Jump to content

alcsalx
 Share

Postare recomandată

la portbagaj, foarte simplu, mi-am adus aminte că a pocnit o siguranţă. Am înlocuit-o şi merge şi portbagajul, dă impuls, dar cu ocazia aceasta am curăţat butucul dela broască care era înţepenit de vreo 2 ani.

Al Bundy, am mai postat ceva în topicul cu reprogramare cheie-cip dacă poţi să dai cu părerea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!  vreau astăzi sa îmi montez un modul de închidere cu telecomanda, și as vrea sa conectez și  porbagajul sa, se deschidă din telecomanda. Știe cineva ce fire sunt la porbagaj,la modul am + -  pentru  porbagaj. E vorba de Bora limuzina  2001

Modificat de soriin06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On ‎11‎/‎2‎/‎2015 at 4:09 PM, norbysr said:

buna am montat si eu o inchidere centralizata thunder ca cel din poza , dar cand lam montat nu mai stiu cum am facut sa cobor geamurile la jumatate cand apas sa deschid usile :( acuma vine iarna si numai stiu cum sa il fac inapoi sa numai lase jos geamu la deschidere ma poate ajuta cineva ? este vorba de un Passat din 2000 3b.

kit-inchidere-centralizata-cheii-briceag-thunder-calitate-superioara-inchidere-centralizata-1.jpg

Buna.Cum ai rezolvat cu inchiderea/deschiderea gemurilor? si eu am patit la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o ww bora din 2000 si am o inchidere centralizata pni 288 si mar interesa de ce nu se aprind semnalele luminoase la deschidere si la inchidere astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42c3b17b8d6d7e8a1fd629ee6044c10a.jpg

 

 

Firul albastru nu e legat, siguranta e arsa, diodele nu sunt montate, sau sunt arse. Diode de amperaj mai mare 10a~, una spre semnalizare dr una spre stg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde se leaga firul albastru sau diodele te rog sa imi explici un pic daca te rog sau despre care siguranta este vorba

Modificat de Gabi cota
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la masina ta unde se leaga, eu doar ti-am spus cateva cauze de ce nu merge. Verifica pe masina daca e legat undeva, si apoi vedem ce-om face.

 

Pe firul albastru iese plus intermitent si trebuie legat prin 2 diode la semnalizari, ori la maneta semnalizare ori la releul de avarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On ‎1‎/‎15‎/‎2017 at 9:47 AM, Gabi cota said:

Am o ww bora din 2000 si am o inchidere centralizata pni 288 si mar interesa de ce nu se aprind semnalele luminoase la deschidere si la inchidere astept raspuns

nu ai legat firele la semnalizari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.01.2017 at 19:18, Gabi cota a scris:

 

Cum se leaga la semnalizare si unde daca te rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat pe masina daca firul ala exista si daca e legat undeva?

 

Se leaga la butonul de avarie la firele negru/alb si negru/verde prin 2 diode de cel putin 5a fiecare, sa nu se incalzeasca prea tare.

57275_fjcqq0kw8.jpg

borat.jpg

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se leaga la maneta de semnalizare sau la panoul electric

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leaga la maneta ca e mai aproape. Sunt aceleasi culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua! Am cumparat o inchidere AM MFK-285. Am montat-o dupa schema ei, am folosit firele de la modulul vechi. Toate bune si frumoase, numai ca aseara am incuiat masina si dimineata am gasit-o deschisa si cu geamurile coborate...

Atunci cand o descui coboara geamurile, cand o incui, urca la loc ceea ce cred ca nu este normal.

 

Ajutati-ma cineva va rog.. este duminica si nu gasesc niciun electrician.

 

Firele pe care nu le-am montat de la inchidere sunt cele de: frana, portbagaj, acc-on si geamuri.

Aceasta este schema: https://ibb.co/eQkFk5

 

Golf 4, 2000, 1.9 ALH

Modificat de taz21
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

aici e aria G4, va rog nu veniti cu alte tipuri de masini. Vrem sa tine informatiile cat mai compacte.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Bună ziua! 

Am instalat aseară o centralizare model pni 288. Instalarea am făcut.o pe portiera stânga la mufele de la macaraua electrica plus cele de semnalizare din prag.

Problema este ca am anulat cumva încuietoare portierelor din cheie iar functia butonului de gasire a mașinii nu funcționează,în schimb semnalizarile clipesc de 5x la blocarea mașinii. 

Mă poate ajuta cineva sa ies în încurcătura asta?(firele galbene le.am pus la masa și pe cele portocalii, respectiv mov nu le-am conectat)

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dacă nu ai întrerupt firele mașinii nu văd de ce nu funcționează cu cheia.

Presupun ca mașină este g4.

Clipește de 5 ori la găsire în parcare, dacă apeși din nou butonul de încuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

După 3 ani de funcționare m-a lăsat broasca stânga față. 

O perioadă a clipocit în bord semnul de portiera deschisă apoi a murit.

Drept urmare portiera dreapta nu se mai închide din telecomandă și nici cu cheia, celelalte 3 se închid/ deschid.

Nici becul din portiera cât și plafoniera nu se mai aprind.

Am încercat să schimb broasca cu totul, dar tot nu merge.Am pus două broaște  și diferite dar nici una nu se încuie din telecomandă și nici cu cheia. 

Nu știu ce să mai fac.

Pe firele care duc la broască este pe vreunul curent tot timpul sau numai atunci când primește impuls de la telecomandă sau cheie?

Este posibil ca și cele două  broaște și să fie defecte,deși mi-au spus că sunt probate și funcționează .

O părere vă rog. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai citit ce ai scris?

Cu care broasca ai probleme: stanga sau dreapta ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy ai dreptate, broasca de la șofer  ,nu am sesizat că am greșit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat se alimentează cu curent doar când acționez  telecomanda, ține curent câteva secunde după care nu mai are curent, evident pe cele două fire închis/deschis de aceea am întrebat dacă este curent permanent pe vreunul din fire, sau este altă cauză. 

Geamul de la ușa șofer se închide la acționare telecomandă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cu atentie ce am scris mai sus ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Are vreo legătură cu închiderea centralizată cassul original ? Pentru că am vrut să îl schimb cu un mp3si am observat că nu îmi mai funcționează închiderea când îl pun  pe celălalt cu MP3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!