezi legal frate" - ba ai. si daca n-ai, iti asumi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/10/2020 at 10:32 PM, Jetta20tdiHLDSG6 said:

si da, bineinteles ca e culpa comuna. si eu in locul celuilalt te-as da pe tine in judecata, daca ar trebui sa suport 100% paguba, intrucat nu mi se pare normal sa lovesc o masina acolo unde n-ar trebui sa se afle.

Stiu, tu m-ai da in judecata si daca as iesi din casa :)

Am inteles ideea, nu le-am cerut nici o oferta..asa ca se puteau limita la procentul de 50% fara a mentiona o suma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

E vorba doar de echitate, nu de ambitii. De-aia se numeste culpa comuna. E normal ca daca celalalt se afla in culpa sa suporte procent din dauna.

Si doi, oferta nu se cere. Oferta de despagubire este facuta "by default". Nu trebuie s-o accepti, s-o contesti, s-o discuti, s-o ceri. E un pas procedural. Refuzi oferta, indiferent de suma, si iti vezi de treaba cu dosarul de dauna.

Suma se obtine introducand "in sistem" avariile constatate, pentru fiecare element, plus manopera. Deci nu are cum sa cuprinda doar un procent. Dimpotriva. Ea cuprinde mai intai de toate suma, in clar, pe care asiguratorul e dispus sa ti-o vireze, daca accepti. Iar suplimentar, intr-un caz ca acesta, se mentioneaa si un procent culpa fiind impartita (in opinia asiguratorului).

Ofertarea e obligatorie ca pas procedural dar NU e obligatorie pentur tine. Prin urmare contestarea este lipsa de obiect :)-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!