Jump to content

Montaj releu lumini


Barcau Andrei
 Share

Postare recomandată

Salut ! ajutati-ma si pe mine cu ceva sfaturi de montaj al unui releu.

Vreau sa pun un releu care sa imi stinga pozitiile cand aprind faza scurta.

Eu am urmat aceasta schema:

85 + faza scurta

86 - caroserie

87 neconectat

87a + catre bec pozitie

30 + pozitie

PS: - pentru releu si pentru becul de pozitie l-am luat de la soclul becului de pozitie

RELEU cu 5 pini 20A de DACIE

Din nefericire se pare ca nu merge asa, fiindca imi arde siguranta de la faza scurta cand vreau sa aprind faza scurta.

Ce trebuie modificat ? trebuie pusa dioda 1N4007? daca da, unde si cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin offtopic: la golf4 stiu ca este un releu ce stinge proiectoarele de ceata la faza lunga (nu retin numarul lui); eu l-am scos.

de ce vrei sa stinga pozitiile? sa nu ai probleme cu politia,sa spuna ca ai probleme la sistemul de iluminare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat lupe in faruri si la mine becul de pozitie era langa becul de faza scurta.

Si am bagat 3 leduri in lupa care sa o lumineze rosie cand este pozitia aprinsa si de aceea vreau sa se stinga cand aprind faza scurta ca sa nu se "amestece culorile"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate lua certificatul de inmatriculare pentru treaba asta (ledurile rosii pe fata).

Nu stiu ce schema ai urmat tu exact, pentru ca nu stiu cum sunt numerotati pinii pe releul respectiv, dar firul de la pozitie trebuie conectat la releu pe pozitia inchis, iar firele de la faza scurta conectate pe bobina releului. Siguranta se arde din cauza ca e consumul de curent prea mare pe faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, iti dai seama ca nu voi merge pe strada cu pozitiile. Ori faza scurta ori deloc.

asta e schema releului

post-86695-0-91816900-1355746039_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la:

-ITP

-mers pe strada si organul observa ca nu ai pozitii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ITP aia sa fie cea mai mare modificare :))) daca vrea se poate lua de lupe, folie pe geamuri+stopuri, leduri la numar. Se pot considera pozitii semnalele care se aprind la 50%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inverseaza 85 cu 86, se arde din cauza diodei. De altfel si pe schema ta arata ca pe 86 se pune +. Altfel schema este corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si daca inversez se rezolva ? sau mai trebuie pusa o dioda ( cu dunga alba spre releu) pe cablul care vine de la faza scurta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul "lupo_bv" are dreptate, in modul in care ai conectat tu releul, curentul alege cea mai scurta cale de la + la -, aceasta fiind prin dioda, de asta se arde siguranta.

pai si daca inversez se rezolva ? sau mai trebuie pusa o dioda ( cu dunga alba spre releu) pe cablul care vine de la faza scurta ?

Da, se rezolva. Nu e nevoie neaparat de dioda intre releu si cablul de faza scurta, dar e bine sa fie acolo, in caz de un scurt-circuit.

Modificat de vs91mrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut ! Care puteti sa imi spuneti si mie si eventual sa imi aratati intr-o poza sau schema care este releul pentru faza scurta la Golf 4 si unde il pot gasi ? Mentionez ca imi merge faza scurta daca o conectezi pe direct, deci nu e din becuri si la fel, sigurantele de pe faza scurta sunt ok,lucru care m-a dus la singura solutie ramasa, RELEUL de faza scurta care nu am idee unde este pozitionat si cum arata. Va multumesc anticipat ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu are releu de faza scurta, comutatorul de lumini este cel care suporta intreg curentul.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns dar ce crezi ca poate avea comutatorul din moment ce am venit cu masina 3500 km si nu a avut nici o problema ? Am dat jos comutatorul , cu bord cu tot , l-am pus pe bordul cel nou si acum nu mai merge decat pozitie si faza lunga,faza scurta nu merge decat daca o conectezi pe direct. Si daca tot te-am prins aici, ca vad ca tu chiar te pricepi, imi poti da si mie cumva o schema cu mufa de la oglinzile electrice, ce face fiecare fir  din cele 4, te rog ? Multumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu din ce cauza dar nu merge link-ul. Poti te rog sa imi pui schema aia pe mail ?   leyto_blue_thunder@yahoo.com     Multumesc pentru ajutor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

As vrea sa controlez releul faza scurta-faza lunga la Passat B6 2010. Imi spuneti si mie unde il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai asa ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, F l o r i n said:

Nu ai asa ceva. 

Atunci ce ar putea fi k nu am faza lunga? De aprox un an de cand am schimbat spira. Falsh-ul functioneaza dar nu ramane cuplat cand dau pe faza lunga. 

1 minute ago, ovidiu_1984c said:

Atunci ce ar putea fi k nu am faza lunga? De aprox un an de cand am schimbat spira. Falsh-ul functioneaza dar nu ramane cuplat cand dau pe faza lunga. 

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F153061092146

 

ma gandeam k asta ar putea fi k mi-l da ca releu lumini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codare gresita a calc de coloana de volan.

Si nu mai descrie problema in  mai multe topic-uri.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!