Jump to content

Zgomot ( huruit) dupa schimbare distributie


K_O_K_O
 Share

Postare recomandată

Curea continental? Huruit e ceva grav, adica se aude puternic, ca un rulment pe duca, mai degraba fasaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus kit SKF ,de asta am si eu pe masina si nici o problema

nu am auzit cum ii face masina,dar mi a zis ca cand se incalzeste huruie sau fasaie ,gen rola de alternator

a uitasem sa intreb daca cureaua cand se incalzeste se mai strange?cu motorul rece sageata aia de la rola e in partea stanga,cu motorul cald e pe semn,adica in dreapta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin cu un feedback ,si anume am rezolvat huruitul la curea de distributie...era prea stransa...

am blocat din nou motorul si am mai slabit un pic cureaua

avansul a cazut pe -2.5,iar inainte era de -2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! De vreo saptamana am schimbat si eu distributia si Pompa, Am cumparat Kit original si pompa Hepu. Persoana de la care am cumparat masina am descoperit ca nu a schimbat si pompa si aceasta imi curgea, A aparut un zgomot de huruiala doar la relantiu se aude (n-am mers decat vreo 300 km), sa fie cureaua prea intinsa? Inainte consumul scadea pana la 0.4, acu nu mai scade de 0.5... Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nimic la mine e 0,6 chiar 0,7 .Asa face cureaua Conti, e mai zgomotoasa, dar cu timpul se mai atenueaza, trebuia sa pui Dayco ca nu emite zgomote.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am stiut...Am zis sa pun original luat de pe Autokarma la un pret mai bun decat imi oferea un baiat distribuitor de piese auto....Multumesc! Drumuri bune si fara incidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dayco am pus si eu azi. E cu totul altceva...

Conti, Gates, Bosch sa ia lectii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, bogdan_vw_11 said:

Salut! De vreo saptamana am schimbat si eu distributia si Pompa, Am cumparat Kit original si pompa Hepu. Persoana de la care am cumparat masina am descoperit ca nu a schimbat si pompa si aceasta imi curgea, A aparut un zgomot de huruiala doar la relantiu se aude (n-am mers decat vreo 300 km), sa fie cureaua prea intinsa? Inainte consumul scadea pana la 0.4, acu nu mai scade de 0.5... Multumesc frumos!

cat aveai inaite avansul si la cat a cazut dupa schimbarea curelei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scapat de Dayco. Dupa 2 zile constat ca zornaie cureaua de distributie ca o rola obosita. Am adus alt Dayco... aceeasi treaba.

Apoi am montat o curea INA cu care merge perfect.  Asa ca grija la curele. Eu am avut noroc ca inca nu montasem botul la loc.

47933805vuL.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Ieri am schimbat  kit-ul de distributie ( curea de la contitech, role ina), pompa de apa si antigel (hepu), filtru aer si cureaua de pe alternator(dayco).

Se aude un zgomot ciudat cand accelerez intre 1000-2500 de turatii ca un fel de zgomot metalic. Uneori la relanti se aude un fel de tzac tzac tzac, iar de cele mai multe ori cand opresc motorul se aude un pufait pe esapament, parca as avea o toba sport.. In rest masina merge foarte bine... Pana ieri nu se auzea cel mai mic zgomot...

Poate sa fie decalata distributia? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avansul l-ai mai verificat dupa ce ai inlocuit distributia?

Din pacate tot mai multe role de distributie scot sunete ciudate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu nu l-am verificat. Cum se poate verifica? Distributia a fost montata in stilul clasic, cu semne, 2 rotatii dupa montarea ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi puteti recomanda pe cineva din Timisoara care se pricepe?

Modificat de MarioB21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Imi puteti spune ce se poate strica la termocupla de la un passat tdi ?Am urmatoarea situatie: la turatie intre 1100-1300rpm si peste 2500rpm intra termocupla in vibratii si scoate un zgomot urat.Chiar daca o blochez cu mana se simte cum vibreaza tare.Ce sa se fi stricat?Mentionez ca atunci cand am miscat de ea, dupa ce am dat jos cureaua, avea cam mare jocul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate paletii, poate rulmentul, poate visco... Multe pot fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paletii nu sunt, pentru ca trepideaza si cu termocupla blocata.Mai ramane lagarul din suportul de pe motor si vascocuplajul de pe ventilator.Dar cum imi dau seama ca sunt defecte?Lagarul are putin joc, este normal sau trebuie sa fie fix?Vascocuplajul cum il verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare, nu am gasit alt topic asemanator si am zis ca scriu aici, chiar daca e vechi. La golful meu 2.0 TDI cod cbdb, dupa schimbarea distributiei si a curelei de accesorii a aparut tot asa un sunet de rola...nu stiu exact sa il descriu. Sunetul nu se aude la relanti, dar daca accelerez, incepe sa se auda de pe la 1000 rpm pana pe la 1500 rpm, dupa care ori dispare, ori mu il mai aud din cauza turatiei motorului.

Stiu ca ar trebui sa dau jos cureaua de accesorii ca sa elimin faptul ca ar putea fi de acolo, dar pana ajung la mecanic sa fac asta, ma cam ingrijoreaza ca ar putea fi prea intinsa cureaua de distributie. Stie cineva daca asa se manifesta daca e prea intinsa? Multumesc.

Kit curea Conti, pompa Hepu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intalnit chiar si curele de distributie care fac zgomot de noi. Deci orice e posibil. Pana nu verifici tot, nu ai de unde sti.

Demontarea curelei de la accesorii e un bun inceput. Sa nu fie pura coincidenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''Sorry, we couldn’t find that page''

trebuie sa ne facem cont , ca sa vedem ?

 

Modificat de 42miticutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

4 minutes ago, 42miticutza said:

''Sorry, we couldn’t find that page''

trebuie sa ne facem cont , ca sa vedem ?

 

Nu stiu exact, nu am mai pus niciodata video. Sper ca acum merge pentru ca il vad si eu direct.

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare a fi totusi zornait de rola/rulment. Trebuie verificat tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Si eu am avut probleme cu zgomotul la curea de distributie. La un Renault Laguna si un Passat b5.5 din 2004, 1.6 alz. Ambele curele au fost Continental si am schimbat intodeauna si rolele.

Am zgomotul la Passat exact cum are vlady de mai sus. Am fost din nou la mecanic, a verificat..s a uitat si nu a gasit nimic suspect. Intinzatorul era la semn. De atunci am 70k km cu ea si totul este ok....ce i drept, zgomotul a mai scazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

Cureaua se aude asa pe pompa de apa. E un zgomot specific tandemului dintre cureaua conti si pompa hepu. In 5-7000km se diminueaza si nu o sa il mai sesizi. Cu capacul de la distributie scos o se auda si mai tare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!